Вили Вотондер и бабата од дина

За нашиот блог тоа е практично нова територија, но денес сум горд да ве запознаам со книгата за деца „Вили Вотондер и Даненома“ од Агнес Нојак. Заклучок прво: симпатична книга со конечно нови илустрации, текст погоден за деца, „нов“ автор, ефтин. 

Презентација на книга за книга за деца
Вили Вотондер и бабата од дина

Вили Вотондер навистина го има она што е потребно, бидејќи тој не е само пират, туку и одличен научник.

Вили Вотондер и бабата од дина
Вили Вотондер и Даненомот - Парамон Верлаг

Постојано се судира со бабата од дина. Но, што точно се случува со двата наводни ривали, малите и големите читатели треба сами да откријат. 

Особено ни се допаѓа интерактивната идеја дека децата можат да испраќаат свои цртежи на веб -страницата. Линк погледнете подолу.

Податоци за книгата:

Вили Вотондер и Dünenoma од Агнес Нојак, ISBN 978-3-03830-708-2, EAN 9783038307082. Тврд повез, 77 страници, 15 x 1.4 x 21.4 см, 14,00 евра. Објавено од Парамон Верлаг
Исто така како е-книга достапно: ISBN 978-3-03830-709-9, EAN 9783038307099 за само 6,99 евра 

Мислења на читателите

  • „Авантуристичка приказна која ми дозволува да се потонам во прекрасен свет!“, Вели Фридрих. Н., 12 години.
  • „Мислам дека е одлична книга за деца и убава идеја што можете сами да ја насликате во книгата. Приказните се волшебни - за млади и стари “, вели Хедвиг М., 10 години.
  • „Често сум во Прероу и кога ја читам книгата се чувствувам како да сум Елен“, објаснува Клариса А., 8 години.

На авторот

Додека била на одмор на Балтичкото Море, Агнес Нојак често седела заедно со своите деца на големо ќебе и раскажувала приказни навечер. Идејата за Вили Вотондер брзо се појави. Бидејќи таа самата - дури и во раните години - не уживаше секогаш во илустрациите во читаните книги за деца, и се допадна идејата да им дозволи на децата да се нацртаат и на тој начин да ја поттикнат сопствената креативност.

»За да можат сликите да патуваат, Имам веб -страница https://willi-wotonder.de  создадени. Тука децата можат да ги постават сликите - со дозвола од нивните родители, се разбира. Мојата желба е да има изложба на сите слики во одреден момент. «

Убав концепт! Забавувајте се читајќи или читајќи гласно! 

Сликање за возрасни - зошто сликањето не е добро само за децата

Цртежот и сликањето се важни не само за мали деца, туку и за возрасни. Како возрасен, има многу повеќе правила што треба да се следат. Со текот на времето, децата се учат како да комуницираат со други луѓе.

Сликарство за возрасни

Целиот овој процес трае се додека не се најде работа со цел на крајот да се води безгрижен живот. Сепак, повторно и повторно се кажува дека кршењето на правилата може да има ужасни последици во работата и партнерството.

Сликањето исто така ги релаксира возрасните
Сликањето исто така ги релаксира возрасните

Со текот на времето, губиме контакт со себеси. Ова е токму местото каде што влегува сликарството за возрасни. Зошто е толку важно дури и во зрелоста е објаснето во следната статија.

Зошто возрасните сликаат?

Сликањето е начин на опуштање. Ако го земете пенкалото и само што започнувате да цртате на него, живеете ослободени од сите грижи и можете да се концентрирате само на цртежот. Тоа е одличен начин да се избегне стресот од секојдневниот живот. Не е за ништо што се нарекува „креативно опуштање“.

Повеќе од 32 проценти од Германците се чувствуваат под стрес за нивното секојдневие или за нивната ситуација. Претпочитаме да поминуваме време на свеж воздух или само да сликаме. Сликањето во книга за боење враќа сеќавања на минати времиња, кога немаше грижи. „Сликање за возрасни - зошто сликањето не е добро само за децата“ продолжи да читаш

Детски книги - читањето гласно ги промовира јазичните вештини

За жал, многу родители с still уште не знаат колку се важни детските книги и колку е важно редовно да им читаат книги на своите деца. Дури и пред раѓањето, неродените бебиња ги слушаат гласовите на нивните родители, дури и ако се пригушени. Докажано е дека читањето гласно го охрабрува вашето дете!

Читањето е порта кон јазикот

Ова им овозможува да го препознаат својот мајчин јазик и гласот на нивната мајка и татко кратко по раѓањето. Ова веќе покажува колку е важно да разговараме со деца. Некои истражувања дури сугерираат дека децата кои од раѓање им читале книги, научиле подоцна и самите да читаат подобро.

Детски книги за читање на глас
Детски книги што треба да се читаат гласно - © epixproductions / Adobe Stock

Дури и бебињата кои сè уште не можат да зборуваат се среќни кога мама или тато гледаат книги со нив, дури и ако сè уште не можат да го разберат значењето на прочитаниот текст. Како прво, тие само уживаат да бидат со мама и тато и да ги слушаат нивните гласови.

Ова ја поставува основата за добра врска помеѓу децата и книгите

Многу голема предност на книгите за деца е што „пишаниот јазик“ значително се разликува од „говорен јазик“. Во книгите, често се користат зборови што родителите никогаш не би ги користеле на детето во нивниот секојдневен живот, или затоа што родителите обично не ги знаат правилно самите зборови или затоа што тие самите не ги користат често овие ретки зборови.

И Детски книги Изборот е навистина огромен. Постојат книги за деца за сите возрасни групи, напишани и илустрирани соодветно за речиси секоја тема.Секоја книга за деца може да се нарача брзо и сигурно преку Интернет. Не може да се должи на фактот дека с and помалку се чита на глас. 

Гледањето книги за деца се залага за loveубов и безбедност

„Детски книги - читањето гласно ги промовира јазичните вештини“ продолжи да читаш

Децата и фасцинацијата на големите возила

Има моменти кога очите на децата стануваат навистина големи. Ова секако го вклучува моментот кога големи возила возат низ улица како огромно противпожарно возило и можеби токму во тој момент малите момчиња ги одредуваат нивните аспирации за кариера.

Фасцинацијата на големите автомобили

Вие навистина сакате да станете пожарникар. Се разбира, овој избор во кариерата може да се смени повеќе пати со текот на годините - сè додека не дојде навистина време да се занимавате со професија - како што сигурно ќе биде во повеќето случаи.

Страници за боење возила
Големи возила

Меѓутоа, ако прашаме малку меѓу денешните пожарникари, едната или другата приказна би можела да започне со ова противпожарно возило што возеше тогаш на улица.

Можеби изгледа слично со навистина големите камиони што постојано ги гледате на автопатите или патиштата на село. Многу возачки кабини имаат изглед на дневна соба.

Но, тоа е јасно, бидејќи професионалните возачи на долги патувања честопати се на пат неколку дена и секако сакаат да бидат и пријатни кога не возат. За некои од нив, сонот да се биде возач на камион започна уште во детството. „Децата и фасцинацијата на големите возила“ продолжи да читаш

Зумба дома

Погоден за повторливи добри резолуции за новата година и погоден за заклучување - Зумба дома. Поминаа неколку години откако мешавината на танцови чекори од Латинска Америка и аеробик го најде својот пат во Германија.

Зумба ја претвора дневната соба во подиум за танцување

Сепак, бум продолжува со несмалено темно и денес тешко може да најдете спортски сали кои не нудат часови по Зумба.

Зумба дома
Зумба дома - Слика од Пиксабај

Но, не секој сака или може да оди во студио. Решението е едноставно, бидејќи Зумба е достапна и за домот. Без разлика дали ДВД-а со завршени програми и кореографии, ЦД-а со соодветна музика или разни додатоци за специјални тренинзи или страници со соодветна понуда за стриминг.

Предностите се очигледни: Тренирајте кога сакате и движете се слободно и невозможно. Ова е дефинитивно предност на почетокот, кога лулашката на колкот не е скоро иста со онаа на тренерот. „Зумба дома“ продолжи да читаш