Када | Lивеење и велнес

Јас и мојата када имаме посебна врска. Таа е тука за мене кога непријатен студ ме нервира и не сака да се загрее. Ладна бања подоцна и густо завиткана на каучот, веднаш се чувствувам подобро.

Када - Повеќе од само лична хигиена

Но, дури и во лето мојата када е многу популарна. Кога температурите продолжуваат да се зголемуваат и сите стенкаат под жештината, јас се бавам прекрасно ладна бања и го заборавам чувствуваниот 40 степени под сенка. После стресен ден, скоро и да нема ништо што ме релаксира исто толку одржливо како убаво целосно бањање. Само кадата да не беше толку мала.

Јас и мојата када
Јас и мојата када - © Елена / Adobe Stock

Нешто ново е потребно

Во моментов сериозно размислувам да набавам нова када. За време на моето истражување, наидов на широк спектар на решенија. Секој што смета дека кадата е иста како када, е крајно погрешен. Сега постои соодветно решение за скоро секој проблем. Од луксузни модели до чуда за заштеда на простор, денес сум разгален за избор. „Када | Lивеење и велнес “ продолжи да читаш

Масажа дома | Велнес

Масажите се важни уште од античко време. Денес масирањето е толку важно што се користат широк спектар на техники за масажа во мноштво различни култури. Во оваа земја, на многу луѓе им е олеснување да направат масажа во сопствените четири wallsида по напорниот работен ден.

Масажа: Корисни совети за чувство на благосостојба дома

Велнес-ефектот на овој вид масажа е висок - без оглед дали се практикуваат функционални или сензуални масажи или масажи за специфични региони на телото или целиот мускулно-скелетен систем.

Масажа дома
Масажа дома - © Цвилаклара / Adobe Stock

Ако нема достапен масер за масажа, можете Масажери постигнете сличен ефект на добро чувство. Благодарение на ефектите на затоплување и редовните движења на масирање, ваквите инструменти придонесуваат и за релаксирачки ефект и помагаат да се ослободи силната напнатост. „Масажа дома | Велнес “ продолжи да читаш

Спортско слабеење | Диета и фитнес

Дали исто така верувате дека ако сакате да изгубите тежина, треба само да спортувате? Се надевам дека не, или ќе се разочарате исто така.

Вистината за тоа како да изгубите тежина со вежбање

Само малку вежбање, како возење велосипед или трчање, нема да согорува маснотии. Само вежбање не е доволно за да изгубите тежина.

Слабејте со вежбање
Слабејте со вежбање

Тогаш, зошто слабеењето и вежбањето се толку важни? Да бидам јасен, вежбањето помага да изгубите тежина. Секој што се движи, користи енергија. Мускулите се градат и мастите се распаѓаат. Основната стапка на метаболизам е исто така зголемена. Мускулите согоруваат повеќе калории отколку маснотиите дури и кога одмарате.

Спортот помага во ублажување или спречување на болести

Спортот помага да се спречат кардиоваскуларните заболувања и дијабетисот. Идеално е да се комбинираат тренинзи за сила и спортови за издржливост. Спорт на издржливост, како што се возење велосипед и џогирање, го зајакнуваат срцето и циркулацијата. Вежбите за сила можат да ги зголемат мускулите. Вежбањето е добро за вашето здравје. Ако сакате да изгубите тежина со вежбање, мора да ја промените и вашата исхрана.

Спорт и слабеење, идеална комбинација

Вежбањето навистина ги исфрла калориите, но можеби не толку колку што може да помислите. Човек брзо се стреми да процени дека потрошените калории се поголеми отколку што се.

Слабејте здраво и трајно со вежбање

Со негативен баланс на енергија и губење на маснотии, и вие ќе изгубите тежина. Многу е едноставно, ако согорите повеќе калории отколку што јадете, исто така ќе изгубите тежина. Ако сакате да изгубите тежина трајно, нема заобиколување: променете ја исхраната и спортувајте! „Спортско слабеење | Диета и фитнес “ продолжи да читаш

Лимонот како природна нега на лице - велнес

Малото жолто овошје е вистинско сеопфатно. Неговиот сок може да се користи за рафинирање на храна и пијалоци или за полесно чистење на површини и предмети. Сокот од лимон прави и мали чуда во грижата за лицето, обезбедува розов, свеж тен, може да ги затегне брчките и да се бори против пигментните точки.

Производство и примена на пилинг од лимон

Сок од лимон нанесен на лицето има освежувачки и ладен ефект. Исто така, остатоците од кожата и снегулките внимателно се отстрануваат, што доведува до подобар тен.

Сок од лимон за нега на лице
Сок од лимон за нега на лице - © Просток-студио / Adobe Stock

За да се создаде природен пилинг за лице, потребни се нож, соковник, влошки од памучна волна или памучна волна и лимон. Лимонот потоа се сече и се цеди. „Лимонот како природна нега на лице - велнес“ продолжи да читаш

Пронајдете релаксација - велнес

Рецепт за работен век: два дела семеен одмор, еден дел од работата. Значи, можен работен ден без стрес, генерирање многу пари на пријатен начин, поминување време со пријателите и семејството, спортување и здраво јадење - може да биде толку убаво.

Премногу работа, премалку време за живеење - како можете да најдете релаксација?

Дали сте од оние луѓе кои постојано се обидуваат да го донесат сето ова под еден покрив? Тогаш знаете дека тоа е скоро невозможна задача.

Велнес и релаксација
Велнес и релаксација - © Dan Race / Adobe Stock

Честопати се зборува за таканаречената рамнотежа помеѓу работата и животот, во која е важно да се помират професионалниот живот, слободното време и семејството. Бидејќи воглавно се работи за многу различни интереси, создавањето „рамнотежа“ честопати се покажува тешко.

Постојат многу совети ...

... Но, дали овие се добри е друго прашање. Се вели дека ако направите многу мали паузи покрај планираните паузи, вашата секојдневна работа ќе биде помалку стресна.

Но, каква е вистинската корист на вработениот под стрес ако се повлече десет минути, пие чаша чај или оди по улицата? Тој знае дека тогаш ќе мора да се справи со својата работа под уште поголем временски притисок. На крајот, факторот на релаксација оди кон нула.

Дури и во вашите четири wallsида, не е секогаш можно да се спроведат навидум едноставни совети за поголема внатрешна рамнотежа и релаксација. „Најдете релаксација - велнес“ продолжи да читаш