Сојузни држави на Германија и метрополи

Училишното знаење и општото знаење се такво нешто. Понекогаш всушност ви се поставуваат многу едноставни прашања, а потоа, срамно, не го знаете одговорот. И прашањето „Како се викаат 16-те сојузни држави на Германија и нивните престолнини“ е едно од овие класици. Потоа, тука е прашањето за главните градови на сојузните држави. Па дури и оваа информација се испитува во тест за натурализација и тогаш не се знаете себе си.

Кои се имињата на сојузните држави на Германија и нивните престолнини?

Како се вика главниот град на државата Хесе повторно? Не, Франкфурт не е главен град на Хесен. Еве го одговорот заради федералните држави: Сојузна Република Германија е поделена на 16 федерални држави со соодветни престолнини:

 1. Баден-Виртемберг - главен град Штутгарт
 2. Баварија - главен град Минхен
 3. Берлин - главен град Берлин
 4. Бранденбург - главен град Потсдам
 5. Бремен - главен град на Бремен
 6. Хамбург - главен град на Хамбург
 7. Хесен - главен град Визбаден
 8. Мекленбург-Западна Померанија - главен град Шверин
 9. Долна Саксонија - главен град Хановер
 10. Северна Рајна-Вестфалија - главен град Дизелдорф
 11. Рајнска област-Пфалц - главен град Мајнц
 12. Сар - главен град на Сарбрикен
 13. Саксонија - главен град Дрезден
 14. Саксонија-Анхалт - главен град Магдебург
 15. Шлезвиг-Холштајн - главен град Кил
 16. Тирингија - главен град Ерфурт

Формат на pdf во списокот на главните градови на германските сојузни држави

Мапа на 16 сојузни држави на Германија и метрополи

Како се нарекуваат државните престолнини на Германија? Еве го решението:

Кликнете на сликата за да ја зголемите картата на Германија

Список на 16 сојузни држави на Германија
Список на 16 сојузни држави на Германија - кликнете за да ја зголемите

 

За училишни часови за вежбање на државните метрополи:
Мапа на сојузните држави на Германија во формат pdf

Карта на Германија за закачување:
Постер сојузни држави на Германија за печатење во jpg формат, 6,87 MB - 9.000 10000 x XNUMX px

Колку земји се наоѓаат до Германија?

Девет држави граничат со Германија. Следните соседни земји се граничат со Германија:

 • на север Данска се граничи со Германија
 • на исток од Полска и Чешка
 • на југот на Швајцарија и Австрија
 • Западни соседи на Германија се Луксембург, Франција, Холандија и Белгија

Повеќе мапи на Германија

Во некои од следните празни карти на Германија, можете сами да ги внесете федералните држави и главните градови. Со кликнување на врската се отвора посакуваната мапа во поголем графички формат:

Германија мапа држави
Германија политичка карта, црно-бела
Мапа на федералните држави во Германија е обоена
Политичка карта на Германија, дизајнирана во боја
Мапа на Германија со празни сојузни држави
Германија мапира црно-бело за да се дизајнираш самиот
Мапа на сојузни држави на Германија
Германија ги мапира сојузните држави обоени за да се дизајнирате сами
Карта на Германија за боење
Мапа на Германија за помали деца
16 сојузни држави на Германија
Мапа на 16 сојузни држави на Сојузна Република Германија за да дизајнирате сами
 

Карта на Германија пред про transparentирна позадина
Карта на Германија пред про transparentирна позадина
 

Дополнителни информации за германските федерални држави: сОд 1990 година Германија повторно се обедини од Сојузна Република Германија (ГРГ) и Германска Демократска Република (ГДР). Од оваа година е новиот Национален ден (Ден на германското единство)  не повеќе на 17 јуни, туку на 3 октомври.


Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!