Рози за боење страници | Рози

Постојат само неколку растенија кои се појавуваат во толку голема разновидност на сорти како „кралицата на цвеќето“, розата. Најчести видови за домашна градина се повеќе или помалку големи грмушки што можат да пораснат и до еден метар високи. Звучи напорно, но грижата за розата не е толку тешка.

Рози боење страници

Боење на цвеќе во светли бои е КЛАСИЧНО, не само за помалите деца. И секако розата како кралица на цвеќето заслужува своја категорија. Со кликнување на врската се отвора страницата со избраниот образец за боење:

Боја страница се зголеми

Роуз

Боја страница се зголеми

Роза со зеленило

Боја страница се зголеми

Роза со стебло

Боја страница се зголеми

Росен

Боја слика се зголеми

Обојте ја розата

Шаблон срца со рози за loversубовници за боење

Рози и срца

Ваучер со образец за рози за боење

Ваучер со рози

Шаблон за ваучер се зголеми за боење

Роуз

Страници за боење рози | Рози - Бесплатни страници за боењеСрце, рози и транспаренти
Страница за боење се зголеми грмушка
Страница за боење се зголеми грмушка
  

Грижа за рози за почетници

Тука се прави разлика помеѓу сортите со соцветие во форма на паника или чадор и оние што развиваат само по еден цвет на секое пука. Која варијанта и која боја ќе ја изберете, во голема мера е прашање на вкус. Важно е дека повеќето од овие прекрасни цвеќиња претпочитаат сончево место. Ова исто така важи и за рози за качување, со кои можете убаво да украсите wallид од куќа или само решетка.

Совети за нега на роза
Грижа за рози - совети за грижа за вашите рози

Заблуда за грижата за розата

Наспроти популарното верување дека розите бараат многу грижа, за нив е многу лесно да се грижат. Ова е барем точно за хоби градинари кои сакаат да уживаат во прекрасните цвеќиња и бујниот раст. Секако е различно со одгледувачите на рози.

Ако сакате да имате што е можно помалку работа со „кралицата на цвеќето“, најдобро е да изберете жилави сорти за вашата градина. Прекрасните хибридни чаеви рози се често чувствителни на мраз, што е особено точно за англиските видови.

Есента е сезона на садење

Најдобро време да се засадат рози е во есен. Ако сакате да уживате во вашите цвеќиња долго време, треба да ги купите од одредена расадник, по можност без саксија. Пред да ги ставите во земјата, почвата мора да биде добро подготвена. Особено е важно да се олабави земјата доволно длабоко, бидејќи розите формираат долги корени.

Овој факт ќе ви користи подоцна, затоа што не мора да ги наводнувате растенијата често дури и во суви лета. Не треба да ги оплодувате розите на есен. Младите пука што тогаш се формираат може да се замрзнат во зима и да предизвикаат штета на растението од мраз. По садењето, доволно е малку да се натрупа земјата и да се напои добро.

Бидејќи зимата е пред самиот агол, треба да ги заштитите и тврдите рози од силен мраз. Меѓутоа, тука е доволно да се покрие почвата околу трупот со прекривка од кора или гранки од ела, високи околу десет сантиметри.

Сечење на роза само по периодот на мраз

Оплодувањето се прави на пролет. Најдобри се производите врз основа на органски производи кои се обработуваат во почвата околу растението. Меѓутоа, пред тоа, на розите им треба годишно кастрење, но само кога конечно ќе заврши зимата. Од суштинско значење е да се отстранат сите суви и дрвени пука, и секое стебло треба да се скрати така што само две „очи“, т.е. задебелувањата од кои растат новите гранки, да бидат видливи од земјата.

Се подразбира дека остри и добри секатори се неопходни за да се постигнат најмазните можни површини за сечење. Во спротивно, тука може да се населат мувла и други штетници.

Биолошка контрола на штетници и разнобојна сорта

Во лето можете да уживате во цвеќето скоро без ограничување. Доколку е потребно, можете повторно да оплодиш до јуни и евентуално да го полеваш од време на време, но не те молам доцна попладне и од горе! Кога се изложени на сончева светлина, капките вода во цвеќињата и на лисјата можат да доведат до грозни траги на изгореници на растението.

И, ако се плашите од штетници од растенија, едноставно засадете лаванда во непосредна близина: нејзиниот мирис не само што ги избрка лиснатите, туку поставува и медитерански акценти.


Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!