Цвеќиња од балкон | Градина и растенија

Кога првите сончеви зраци трепкаат низ облаците, секој градинар за хоби, кој е доволно среќен да има балкон, сака да ги засади првите цвеќиња. Но, тука е потребна претпазливост.

5-те најчести грешки при садење на балкон

Бидејќи во март, април, па дури и почетокот на мај сè уште може да има мраз во текот на ноќта. Тогаш најубавите балконски цвеќиња веќе немаат шанса да се спасат од мраз. Садење на балкон што некогаш претрпело мраз повеќе не може да се спаси. Почекајте со засадувањето на вашиот балкон додека не завршат светците на мразот на 16 мај, бидејќи тогаш обично не се очекува повеќе мраз од земја.

Садењето балкон е достапно во сите можни варијанти
Растенијата за балкон доаѓаат во сите можни варијанти - © Михаи Бланару / Adobe Stock

Пред да започнете да го садите вашиот балкон, прво исчистете ги цветните кутии од нечистотија и нечистотија од изминатата година. Ова работи добро со рачна четка, вода или жична четка. Ако е многу валкано, можете исто така да мешате вода со оцет или лимонска киселина. Ако правилно ги исчистите прозорските кутии, ќе спречите новите растенија да инфицираат штетници и болести.

Правилно садење треба да се научи

Ако сакате цвет што ќе цвета долго време, треба да се следат неколку правила при садење. Не ставајте ги цвеќето само во саксии.

Сега кога цветните кутии се чисти, пополнете ја долната површина со слој од експандирана глина. Ова е заштита што спречува таложење на водата за наводнување. Проширената глина исто така ја складира водата во потоплите денови и на тој начин им обезбедува на растенијата доволно влага. Потоа поставете разделно руно над експандираната глина. Руното спречува садот за саксии да влезе во долниот дренажен слој. Ако сега измешате долгорочно ѓубриво или слој рогови струготини во садот за саксии, сте направиле сè за долг цветни период за садење на балкон.

Сега внимателно извадете ги растенијата од пластичниот сад. Пред да го ставите растението во балконската кутија, олабавете ја топката од коренот. Можете да го направите ова со прстите или, ако растот е поизразен, со ножици. Ова осигурува дека растенијата можат да се вкорени подобро. Цврсто притиснете ги растенијата во почвата и пополнете со земја од саксии. Треба да оставите околу 2 см слободни до работ на садот за цвеќе, така што водата за наводнување не може да се прелее.

Истурете правилно

Можете исто така да погрешите со наводнување. Цветовите во градината имаат поголемо снабдување со вода отколку цвеќето во цветни кутии. На цвеќињата на сонце им треба повеќе вода отколку на оние во сенка.

Совети за нега на балконски растенија

Секој хоби-градинар сака долго време да ужива во неговите растенија на балкон. Еве ги најдобрите совети за нега на балконски растенија.

Wenn Sie die Balkonpflanzen gleich beim Einpflanzen mit Dünger angereichert haben, dann haben Sie erst einmal alles richtig gemacht. Das heißt aber nicht, dass Sie sich nun nicht mehr um die Pflege und das Düngen der Pflanzen kümmern müssen. Wenn Sie keinen Langzeitdünger benutzen, dann sollten Sie nach einigen Wochen die Balkonpflanzen mit neuem Dünger versorgen. Der Dünger versorgt die Blumen mit einem Phosphatanteil und fördert so die Bildung der Blüten.

Како препознавате добра почва од саксии?

Може да кажете дека почвата од саксии е добра за вашите растенија со фактот што лесно поминува низ прстите. Евтината кондензирана почва содржи многу тресет и кора или има висока содржина на сол. Ова може да влијае на растот на растенијата и да ги направи цвеќињата поподложни на болести. Би било идеално да се збогати садот за саксии со компост, полистиренски снегулки и цветно ѓубриво за да се оптимизира содржината на кислород во почвата.

Што може да се направи против мувла во цветната кутија?

Obwohl Sie Ihre Blumen liebevoll pflegen, regelmäßig düngen und gießen hat sich ein weißer Belag auf der Blumenerde gebildet? Dieser Schimmelbelag ist für die Blumen schädlich und sollte entfernt werden. Der Schimmelbelag kann durch zu viel Nässe gebildet worden sein.

За да ја отстраните мувлата, треба целосно да фрлите почва од саксии и да ја наполните цветната кутија со свежа почва. Но, не заборавајте темелно да ја исчистите цветната кутија, инаку работата ќе биде залудна. Наводнувајте ги вашите балконски цвеќиња ретко, но почесто. На овој начин, можете да спречите појава на вода и калапот не може дури и да се формира.

Отстранете ги мртвите цвеќиња

Така што вашите цвеќиња ќе останат убави долго време, треба да следите неколку совети за грижа за балконски растенија. Избледените цвеќиња треба редовно да се сечат. Ова им овозможува на растенијата побрзо да формираат нови пупки.

Истурете правилно

На балконските растенија кои се наоѓаат на сончев балкон со поглед на југ, им треба повеќе вода отколку на балконите што покажуваат на север. При изборот на растенија, треба да обрнете внимание и на тоа дали цвеќињата претпочитаат сончева или засенчена страна. Растенијата на балкон, како што се сукулентите или ехевериите, можат да издржат суви периоди подобро од здравец, на пример, поради густо-лиснатите лисја.

Заштитата од сонце е исто така многу пријатна за балконските растенија.

Wenn Sie mit dem Gedanken spielen eine Palme auf Ihren Balkon zu stellen, dann entscheiden Sie sich für eine Dattel oder Phönix-Palme. Andere Palmen benötigen eine hohe Luftfeuchtigkeit, die es auf dem Balkon nicht unbedingt gibt.

Растенијата напредуваат со многу грижа и loveубов. Не заборавајте за редовно ѓубрење и секако наводнување. Ако ги следите овие совети, долго ќе уживате во вашите растенија на балкон.

Засади правилно балконски растенија

Секој што може да повика сопствен балкон, ќе се смета себеси за среќа не само во лето. Дури и ако прстите ви трнат на првите сончеви зраци и сакате да го засадите балконот, навистина треба да почекате додека не завршат светците на мразот. Тоа е средина на мај. Тогаш ризикот е многу мал дека деликатните растенија на балконот ќе бидат оштетени од ноќниот мраз. Гераниум, маргаритки и бегонија се особено популарни растенија на балкон, но тие се исто така особено чувствителни на мраз.

Исто така, треба да размислите кои цвеќиња се најдобри за садење. Дали вашиот балкон е свртен кон југ или север? Кои балконски растенија го сакаат сонцето или претпочитаат сенка? Дали имате доволно прозорец на располагање? Колку растенија навистина ви требаат за да изгледа вашиот балкон убаво? Откако ќе одговорите на овие прашања, можете да започнете да го садите вашиот балкон.

Исчистете кутии и саксии за цвеќе

Ако сакате да користите цветни кутии или саксии од минатата година, треба темелно да ги исчистите контејнерите. На овој начин можете да осигурите дека штетниците се уништени. За да го направите ова, можете да ги отстраните тврдоглавите инкустации со жична четка.

Засади правилно балконски растенија

Balkonpflanzen sollten nicht einfach nur in irgendeine Blumenerde gesetzt werden. Nehmen Sie sich ein wenig mehr Zeit, damit Ihre Pflanzen der Hingucker werden. Beginnen Sie mit einem Blähton, der als untere Schicht in die Blumenkästen gefüllt wird. Das verhindert, dass sich Staunässe bildet. Der Ton speichert Gießwasser und gibt auch an wärmeren Tagen die Feuchtigkeit an die Blumen weiter. Ãœber den Blähton legen Sie eine Schicht Trennvlies, damit sich die Blumenerde nicht mit dem Ton verbinden kann. Wenn Sie alles richtig machen wollen, dann mischen Sie nun Blumenerde mit einem Langzeitdünger.
Füllen Sie nun großzügig die Blumenerde in die Balkonkästen.

Внимателно отстранете ги нежните цветни растенија од пластичните саксии. Ако е можно, фатете ги растенијата на дното и притиснете го пластичното тенџере заедно на различни места со другата рака, така што топчето на растението може да се олабави. Корени ќе најдете на повеќето растенија кои лесно можете да ги одделите со прстите или ножиците. Корените мора да се одделат за да може растението повторно да се шири.

Сега ставете ги цветните растенија на назначеното место и внимателно притиснете ја топката на место. Сега пополнете со земја, оставајќи околу 2 см слободни од работ на цветните кутии. Ова ќе спречи можно прелевање за време на наводнување.

Кое растение успева на кој балкон?

При изборот на растенија, дефинитивно треба да обрнете внимание на тоа дали имате сончев или поточно засенчен балкон. Storesе го најдете вистинскиот цвет на балкон за секој балкон во продавниците.

Растенија за балкон за сонце

На јужната страна успеваат здравец, петунија, маргаритки, магични ellsвона и секако многу други. Но, цветаните цвеќиња можете да ги контрастирате и со коприви во боја. На сите растенија од јужната страна на балконот им треба многу вода. Прозорските кутии со вметнато складирање вода се особено интересни. Секогаш напојувајте ги вашите растенија наутро или навечер. Растенијата особено добро можат да ја апсорбираат водата во раните утрински часови.

Ако сакате на вашиот балкон да му дадете медитерански талент, можете да засадите и бугенвилја или олеандер. Овие растенија го сакаат сонцето и добро се снаоѓаат.

Растенија за источен и западен балкон

Ако имате балкон свртен кон исток или запад, сметајте се дека имате среќа. Растенијата можат да напредуваат прекрасно со избалансирана врска помеѓу сонцето и сенката. Сите растенија растат на источниот и западниот балкон и ги расплетуваат своите прекрасни цветови.

Важен аспект на садење на балкон е ветерот. Колку често гледате скршени цвеќиња и искорнати растенија? Обезбедете им на вашите растенија засолниште од ветрот за да бидат заштитени. Но, можете да направите и без висечки сорти, како што се виси гераниуми и висечки петунии.

Растенија за северни балкони

Дури и ако имате балкон свртен кон север, сепак можете да засадите цвеќе. Кога садите балкон во сенка, треба да купите растенија кои се прилично барани и лесни за грижа. Но, има и многу различни цвеќиња за овие балкони. Вредна Лизи, дивеч риба, обичка, хортензија, бегонија, ellвонче и други.
Можете исто така да ги збогатите растенијата со боксери. Малите дрвја прекрасно се разликуваат од разнобојните и расцветани растенија.

За цвеќето што е дома на балкон свртен кон север е потребно многу помалку вода отколку растенијата на другите балкони. За да проверите дали на некое растение му треба вода, притиснете го прстот во почвата. Ако почвата е сè уште влажна, на цвеќето не им треба вода.

Кога ги наводнувате растенијата, треба да бидете сигурни дека нема појавување на вода. Водата не испарува толку брзо на балконот свртен кон север. Со повеќето растенија, вадењето на исушеното цвеќе промовира раст и цут. Особено со растенија на балкони свртени кон север, треба да ги извадите овенетите цвеќиња што е можно поскоро, бидејќи и онака потешко го развиваат својот сјај.

Совети за балконски растенија

Најдоцна до средината на мај, кога ќе завршат светците на мразот, повеќето градинари за хоби повеќе нема да можат да се запираат. Правилото на земјоделецот вели дека кога ќе завршат светците на мразот, нема да има повеќе ноќен мраз и нежните пупки не можат да замрзнат до смрт. Особено популарната бегонија и гераниумите се многу чувствителни на ноќниот мраз.

Пред да започнете да ги садите прозорските кутии, треба да откриете на која страна е вашиот балкон. Бидејќи дали сончев или балкон во сенка го одредува изборот на цвеќе.

Секоја година, кога ќе дојде време, хоби градинарите сакаат да засадат особено убави цвеќиња и да ја направат балконската кутија уште поубава од претходната година. Да се ​​дизајнира балконска кутија особено имагинативна не претставува никаков проблем. Изборот на растенија е многу голем за секој балкон. Проверете дали цвеќињата се затворени и стеблата не се откачени. Избегнувајте цвеќиња со долго стебло, ако е можно. Тие можат брзо да се оддалечат од ветрот.

Ако сакате да соберете нешто, како и цвеќиња, тогаш пробајте растенија од домати. Прашајте градинар кои домати се особено добри за која ориентација на балкон.

Wenn Sie zarte Töne in Pastellfarben bevorzugen, dann wählen Sie zum Beispiel Zauberglöckchen, die besonders wind- und regenstabil sind. Die Zauberglöckchen können mit Pflanzen in weiß kombiniert werden. Hängepetunien mit kleinen und mittelgroßen Blüten sind besonders widerstandsfähig. Als Einfassung für den Blumenkasten können Sie Lakritzkraut nutzen.

Можеби претпочитате да засадите сè тон на тон оваа година. Изберете брзо растечко волшебно ellвоно со јапонска острица. Со симпатични огледала на елф и висечки петунии можете да привлечете привлечна балконска кутија.

Für Nordbalkone können Sie auch Edel-Lieschen aussuchen, denn sie sind fleißige Dauerblühet. Auch Fuchsien fühlen sich im Schatten wohl. Hängende Fuchsien können Sie in den vorderen Bereich des Blumenkasten setzen und mit einer gepunkteten Buntnessel kombinieren.

Треба да се чува прекрасен балкон со цветни растенија. Колку повеќе растенија имате, толку повеќе работа имате неизбежно. Затоа, треба внимателно да размислите кои цвеќиња и колку цвеќиња сакате да засадите. Растенијата на балконот треба редовно да се напојат и да се отстранат исушените цвеќиња. Покрај тоа, не смеете да заборавите редовно да оплодувате. Можеби ќе треба да ги наполните кутиите со цвеќе со саксиска почва или дури и да ги поставите повторно.

Помислете и на дотерување за годишни одмори. Бидејќи особено во текот на летото на растенијата им треба вода и грижа.

Изборот на цвеќиња и растенија се зголемува секоја година. Ова го прави вистинскиот избор сè потежок. Но - секоја година кутијата за балкон е поубава од претходната година.

Повеќе страници за растенија и градини

Со кликнување на врската се отвора посакуваната страница:

Совети за нега на роза
So wachsen Ihre Rosen schön
Ехинацеа со пчела
Совети за градинарство
Направете кутија за гнездо за градината
Направете кутија за гнездо за градината

Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.