Нега на орхидеи | растенија

Орхидеи се многу популарно растение што се наоѓа низ целиот свет. Орхидејата е втора по големина група во областа на растенија од семе-покривка, директно зад сончогледот. Тие се сметаат за особено убави. Поради оваа причина, орхидејата е вистинска кралица на растенијата за многу loversубители на цвеќе.

Орхидеи и грешки во грижата за орхидеи

Биодиверзитетот на орхидејата е огромен. Вкупно има до 30.000 XNUMX признати видови.

Најчестите грешки во грижата за орхидеи
Најчестите грешки во грижата за орхидеи

Следниот текст опишува неколку совети и трикови за грижа и добро ракување со орхидеи. Понатаму, се дискутира за грешките што честопати се прават при грижа за орхидеи.

Во суштина, орхидејата е многу лесна за употреба растение што не е особено захтевно. Сепак, постојат неколку грешки што можат да се направат кога се грижат за овие прекрасни и разновидни растенија.

За да не се случи ова и орхидејата да се чувствува пријатно, следниот текст дава информации за тоа како правилно да се направи. Бидејќи растот на орхидеи може оптимално да се промовира со соодветни рамковни услови.

Најчестите грешки во грижата за орхидеи - избор на вистинско тенџере

„Грижа за орхидеи | Растенија " продолжи да читаш

Грижа за домашни растенија | рамни

Ако сакате здрави и убави затворени растенија, треба да се информирате за нив и да соберете многу знаење.

Нега на затворен растенија

Како и секое друго растение, на домашните растенија им требаат вода, светлина, воздух, хранливи материи во минерална форма и соодветна температура. Растенијата ги имаат истите основни потреби, но на растенијата во затворен простор им треба уште повеќе.

Во зависност од природното живеалиште од каде доаѓаат, им треба ниска, средна или висока влажност. Но, ви треба и засенчено место, силна светлина, силни сончеви зраци и повеќе или помалку вода. Хранливите материи се исто така многу важни, се прави разлика помеѓу неколку или многу хранливи материи, различни температури и кисела или алкална почва.

Совети за нега на домашни растенија
Совети за нега на домашни растенија - © Африка Студио / Adobe Stock

Многу домашни растенија се многу прилагодливи, но видовите што сакаат сенка нема да напредуваат под директна сончева светлина. Тропските растенија не можат да растат на ладно место. Цветните растенија претпочитаат светло место и најдобро се поставуваат во близина на прозорец свртен кон исток или запад.

Повеќето растенија се пријатни на собна температура. Но, постојат и примероци кои не го сакаат студот одоздола. Во овој случај, треба да ставите подлога од стиропор на ладниот праг на прозорецот. Многу растенија претпочитаат висока влажност. Со шише со прскалка и чиста вода можете да им овозможите на растенијата да го сторат тоа.

Прашината на лисјата треба да се отстрани со влажна крпа, но може да го ставите и растението под туш. Со неколку исклучоци, треба да го наводнувате домашното растение, така што тоа е малку влажно, но не и влажно. Не треба да наполнувате вода во жардиниери или чинии, инаку корените можат да изгниет и мали муви брзо ќе се формираат. „Грижа за растенијата во домот | Стан " продолжи да читаш

Птиците се хранат во зима

Дури и ако не постојат секогаш тешки мразови, птиците во градината се благодарни за расфрлано или обесено јадење. Без разлика дали е замрзната земја, снег или само време без природна храна, нашите родни птици се задоволни од нашата помош.

Размислете за хранење птици во зима

Убав предмет е да ги запознаете децата. Хранењето на птиците не е само нивно привлекување во градината за да можат да се следат.

Птиците се хранат во зима
Птиците се хранат во зима - © машики / Adobe Stock

На овој начин, децата можат разиграно да научат како правилно да ги хранат животните и, пред сè, со што. Повеќето возрасни се запознати со кнедли со титки, прстени од прсти, овесна каша и семе од сончоглед како храна за птици.

Вистинската храна за г-ѓа Мејзе и г-дин Спехт

Нашите домашни птици се поделени на меки колибри и жито јаде. Ова не се должи само на нивните преференции, туку и на нивните вештини. Птица што јаде мека храна тешко ќе најде тврди јадра. Некои птици станаа сештојади. Овие се z. Б. Титмаус, клукајдрвец или оревче. Овие во основа не јадат сè, но нивната природа ги прави пофлексибилни во изборот на храна.

Јадачи на жито се искри, врапчиња и други птици кои имаат моќни сметки. Со ова сте во можност да соберете семе од сончоглед без напор и лесно да пукате семе.

Ако ги набудувате овие природни барања на животните и ја ширите вистинската храна за сите во градината, ќе подготвите вкусно јадење за градинарските птици. Ова им помага да најдат храна, особено кога е затворена снежната покривка, што би било многу тешко без да се хранат.

Храна за птици и копродукции

Не е доволно да се попрска храната со почвата од градината. Иако птиците можат да заземат овде, тие особено не се безбедни од предаторите. Ова е исто така ваша сопствена мачка или на соседот. Но, тие се и верверички, бидејќи колку и да изгледаат слатки, тие се предатори! Кутија за храна која е обесена во дрвото, во грмушка или во куќата нуди релативна безбедност за птиците.

Можете сами да градите колибри за птици или да ги купите во продавница за градежни работи за малку пари. Без оглед од каде доаѓа, треба да понуди можност за пристап до храната однадвор.

Птиците не треба да можат да шетаат и да вршат нужда во храната. Соодветно подготвено празно шише со сода направено од пластика може да се пробие веднаш над подот на две места кои се спроти едни на други. Тенки прачки се туркаат таму, излегувајќи малку однадвор. Ова се „местата за слетување“. Над него се дупчи дупка за обложување, што е толку густа што може да се донесе и јадро. Во капачето на завртката се дупчи дупка, се влече кука што служи како закачалка и шишето за храна за птици е подготвено.

Со деца, такво место за хранење може да се направи сами во ниеден момент. Тоа ќе ви донесе многу задоволство и исто така ќе го направи гледањето птици во градината многу возбудливо.

Тит топчињата може да се закачат каде било во градината. Цицките и другите птици ќе ги забележат брзо и ќе ги изедат за кратко време. Јаболко за црната птица е едноставно закачено на жица што се пробивала низ неа. Ова може да биде и метален шаш клик, кој потоа се наведнува малку на крајот за да не се лизне јаболкото.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!