Печени јаболка за деца - храна

Печените јаболка имаат висока сезона за деца во декември. Печени во рерна, тие шират сладок Божиќен мирис низ целиот стан и создаваат домашна атмосфера.

Печени јаболка за деца со марципан и суво грозје

Печено јаболко за деца станува особено слатко и вкусно ако го наполните со марципан и суво грозје. Во суштина, тоа е многу едноставен рецепт.

Рецепт за печено јаболко
Рецепт за печено јаболко - © дефиниции / Adobe Stock

состојки

Потребни се четири печени јаболка за деца

 • 125 милилитри сок од јаболко
 • сто грама паста од марципан
 • три лажици сецкани бадеми
 • малку сок од лимон
 • лажица суво грозје (секако можете да ги оставите надвор ако некој член на семејството не ги сака)
 • и секако четири јаболка.

подготовка

Печени јаболка за деца: вака се прави!

 1. Прво, јаболката се сече на капакот како капак и потоа се издлабува со секач за јаболка и се отстранува јадрото.
 2. Сувото грозје за печените јаболка за деца се мие и суши. Потоа замесете ги со бадемите и смесата со марципан. Се разбира, и децата можат да помогнат.
 3. Потоа можете да формирате четири стапчиња дебели околу еден сантиметар, со кои потоа можете да ги наполните детските печени јаболка.
 4. Потоа сè влегува во сад за печење и се наросува со сок од јаболко и лимон.
 5. Ако сакате, можете да посипете со цимет одозгора.
 6. После тоа, печените јаболка кај децата се печат на околу двесте степени околу дваесет и пет минути.
 7. Ставете го капакот од јаболко во последните пет минути и оставете го да izирка со вас.

Мал совет: сосот од ванила оди одлично со ова печено јаболко од марципан!

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.