Зумба дома

Погоден за повторливи добри резолуции за новата година и погоден за заклучување - Зумба дома. Поминаа неколку години откако мешавината на танцови чекори од Латинска Америка и аеробик го најде својот пат во Германија.

Зумба ја претвора дневната соба во подиум за танцување

Сепак, бум продолжува со несмалено темно и денес тешко може да најдете спортски сали кои не нудат часови по Зумба.

Зумба дома
Зумба дома - Слика од Пиксабај

Но, не секој сака или може да оди во студио. Решението е едноставно, бидејќи Зумба е достапна и за домот. Без разлика дали ДВД-а со завршени програми и кореографии, ЦД-а со соодветна музика или разни додатоци за специјални тренинзи или страници со соодветна понуда за стриминг.

Предностите се очигледни: Тренирајте кога сакате и движете се слободно и невозможно. Ова е дефинитивно предност на почетокот, кога лулашката на колкот не е скоро иста со онаа на тренерот. „Зумба дома“ продолжи да читаш

Качување рамки против недостаток на движење

Истражувањата покажуваат дека денешните деца и адолесценти страдаат од недостаток на вежбање. Родителите знаат од сопственото искуство колку се важни игротеките, слајдовите и опремата за играње на отворено за личен развој и физичка подготвеност. Уште поважно кога не можете да излезете како што сакате.

Вежбањето и искачувањето се поважни од кога било

Понатаму, истражувањата покажуваат дека адолесцентите и децата кои поминуваат повеќе време на чист воздух отколку нивните специфични карактеристики, имаат значително подобри резултати на училиште отколку нивните специфици кои се занимаваат со технички уреди во своите домови.

Движењето и искачувањето го промовираат умот и кондицијата
Движењето и искачувањето го промовираат умот и кондицијата

Ефекти на свеж воздух врз мозокот на детето

Римјаните веќе го знаеја тоа: „Mens sana in corpore sano!“ Ефектите од активностите на чист воздух покажуваат голема потреба за мозокот на детето. Може подобро да тренира и регенерира со помош на движење, активирање и ориентација, а исто така може побрзо да произведе нови мозочни клетки.

Главната причина за ова е интеракцијата при играње со други деца. Кога младите треба да се вложат на свеж воздух, мозокот автоматски бара решенија. Се развиваат мозочни клетки кои влијаат на целиот систем на меморија. Тие се важни за можноста за концентрација. „Качување рамки против недостаток на движење“ продолжи да читаш

Спортско слабеење | Диета и фитнес

Дали исто така верувате дека ако сакате да изгубите тежина, треба само да спортувате? Се надевам дека не, или ќе се разочарате исто така.

Вистината за тоа како да изгубите тежина со вежбање

Само малку вежбање, како возење велосипед или трчање, нема да согорува маснотии. Само вежбање не е доволно за да изгубите тежина.

Слабејте со вежбање
Слабејте со вежбање

Тогаш, зошто слабеењето и вежбањето се толку важни? Да бидам јасен, вежбањето помага да изгубите тежина. Секој што се движи, користи енергија. Мускулите се градат и мастите се распаѓаат. Основната стапка на метаболизам е исто така зголемена. Мускулите согоруваат повеќе калории отколку маснотиите дури и кога одмарате.

Спортот помага во ублажување или спречување на болести

Спортот помага да се спречат кардиоваскуларните заболувања и дијабетисот. Идеално е да се комбинираат тренинзи за сила и спортови за издржливост. Спорт на издржливост, како што се возење велосипед и џогирање, го зајакнуваат срцето и циркулацијата. Вежбите за сила можат да ги зголемат мускулите. Вежбањето е добро за вашето здравје. Ако сакате да изгубите тежина со вежбање, мора да ја промените и вашата исхрана.

Спорт и слабеење, идеална комбинација

Вежбањето навистина ги исфрла калориите, но можеби не толку колку што може да помислите. Човек брзо се стреми да процени дека потрошените калории се поголеми отколку што се.

Слабејте здраво и трајно со вежбање

Со негативен баланс на енергија и губење на маснотии, и вие ќе изгубите тежина. Многу е едноставно, ако согорите повеќе калории отколку што јадете, исто така ќе изгубите тежина. Ако сакате да изгубите тежина трајно, нема заобиколување: променете ја исхраната и спортувајте! „Спортско слабеење | Диета и фитнес “ продолжи да читаш

Фитнес и спорт

Фитнесот цвета, тоа е сигурно. „Пробивот“ во Германија веројатно беше обележан со „трим движењето“ во 1970-тите години на минатиот век и оттогаш комерцијализацијата на овој тренд продолжи да напредува. Но, што точно значи овој израз?

Фитнес - најдете рамнотежа

Во принцип, се подразбира дека тоа значи напор да се направи нешто за физичка и ментална благосостојба. Ова е мотивирано од желбата да се пристапи кон балансиран начин на живот за да можете подобро да ги издржите стресовите од секојдневниот живот и да создадете рамнотежа во често физички монотониот секојдневен живот во канцеларијата.

Фитнес за внатрешна рамнотежа
Фитнес за внатрешна рамнотежа - © Dan Race / Adobe Stock

Научно е докажано дека возачите за фитнес ги намалуваат ризиците по здравјето и ја зголемуваат нивната способност за концентрација; статистички е докажано поголем животен век.

Бидејќи физичката подготвеност може да спречи болести, соодветните понуди сега ги промовираат сите компании за законско здравствено осигурување.

Бидејќи терминологијата не е јасно дефинирана, таа може да се толкува поинаку од различни луѓе или интересни групи. Содржината на значењето може да се оддели релативно јасно од натпреварувачкиот спорт и исто така од амбициозниот рекреативен спорт, кој се фокусира на зголемување на границата на оптоварување. Додека фитнес возачот ја гледа целта на патот и не се стреми кон постојано менување на границата на перформансите. Па, како може да се постигне фитнес? „Фитнес и спорт“ продолжи да читаш

Велосипедска турнеја со семејството

Многу семејства поседуваат велосипеди и тешко ги користат. Екскурзијата со велосипед може да биде многу забавна и добра можност за семејството да се занимава со малку спорт. Особено во лето, возењето велосипед е одлична можност да го поминете слободното време.

Семејно излегување со велосипед

Доколку семејството ужива во природа и ужива во возење велосипед, може да се направи мала турнеја каде што семејството може да помине време заедно. Секако, мора да се испланира екскурзија со велосипед, бидејќи има голем избор на различни патеки што може да се сметаат за маршрута за турата.

Пронајдете добра рута за велосипедска турнеја

Постојат тони можни правци кои се идеални за семејна турнеја со велосипеди. Пред сè, треба да обрнете внимание на нивото на тежина на трасата.

Прво и најважно, велосипедската турнеја мора да биде забавна за секого
Прво и најважно, велосипедската турнеја мора да биде забавна за секого. © benik.at / Adobe Stock

Патеката не треба да биде премногу барана. Секој член на семејството треба да има можност да ја заврши патеката на својот велосипед без да вложува премногу напор. На велосипедска тура може да се поминат и долги растојанија. Сепак, семејствата треба да запомнат дека екскурзија со велосипед вклучува и повратно патување.

Семејствата кои не возеат велосипед често можат прво да пробаат пократки рути. На следната екскурзија секогаш постои можност да се избере подолга рута, која исто така може да има повисок степен на тежина. Но, не треба да се разгледува само должината на трасата. Има смисла да се обрне внимание на тоа дали членовите на семејството треба да се искачат на некои ридови за време на нивната турнеја. „Велосипедска турнеја со семејството“ продолжи да читаш