Игротеки - што да барате при купување

Речиси сите мали деца сакаат куќички за игри. Дали сакате да глумите свет за возрасни и што може да биде поубаво од тоа да имате своја играчка куќа?

Игротеки - вистинскиот избор

Но, не е лесно да се најде вистинската куќа за детето што ќе му се даде од огромниот избор. Постојат игротеки направени од дрво и игротеки направени од пластика. Тука треба да се донесе првата одлука.

Пронајдете ја вистинската градинка
Купете игротеки - Слика од Pixabay

Пластични игротеки

Пластиката има предност што може лесно да се измие ако децата ја користат куќата со валкани прсти. Покрај тоа, тоа трае многу долго, е стабилно и обично е многу шарено. Покрај тоа, игротека може да се постави и во затворени простории и на отворено.

За жал, пластиката има недостаток што ако куќата е главно надвор, сонцето ќе го избледи и богатите бои ќе станат мат, особено во лето. „Spielhäuser – Worauf man beim Kauf achten sollte“ продолжи да читаш

Качување рамки против недостаток на движење

Истражувањата покажуваат дека денешните деца и адолесценти страдаат од недостаток на вежбање. Родителите знаат од сопственото искуство колку се важни игротеките, слајдовите и опремата за играње на отворено за личен развој и физичка подготвеност. Уште поважно кога не можете да излезете како што сакате.

Вежбањето и искачувањето се поважни од кога било

Понатаму, истражувањата покажуваат дека адолесцентите и децата кои поминуваат повеќе време на чист воздух отколку нивните специфични карактеристики, имаат значително подобри резултати на училиште отколку нивните специфици кои се занимаваат со технички уреди во своите домови.

Движењето и искачувањето го промовираат умот и кондицијата
Движењето и искачувањето го промовираат умот и кондицијата

Ефекти на свеж воздух врз мозокот на детето

Римјаните веќе го знаеја тоа: „Mens sana in corpore sano!“ Ефектите од активностите на чист воздух покажуваат голема потреба за мозокот на детето. Може подобро да тренира и регенерира со помош на движење, активирање и ориентација, а исто така може побрзо да произведе нови мозочни клетки.

Главната причина за ова е интеракцијата при играње со други деца. Кога младите треба да се вложат на свеж воздух, мозокот автоматски бара решенија. Се развиваат мозочни клетки кои влијаат на целиот систем на меморија. Тие се важни за можноста за концентрација. „Качување рамки против недостаток на движење“ продолжи да читаш

Купи или изнајми? Домување и пари

Апсолутно не постои прашање дека е едноставно поубаво да се живее во свои четири fourида. Најдоцна кога семејството е основано и платата завршува на сметката во редовни интервали, многумина размислуваат за купување куќа. Се разбира, не го сонувате сонот да имате сопствен дом сам и веројатно тоа е токму проблемот.

Ваши сопствени четири wallsида - дали вреди да се купи куќа?

Се поставува прашањето дали можеби е подобро да изнајмите стан. Ние велиме - зависи!

Изнајми или купи
Изнајмете или купете, тоа е прашањето - © Дан Раса / Adobe Stock

Кој друг ќе се финансира?

Кога барате соодветно парче земја или имот да купите, на некои луѓе им паѓаат очите од главата. И со право, затоа што цените се тешки. Кој воопшто ќе добие такви суми финансирани?

Добро прашање, семејствата со просечни примања тешко дека имаат шанса да го финансираат својот дом во Минхен, на пример. Постојано зголемените износи на заемот го зголемуваат финансискиот притисок врз должниците и се зголемуваат ризиците. Значи, се разбира месечните рати на заемот се зголемуваат ако сакате да ви се исплати домот пред да умрете. Од друга страна, ризиците се зголемуваат со секоја година во која тече заемот, на крајот на краиштата, каматните стапки можат повторно да се зголемат.

Значи, ако имате малку или немате капитал, мора да прифатите долги услови на заем и високи стапки. Доколку тоа не е во однос, банките природно ќе го одбијат заемот. „Купи или изнајми? Домување и пари “ продолжи да читаш

Интелигентно живеење со паметен дом

Повеќе удобност, повеќе заштеди на домашни трошоци за енергија и поголема модерност - интересот за интелигентно живеење се зголемува кај населението. И секој што сè уште не се занимавал со она што нивната куќа всушност може да го стори како паметен дом, ќе биде зачуден.

Интелигентно живеење благодарение на паметниот дом

Или некогаш сте чуле за интелигентниот систем за греење? Или во врска со фактот дека машината за перење ја дозира точната количина омекнувач на самата облека, во зависност од тоа колку е валкана алиштата?

Паметни Насловна
Паметен дом - куќа и градина - © Dan Race / Adobe Stock

За машина за кафе што подготвува капучино со гласовна команда и потоа нарачува повеќе грав? Не, овие работи не потекнуваат од иден холивудски филм, но одамна се реалност! Само вистинската работа за сите технички ентузијастички луѓе.

Оптимално вмрежете го вашиот дом

Додуша, можеби е малку страшно кога поштарот одеднаш се појави на вратата со пакет прашок за перење затоа што машината го наредила. Како и да е, ваквите трикови некако се доста корисни. Секој што размислува за безбедноста на податоците на одделните жители во овој момент, секако размислува во вистинската насока. „Интелигентно живеење со паметен дом“ продолжи да читаш

Совети за поставување | Ивеење

Во моментот кога ќе влезете во нов стан или куќа што сакате да ја изнајмите или купите, таканаречената искра треба да прескокне. При поблизок преглед и преглед на просториите, чувството треба да биде многу силно што ќе можете постојано да се гледате во собите.

Добро се чувствувате дома

Вашата интуиција веќе одлучува сега дали можете да се чувствувате пријатно во овие простории. Сето тоа изгледа толку добро, сето тоа звучи толку добро: голема дневна соба, пријатно огниште, прекрасна градина, одлична модерна кујна - се чини дека сонот се оствари!

Добро се чувствувате со неколку совети како да го поставите
Треба да се чувствувате пријатно во вашиот сопствен стан - © Dan Race / Adobe Stock

Сепак, наскоро ќе забележите дека нешто сè уште недостасува. Нема место за повлекување, нема простор за влегување, каде што можете да бидете вознемирени. Сè повеќе не се чувствува добро или правилно. Дури и огништето не може да се загрее, секогаш е само студено.

Што се случи? Се обидувате да откриете што не е во ред, но не можете да најдете одговор. Само чувството ви кажува: Јас не сум дома тука! Но, што всушност значи „да се биде дома“? Што го прави станот за да можеш да речеш: Може да се чувствувам пријатно во мојот дом!

Првото нешто што треба да го сфатите е дека домот нема никаква врска со голема дневна соба и градина, вклучително и камин или кујна со висока технологија.

Домот може да биде само местото каде што се чувствуваме XNUMX% пријатно, може да бидеме длабоко опуштени и да бидеме едно со луѓето и местото каде што сме.

Секој, еден повеќе во друг, бара безбедност и сигурност, заштита и топлина во своите четири wallsида. "Совети за поставување | "Ивеење “ продолжи да читаш