Листа и мапа на Европа и главните градови

Училишното знаење и општото знаење се такво нешто. Понекогаш всушност ви се поставуваат многу едноставни прашања, а потоа срамно не го знаете одговорот. Па дури ни во нашите соседни земји или во нашите главни дестинации за одмор во Европа.

Земји во Европа и нивните престолнини

Кои држави припаѓаат на Европа? Како се викаат сите европски метрополи? Толку многу зборувате и читате за глобализацијата на светот и во исто време ви е неверојатно тешко географски да доделите голем број земји. Со оваа листа на „европски метрополи“ и политичката мапа, би сакале да помогнеме. Еве го списокот на земји во Европа со нивните главни градови:

земјаКапитал
АлбанијаТирана
АндораАндора ла Вела
БелорусијаМинск
БелгијаБрисел
Босна и ХерцеговинаСараево
БугаријаСофија
DänemarkКопенхаген
ГерманијаБерлин
ЕстонијаТалин
ФинскаХелсинки
ФранцијаПариз
ГрцијаАтина
ИрскаДаблин
ИсландРејкјавик
италијанскиРим
КазахстанАстана
КосовоПриштина
ХрватскаЗагреб
ЛатвијаРига
ЛихтенштајнВадуц
ЛитванијаВилнус
ЛуксембургЛуксембург
МалтаВалета
Северна МакедонијаСкопје
МолдавијаКишињев
МонакоМонако
Црна ГораПодгорица
NiederlandeАмстердам - ​​седиште на владата Хаг
НорвешкаОсло
АвстријаВиена
ПолскаВаршава
ПортугалијаЛисабон
РоманијаБукурешт
РусијаMoskau
Сан МариноСан Марино
SchwedenСтокхолм
ШвајцаријаБерн - официјалното име е „Федерален град“ наместо главен град
СрбијаБелград
СловачкаБратислава
СловенијаЉубљана
ШпанијаМадрид
ЧешкаПрага
ТурцијаАнкара
УкраинаКиев
УнгаријаБудимпешта
Град Ватикан (Ватикан)нема официјален капитал
Велика БританијаЛондон

 

Бесплатна листа на европски метрополи за преземање како PDF документ

Карта на Европа - земји во Европа и метрополи

Кликнување на картата на Европа ја отвора картата во голем формат:

Мапа на земјите од Европа - мапа на Европа

Мапа на земјите од Европа - карта на Европа

Европа мапира со висока резолуција за постер
12.283 x 12.520 px - jpg-датотека, 10 MB
 

Повеќе карти на Европа

Со кликнување на цртежот се отвора саканата мапа директно во графички формат:

Мапа на земјите од Европа - мапа на Европа
Мапа на земјите од Европа - карта на Европа

Мапа на Европа без имиња, висока резолуција за постер, 12.283 x 12.520 px, jpg формат, 8,86 MB

Карта на Европа црно-бело без етикети
Карта на Европа црно-бело без етикети

Скица на црно-бело на картата на Европа, висока резолуција за постер, 12.283 x 12.520 px, jpg-датотека, 7,15 MB

Карта на Европа со држави
Мапа на Европа за помали деца

Престолнини со крстозбор во Европа
Детски крстозбори Европски метрополи

Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!