Печете леб заедно

Лебот е една од нашите основни намирници и се консумира секој ден. Секој знае прекрасен мирис на свежо печен леб и знае колку има добар вкус кога штотуку излегол од рерна. Па, што зборува против самото печење леб?

Печете леб заедно со деца

Особено заедно со децата, нуди добра можност во однос на здравата исхрана, да ги запознаеме малите со различните видови леб, неговите состојки и влијанието врз нашето здравје.

Семејство со две деца се забавува печејќи леб заедно во кујната
Семејство со две деца се забавува печејќи леб заедно во кујната

Покрај тоа, ги охрабрува да уживаат во правењето свои работи и во исто време тие добиваат референца за производство на храна, што денес веќе не се зема здраво за готово.

Основи на печење леб

Иако има безброј различни видови леб, сите тие имаат заедничка основна структура на состојки врз кои се засноваат, а тоа се:

- брашно
- кисело тесто или квасец
- Вода
- Сол

Најважната состојка за успешен леб е времето, бидејќи тоа е она што му треба на тестото за да може доволно да нарасне и да се постигне добар резултат на печење.

Различни видови жито го одредуваат вкусот

Причината за разновидноста на вкусовите во лебот се видовите на употребувано жито и нивните различни комбинации.

пченица е светло обоена жита со многу благ вкус што резултира со мазно и еластично тесто заради глутенот (лепило протеин) што го содржи. Затоа често се меша со брашно без глутен од овес и пченка за да се подобри нивниот квалитет на печење.

Особено е популарен при печење леб 'ржбидејќи добро ја врзува влагата и лебот останува подолго свеж. Недостаток е што неговите состојки го забавуваат олабавувањето на тестото и може да се користи само за преработка со кисело тесто.

Точно истото важи и за јачмен, може да се користи само во врска со кисело тесто за печење леб, но е многу богато со минерали и витамини од групата Б.

Исто така, содржи многу минерали и железо просоЦели зрна обично се користат при печење.

Напишано Често се користи како замена за пченично брашно, бидејќи е многу слична на него. Бидејќи неговиот леплив протеин е значително почувствителен, ова тесто за леб мора да се меси само многу внимателно.

Зрна и зачини за печење леб

За да се постигне уште поголема разновидност во вкусот, во лебот може да се додадат зрна како семе од сончоглед, сусам или семки од тиква. Конопот го прави лебот појасен и лененото семе му обезбедува многу омега-3 масни киселини.

Покрај основната сол за зачини, семето на ким, анасон, анасон или коријандер исто така може да се додаде во тестото за да се направи леб од кисело тесто повеќе сварливо.

Печете леб - така функционира!

Zuerst müssen alle Zutaten sehr genau abgemessen werden, außerdem dürfen sie nicht zu kalt sein und sollten Zimmertemperatur haben. Um Klümpchen-Bildung zu vermeiden, ist es ratsam das Mehl zu sieben.

Откако ќе се измешаат сите состојки, тестото мора да се меси многу добро, бидејќи само така може да се снабди со кислород. Колку подолго се работи тестото на овој начин, толку е полабав готовиот леб.

Пред да се стави тестото во рерна, мора да се крене некое време. За да го направите ова, треба да биде покриен на место со пријатна собна температура, нацртите ќе бидат отров. Тестото е подготвено за понатамошна обработка кога порасна на околу двапати поголем од неговиот волумен и дупката што беше притисната со прст се затвори сама по себе.

Потоа се турка во загреана рерна и се пече. Ако се додаде сад со топла вода веднаш на почетокот, површината на лебот останува еластична и не се кине кога лебот се зголемува во волумен. Покрај тоа, кората станува кафеава и сјајна.

Можете лесно да дознаете дали лебот е подготвен со потчукнување на долната страна на лебот со зглобот. Ако звучи шупливо, процесот на печење е завршен.

Ако сепак сметате дека печењето леб е премногу макотрпно или премногу комплицирано за вас, можете да користите и производител на леб. Тука состојките треба само да се стават во уредот и по околу три часа свеж леб е на масата.


Дали имате прашања, предлози или критики во врска со печење леб? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Ein Gedanke zu „Gemeinsam Brot backen“

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.