Печење протеински леб - здрава исхрана

Лебот е една од нашите основни намирници и се нуди во сите видови варијации. Сите овие соеви имаат една заедничка работа, тие се полни со јаглехидрати. Не е така со протеинскиот леб, поради што е здрава алтернатива на конвенционалниот леб и би требало да ви помогне да изгубите тежина. Но, што точно има во трендовските леб за фитнес и кои предности ги има во однос на традиционалните печива?

Од што се прави леб од протеини?

Класичниот мешан леб е направен од пченично брашно, квасец, вода и сол и се состои од приближно 45% јаглехидрати, 7% протеини и 1% маснотии. Протеинскиот леб содржи малку брашно од жито, но многу пченица, лупин и протеини од соја, како и семе од лен, трици за јадење, оброк од соја или брашно од соја. Содржината на јаглени хидрати е само 7%, но содржи 25% растителен протеин и 10% маснотии.

Протеински леб - малку јаглени хидрати
Протеински леб - © PhotoSG / Adobe Stock

Кои се предностите и недостатоците на протеинскиот леб во споредба со конвенционалниот леб?

За многу луѓе, парчето леб е дел од нивната секојдневна вечера, но на оние кои сакаат да изгубат тежина им се препорачува да избегнуваат јаглехидрати, особено навечер. Пред сè, таканаречената „тенка диета при спиење“ се заснова на принципот на комбинирање на храна, што овозможува јаглехидрати наутро, но забранува протеини и забранува потрошувачка на јаглехидрати навечер и дозволува протеини. Бидејќи на мнозинството loversубители на леб им е тешко да го сторат тоа без вечерното парче, протеинскиот леб е добра алтернатива овде.

Префрлувањето на протеински леб може исто така да им помогне на дијабетичарите да избегнат прекумерно зголемување на шеќерот во крвта. 100 грама протеински леб имаат само 0,4 - 0,7 единици за леб, со конвенционален леб има четири. Бидејќи варијантата што содржи протеини, исто така, обезбедува многу енергија, таа е погодна и за спортисти.

Бидејќи половина од дневната потреба од растителни влакна е покриена со 100 грама протеински леб, може исто така да даде значителен придонес за одржување на здравјето на дигестивниот тракт.

Протеинскиот леб излегува полошо од другите видови кога станува збор за содржината на маснотии, што е тука многу поголемо и со тоа се зголемува бројот на калории. Парче интегрален 'ржан леб има просечно 80 калории, додека парче протеински леб има 100 калории.

Страдачите од алергија кои се нетолерантни на глутен, исто така, треба да бидат претпазливи, бидејќи протеинскиот леб содржи многу глутен, но веќе се достапни сорти без глутен. Поради високата содржина на протеини, луѓето со метаболички или бубрежни заболувања, исто така, мора да бидат претпазливи, бидејќи премногу протеини ставаат стрес на бубрезите.

Протеинскиот леб е исто така инфериорен во однос на конвенционалните видови по цена, бидејќи е многу поскап. Еден килограм чини во просек шест евра. Ниту готовите мешавини за печење обично не се поевтина алтернатива.

Самото печење протеински леб е многу лесно

Ако сакате да заштедите пари или сакате да бидете апсолутно сигурни што има во протеинскиот леб, можете сами да го испечете. Не е тешко и работи како и секогаш.

Потребни се следниве состојки:

 • 2 лажици брашно од интегрално брашно
 • 100 гр мелени бадеми
 • 100гр мелено ленено семе
 • 1 пакет прашок за пециво
 • 50 грама пченични трици
 • 1 лажичка сол
 • Протеин 6
 • 300 гр кварк (посно ниво)
 1. Подмачкајте тава за леб или обложете ја со хартија за печење и загрејте ја рерната. Горна и долна топлина: 175 °, циркулирачки воздух: 150 °.
 2. Измешајте интегрално брашно, бадеми, ленено семе, прашок за пециво, пченични трици и сол. Потоа додадете ја белката од јајце и кваркот и сé работи во мазно тесто.
 3. Истурете го тестото во подготвената тава за леб и печете во рерна на средната полица околу 50 - 60 минути. Лебот е подготвен кога нема повеќе тесто да лепи кога боцка со дрвен стап или вилушка. Потоа, оставете лебот да се излади во тавата четвртина час и потоа внимателно да го изгаснете.
 4. Бидејќи протеинскиот леб се расипува побрзо од другите видови поради неговите состојки, препорачливо е да го исечете на парчиња и да го одмрзнете потребниот дел по потреба.

 

Дали имате прашања, предлози или критики во врска со печење леб? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Една мисла на тема „Печење протеински леб - здрава исхрана“

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.