Бидете родители, останете loversубовници | Партнерско образование

Со раѓањето на бебето, започнува ново и возбудливо поглавје во животот за паровите. Но, во исто време тивкото време за двајца завршува. Особено првите неколку месеци со дете се карактеризираат со непроспиени ноќи и бројни нови предизвици што ги носи секојдневието со бебе. Честопати има малку време - и простор - за романса и сексуалност.

Бидете родители - сепак останете .убовници

Ова не значи дека децата се убијци во врска. Но, факт е дека родителите треба да работат повеќе за да останат loversубовници отколку паровите без деца. Се разбира, приоритетите се менуваат кога се раѓаат деца, но физичките и емоционалните потреби не одеднаш исчезнуваат со раѓањето.

Но, родителите ќе останат .убовници
Но, родителите ќе останат loversубовници - © Photographee.eu / Adobe Stock

Тие играат само подредена улога, но порано или подоцна и двајцата партнери копнеат да имаат повеќе време за себе.

И родителите имаат сексуални потреби

Уметноста не само да се биде семејство, туку и да се останат loversубовници во основа е само прашање на организација. Како прво, сепак, мора да си признаете дека нешто ви недостасува и да побарате разговор со вашиот партнер. Можеби тој или таа се чувствува на ист начин и тие наидуваат на отворени врати. На крајот на краиштата, родителите не треба да се срамат од себе затоа што сакаат физичка близина. Покрај тоа, децата имаат корист кога нивните родители имаат исполнет сексуален живот, бидејќи тоа им помага да бидат посреќни и порелаксирани.

Заедно, тогаш можете да размислите за тоа како можете да внесете повеќе време за двајца во секојдневниот живот. Важно е и двајцата потоа да сторат сé што е можно за да ги побарате овие моменти заедно - од себе, од вашите деца и од личноста која може да зачекори како бебиситерка. Нема изговори!

Додека вашите деца се уште се мали, треба да го користите нивното време на спиење за да разговарате и да разменувате галење. Вреди ако темата "деца" е исклучена. Овие моменти треба да бидат само за вас и за вашиот партнер. Обидете се да ги игнорирате другите стресни теми за кратко време: Можете да се справите со нив уште една вечер во текот на неделата.

Веднаш штом вашето дете спие преку ноќ, нема ништо лошо во ангажирањето бејбиситерка. Редовно однесувајте се себе си на вечер без деца, надвор од дома, на пример двапати месечно. Вашата врска како двојка ќе се зајакне кога ќе се сретнете со пријатели, да имате романтична вечера или да гледате филм во кино, исто како и старите денови. Заедничките искуства се спојуваат заедно.

Секс според планот наспроти спонтаната страст

Кога станува збор за сексот, многу парови не сакаат да постапуваат според нивните потреби кога децата спијат во соседството. Во овој случај имате две опции: Или спонтано одлучите да ја искористите можноста кога малите играат фудбал или балет. Повеќето парови се навикнуваат да ја земаат секоја слободна минута за себе кога ќе се појави можност. На крајот на краиштата, спонтаноста исто така може да биде многу боцкава.

Или, пак, можете да организирате романтично бегство и да побарате од бабите и дедовците, на пример, да се грижат за децата. Дали сметате дека е неромантично да одредите датум за секс?

Можеби, но можете да го очекувате долго време и навистина да имате слободен ум. На крајот на краиштата, вистинската страст може да се појави само ако вие и вашиот партнер можете да се опуштите и да ги оставите секојдневните грижи зад вас.

Повеќе страници за партнерство и романса / еротика

Aber: Setzen Sie sich nicht unter Druck – alles kann, nichts muss. Es mag für Sie und Ihre Beziehung auch wichtig sein, einfach zu kuscheln und gemeinsam zu lachen. Mehr lesen? Со кликнување на фотографијата се отвора избраната страница:

Брачни проблеми
Eheprobleme lösen

Комуникација во партнерство
Комуникација во партнерство

Значење на имињата на миленичињата
Was Kosenamen verraten

Страв од посветеност и како да се справите со тоа
Страв од посветеност

проблеми во односите
проблеми во односите

Партнерство и да се биде родител
Партнерство со деца

Романса во врска ул
Romantik in der Partnerschaft

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.