Одмор во времето на Корона - но бидете внимателни!

Корона е единствена ситуација за светот, и затоа е специјалност за Германците кои сакаат да патуваат. Многумина едвај можат да замислат да го поминат годишниот одмор без патување на долги растојанија. Но, ова одеднаш не беше возможно во претходната година - и дотогаш едвај беше замисливо.

Патување во времето на Корона

Пандемијата трае со месеци и - ова е апсолутно човечко - не секој има исто мислење за оваа тема.

Патувајте во знаци на пандемија на корона
Патување во знаци на пандемија на корона - © JenkoAtaman / Adobe Stock

Додека едни реагираат на вестите со екстремен страв и претпазливост, други се повеќе безгрижни и не се придржуваат кон пропишаните мерки како што е држење дистанца или одредени основни хигиенски правила. Планираните патувања се третираат исто поинаку.

Секој сега треба сам да одлучи дали и како ќе се заштити себеси и своето семејство и дали тоа е можно и при патување на одмор.

Не е наше да судиме. Но, особено кога патувате или летате во странство, потребна е претпазливост и прецизно знаење, бидејќи германските правила за пандемија не важат во други земји. Дури и во една земја, прописите не се исти насекаде - некои области се изземени или имаат построги барања. Потребни се прецизни информации овде за да не бидете подложни на кривично гонење или да не се ставите во непотребна опасност. „Одмор во време на Корона - но бидете внимателни!“ продолжи да читаш

Патување за одмор | Каде да одам на одмор

Бегајте од студеното време и легнете покрај морето на топлата плажа и оставете го вашиот ум да талка. Кој не сонува за најубаво време во текот на целата година?

Најубавите патувања за одмор до морето

Ако сеуште можете да возите или летате надвор од празничните периоди, тогаш имате голем број на предности. Плажите не се толку преполни, сонцето не е толку жешко како што е за време на високата сезона и цените се многукратно пониски.

Подготвени за одмор - но каде да одам?
Подготвени за одмор - но каде да одам?

Ако имате можност да го одморите вашиот одмор во првите неколку месеци од Новата година, тогаш треба да размислите кој одмор го претпочитате. За да уживате во вообичаен одмор на плажа, треба да летате малку подалеку.

Многу популарни дестинации се Египет, Тајланд и Доминиканската Република. На Канарските острови, Тенерифе и Турција може да се очекуваат околу 20 степени. Особено во ова време, ќе добиете многу добри понуди.

Месеците април и мај се многу убави на Медитеранот. Тенерифе, Гран Канарија, Фуертевентура или Ла Палма нудат прекрасно време и сè уште не е толку топло како во летните месеци. Мајорка се буди во бујна свежа зелена боја и ги чека првите гости.

На пролет можете да уживате во прекрасните предели во Грција и Турција и температурите се сепак многу пријатни.

Во главните месеци јуни, јули и август, сонцето и морето достигнуваат оптимална кулминација. Ако не ви пречи топлината, овие месеци се идеални за вас. „Патување за одмор | Каде да одиме на одмор " продолжи да читаш

Патување во Германија и Европа | годишен одмор

Сојузна Република Германија е популарна дестинација за патувања многу години. Главните причини за ова се одличните опции за локален транспорт и разновидноста на знаменитостите. Без оглед на тоа дали сте рекреативен производител на одмори, cultureубител на културата или natureубител на природата, секој има вредност на своите пари во оваа земја.

Зошто да се погледне во далечината? одмор во Германија

Ако барате музеи од висока класа, одлични ресторани и безброј можности за забава, треба да посетите еден од четирите најголеми градови: Берлин, Хамбург, Минхен и Келн. Берлин е несомнено културна метропола во земјата и ги изненадува дури и редовните посетители повторно и повторно со својата жива, креативна атмосфера.

Одмор во Германија и Европа
Одмор во Германија и Европа - © benik.at / Adobe Stock

Хамбург со својот светски познат Спејхерштат нуди луксузен талент, додека Минхен, срцето на Баварија, ве поканува да одите на екскурзии во околината. Од друга страна, Келн воодушевува со пријателството во Рајнска област и катедралата во Келн, најпосетуваната зграда во земјата.

Во Германија, многу мошти можат да се користат за истражување на минатите милениуми. Траги од Римјаните може да се најдат насекаде, како што се бањи и аквадукти. Триер и Ксантен, на пример, тука се особено познати.

Земјата има и невообичаено голем број прекрасни цркви. Меѓународната слава ја добија и Фрауенкирче во Дрезден и катедралата Ахен. Со нивната импресивна камена купола и ренесансните згради, тие се посебни примери на света архитектура.

Средниот век е добро претставен и од други аспекти: Германија е позната по своите многубројни палати и тврдини, чие обновување привлече големо внимание. Пред сè, вреди да се споменат замоците долж Рајна и Мосел. Лозјата и пешачките патеки околу двете реки се едни од најромантичните во целата земја и поврзуваат лесно достапни знаменитости на релативно мал простор. „Патувајте во Германија и Европа | Годишен одмор “ продолжи да читаш

Велосипедска турнеја со семејството

Многу семејства поседуваат велосипеди и тешко ги користат. Екскурзијата со велосипед може да биде многу забавна и добра можност за семејството да се занимава со малку спорт. Особено во лето, возењето велосипед е одлична можност да го поминете слободното време.

Семејно излегување со велосипед

Доколку семејството ужива во природа и ужива во возење велосипед, може да се направи мала турнеја каде што семејството може да помине време заедно. Секако, мора да се испланира екскурзија со велосипед, бидејќи има голем избор на различни патеки што може да се сметаат за маршрута за турата.

Пронајдете добра рута за велосипедска турнеја

Постојат тони можни правци кои се идеални за семејна турнеја со велосипеди. Пред сè, треба да обрнете внимание на нивото на тежина на трасата.

Прво и најважно, велосипедската турнеја мора да биде забавна за секого
Прво и најважно, велосипедската турнеја мора да биде забавна за секого. © benik.at / Adobe Stock

Патеката не треба да биде премногу барана. Секој член на семејството треба да има можност да ја заврши патеката на својот велосипед без да вложува премногу напор. На велосипедска тура може да се поминат и долги растојанија. Сепак, семејствата треба да запомнат дека екскурзија со велосипед вклучува и повратно патување.

Семејствата кои не возеат велосипед често можат прво да пробаат пократки рути. На следната екскурзија секогаш постои можност да се избере подолга рута, која исто така може да има повисок степен на тежина. Но, не треба да се разгледува само должината на трасата. Има смисла да се обрне внимание на тоа дали членовите на семејството треба да се искачат на некои ридови за време на нивната турнеја. „Велосипедска турнеја со семејството“ продолжи да читаш

Светски јазици - јазиците за учење ги поврзуваат

Јазикот е важна способност за комуникација на луѓето, како добро познато животно глутница. Важноста на јазичните вештини во нашето општество ја чувствуваат особено оние кои имаат проблеми со тоа.

Светски јазици - зошто јазикот е важен

Луѓето кои пелтечат, имале мозочен удар или имаат други причини за нарушен развој на говорот. Последиците можат да бидат далекусежни и да се движат од исклучување до проблеми при работа.

Странските јазици се важни.

Светски јазици
Светски јазици

Но, не само општите јазични вештини се од голема важност. Особено во последните неколку години, странските јазици станаа поважни во општеството. Покрај градинката, многу родители ги испраќаат своите деца на курсеви за да научат странски јазик, претежно англиски.

Ако пораснете двојазично, ќе биде полесно подоцна на училиште и на работа. Особено ако треба да се додадат други јазици како што се француски или шпански.

Постои несогласување околу точниот број на јазици во светот, но повеќето извори известуваат за 6500-7000. Сепак, на околу 2500 од нив им се заканува истребување. Ова може да има многу причини. Но, напротив, другите го направија светски јазик. Но, што всушност значи светски јазик? „Светски јазици - јазиците за учење се поврзуваат“ продолжи да читаш