Фитнес и спорт

Фитнесот цвета, тоа е сигурно. „Пробивот“ во Германија веројатно беше обележан со „трим движењето“ во 1970-тите години на минатиот век и оттогаш комерцијализацијата на овој тренд продолжи да напредува. Но, што точно значи овој израз?

Фитнес - најдете рамнотежа

Во принцип, се подразбира дека тоа значи напор да се направи нешто за физичка и ментална благосостојба. Ова е мотивирано од желбата да се пристапи кон балансиран начин на живот за да можете подобро да ги издржите стресовите од секојдневниот живот и да создадете рамнотежа во често физички монотониот секојдневен живот во канцеларијата.

Фитнес за внатрешна рамнотежа
Фитнес за внатрешна рамнотежа - © Dan Race / Adobe Stock

Научно е докажано дека возачите за фитнес ги намалуваат ризиците по здравјето и ја зголемуваат нивната способност за концентрација; статистички е докажано поголем животен век.

Бидејќи физичката подготвеност може да спречи болести, соодветните понуди сега ги промовираат сите компании за законско здравствено осигурување.

Бидејќи терминологијата не е јасно дефинирана, таа може да се толкува поинаку од различни луѓе или интересни групи. Содржината на значењето може да се оддели релативно јасно од натпреварувачкиот спорт и исто така од амбициозниот рекреативен спорт, кој се фокусира на зголемување на границата на оптоварување. Додека фитнес возачот ја гледа целта на патот и не се стреми кон постојано менување на границата на перформансите. Па, како може да се постигне фитнес?

Спортска

Постојат различни опции за одржување или физичко подготвување. Следејќи го општиот тренд кон индивидуализација, популарни се спортовите кои не бараат членство во клуб.

Особено спортовите за издржливост имаат позитивен ефект врз кардиоваскуларниот систем, како што се џогирање, одење, пливање или возење велосипед. Овие спортови имаат предност што дадениот временски прозорец може флексибилно да се закажува во секое време - без да се прават трошоци, како на пример во теретана.

Но, курсеви за кои е потребно редовно и фиксно учество, исто така, цветаат: Неодамна, танцувачкиот спорт Зумба, во кој луѓето танцуваат во латиноамерикански ритами, ужива во голем бум, а јогата и аеробикот цветаат веќе некое време.

Вода аеробик, пак, нуди можност за многу ефикасен тренинг што е исклучително нежен за зглобовите. За оние кои би сакале да се движат во своите четири wallsида, има гимнастички вежби за домашна обука - или како видео за пост-гимнастика или може да се научат со соодветната литература. Треба да се најде спорт за секоја лична желба.

Влез за оние кои не сакаат спорт

Сепак, има неколку точки што треба да се разгледаат за долгогодишни спортски кавги. Претходна здравствена проверка може да биде корисна, особено ако ентузијаст за фитнес е постар од 35 години.

Се препорачува бавен почеток, ако е можно под стручно водство и по можност неколку пати неделно во помали единици. Од суштинско значење е да се направат паузи од обуката, дури и во случај на полесни повреди или други болести.

Товарот исто така треба да биде соодветно на возраста. Три до четири единици за вежбање од околу 30 минути неделно се идеални, иако помалку е, се разбира, секогаш подобро од ништо. Премногу ропско придржување кон таквите, како и да е индивидуално различни, одредници е во спротивност со реалната намера и создава притисок таму каде што треба да се намали.

Диета како додаток на фитнесот и спортот

Дел од движењето за фитнес што е незаменлив денес е исхраната, што делумно се објаснува со фактот дека посакуваното намалување на телесната тежина често има мотивирачки ефект.

На крај, но не и најважно, прехранбената индустрија тука откри и пазар со огромен потенцијал за раст. Повеќе нема сегмент на производи што не рекламира со клучни зборови како што се „фитнес“, „рамнотежа“, „светло“ или слично.

Честопати клиентот е намерно измамен овде, бидејќи имињата од овој тип на никој начин не се заштитени и може да се отпечатат на скоро секој производ. Ова значи дека постои само мал степен на разлика помеѓу производите од секторот на диетален пазар.

Диетата која всушност е насочена кон потребите на физичката подготвеност, од друга страна, првенствено се однесува на рамнотежата. Драстичното намалување на внесот на јаглени хидрати, на пример, како што се размножува во многу водичи за диети, нема смисла, бидејќи значителен дел од енергетската потреба е покриен со јаглехидрати.

И ова е од голема важност за физички активните, бидејќи овие, заедно со маснотии и протеини, се еден од трите главни извори на енергија. Од друга страна, воздржаноста заради фитнесот е потребна со слатки и алкохол, а во просек се трошат многу повеќе масти и масла отколку што е потребно.

Разновидноста е врвен приоритет во диета насочена кон фитнес: здрава мешавина од овошје и зеленчук богато со витамини, млечни производи богати со протеини (исто така месо, риба и јајца) и храна богата со јаглени хидрати, како што се житни производи, тестенини, компири и пулсирања

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.