Здравје и здрава исхрана

Правилната исхрана како извор на сила за деца и адолесценти - Правилната мешавина за здрава исхрана во основа се состои од избалансиран состав на храна од животинско и растително потекло.

И додека имаме одделни страници за храна и здравје, општото здравје започнува со храна.

Како препознавате неухранетост?

Оптималното производство на енергија во најголем дел се состои од јаглехидрати (50-55 проценти) како жито, зеленчук, компир и овошје. Потребна е само мала количина маснотии (максимум 30 проценти) од растителни масти и масла и само мала количина од животински и растителни протеини (10-15 проценти).

Ако тука се постигне природна рамнотежа, детето е добро згрижено и не му требаат никакви додатоци на храна.

Да јаде здрава храна
Здрава исхрана - (в) malvorlagen-seite.de

Ако детето јаде еднострана диета, како што е чисто вегетаријанска диета, без млеко, со премногу месо, со слатки и колачи или претежно слатки, тогаш може да се појави недостаток на масни киселини, елементи во трагови и витамини.

Ако претежно се претпочита еден вкус, на пример солено, слатко, кисело, ова ја затапува природната сензација на вкусот. Затоа е важно децата да се навикнат да јадат барем малку од секој оброк.

Колку често јадете и колку?

Здравата и оптимална диета обезбедува 3-5 пати на оброк во текот на денот. Треба да се вклучи барем еден топол оброк. Стомакот се чувствува добро кога гладот ​​дури не се појави.

Овошје и зеленчук, малку леб или колачи се идеални како закуска. Компири, кафеав ориз, тестенини, зеленчук или салата се препорачуваат за топли оброци. Наизменично понудете јадења од мала риба и месо. Мирна вода, овошје и билен чај се ефтини пијалоци.

Треба да се избегнува додавање шеќер во пијалоците, бидејќи овошните сокови веќе содржат 10 проценти шеќер. Млекото има различни важни состојки како што се: Калциум, фосфор, протеини, цинк, јод и витамин Б2 и Б1, кои се особено важни во фазата на раст. Доколку има алергија на млеко, треба да се побара совет од нутриционист.

Јадењето е прашање на природата

Возрасните често го мерат внесувањето храна на своето дете според сопственото однесување во исхраната. Затоа е важно да се осигура дека на децата не им се сервираат порции за возрасни. Телото обично го добива потребното. Нормално е децата да не јадат иста количина секој ден.

Во зависност од возраста, природата, физичката активност и физичката активност, исхраната треба да се прилагоди индивидуално. Тивки и ситни деца би биле преплавени со големи количини месо и маснотии и наместо тоа им треба лесна храна, бидејќи нивниот метаболизам може подобро да се справи со ова. Најдобро е да се шири претходно варен зеленчук и топла храна во мали количини во текот на денот.

Правилата и ритуалите при јадење можат да го промовираат уживањето

Неколку едноставни ритуали додека јадете се важни за да се чувствувате добро во стомакот. Бидејќи здравото варење започнува со првиот залак. Пред сè, ни треба време и одмор за да јадеме. Затоа е важно да направите мала пауза пред и после јадење. Треба да се избегнува одвлекување на вниманието како радио, ТВ, читање или возбудено зборување. И како кај големите: „Јадете со очи“.

Слаткиот додаток е дозволен

Претпочитањето за сладок вкус е веројатно вродено, бидејќи дури и мајчиното млеко има сладок вкус. Целосната забрана за слатки ќе биде тешко да се спроведе. Дури и пирамидата со храна им даде место на деликатесите, кои формираат група толерирана храна под насловот „Дополнителни додатоци“. Во принцип, слатките не се забранети.

Истражувачкиот институт за исхрана на децата (FKE) препорачува, сепак, да не се троши повеќе од 10 проценти од дневниот внес на енергија во форма на „додатоци“. За деца од 7-9 години, на пример, ова е околу 180 kcal или еквивалентно на околу 45 грама шеќер или 20 грама маснотии.

Повеќе страници за здравјето

Со кликнување на врската се отвора посакуваната страница:

Совети против болки во грбот - ублажете ги болките во грбот

Болка во грбот

Gesunde Ernährung

Gesunde Ernährung

Чувствителност на времето

Чувствителност на времето

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.