Детска забава за родендени и игри и ракотворби

Деновите се бројат, часовите изгледаат бесконечни, возбудата се крева и чекањето станува тест за трпеливост. Детските роденденски забави се најдобриот ден во годината. За разлика од Божиќ или други празници, ова е сè за нив. И ние исто така славиме на овој посебен ден дека таму е нашето дете. Нашата цел како родители е овој посебен момент да остане во позитивна меморија.

Детска забава за роденден - најдобриот ден во годината за вашето дете!

Посакуваме светли очи, смеа и пријатно изненадување. Ние сакаме да доживееме нешто незаборавно со нашето дете на кое ќе можеме да гледаме назад долго време. Ние родителите сакаме роденден што го сака нашето дете и кој му одговара.

Детски игри
Идеи за игри со деца - © Dan Race / Adobe Stock

Постојат голем број начини на кои може да се слави најдобриот ден во годината.

Кога планирате детска забава за роденден, фокусирајте се на интересите на детето

Преференциите на нашето дете треба да играат клучна улога во планирањето. На крајот на краиштата, на овој посебен ден, тој е главниот лик.

Добра опција за ова е таканаречената тематска забава. Или родителите или детето избираат тема според која ќе се организира прославата. Оваа тема поминува како црвена нишка низ фестивалот: салфетки, чаршави за маса, ланци со знаменце, балони, чаши, чинии, покани, украси за торти, игри - сè е прилагодено на мотото.

Ако ќерката сака забава за принцеза, на пример, може да се размисли соодветно да се облечат децата за детската роденденска забава и да се одржи „топка за игралиште“. Ако синот е голем обожавател на диносауруси, тој сигурно ќе биде бесконечно воодушевен од слики на диносауруси на чаши за пиење, подароци што се силни во диносаурусите за неговите гости или пинхата што личи на тираносаурус рекс.

Само замислете ја реакцијата на вашето дете кога ќе ја видат украсената соба и масичката и ќе ги откријат своите омилени ликови. Ако вашето дете знае со сигурност: „Сето ова е направено само за мене. Роденденската забава често е подолга во сеќавањето на детето од вистинскиот подарок. А, ние како родители можеме да го направиме овој ден посебен со малку внимание на деталите.

Идеи за тематски забави

Самиот роденден на детето е скоро најдобриот ден во годината за најмалите. Не е ни чудо што е најголемата цел на родителите да го направат овој ден што е можно поубав и извонреден. Среќата на роденденското дете стои или паѓа со успешна детска забава. Со кликнување на врската се отвора страницата со избраната тема за забава:

Концерт за боење на страници под вода за боење
Тематска забава подводен свет

Обоен еднорог со својата принцеза
Тематска забава принцеза

Боење страници за деца бесплатно - coloringpagesXNUMX.com
Суперхеројска забава

Боење страница Мачка во чизми бајка
Светот на бајките

Идеи за класична игра за родендени на децата

Подолу се дадени упатствата за популарни идеи за класична игра на детски роденденски забави. Со кликнување на цртежот се отвора саканата страница:

Боење страница го слави роденденот за боење
Blindman's Buff

Боење страница криенка
лов на чистач

Боење страница го слави роденденот за боење
Кој сум јас?

Боење страница го слави роденденот за боење
Удирање во тенџерето

Боење страници за деца бесплатно - coloringpagesXNUMX.com
Одете на куглање со деца

Боење страница го слави роденденот за боење
Патување во Ерусалим

Боење страница за деца за боење - играње топка
Гумен пресврт

Маус за боење на страница
Боењето го смирува умот

Организирајте родендени на децата според годишните времиња

Детските роденденски забави можете да ги направите особено интересни ако се ориентирате малку на годишните времиња. Сите сме свесни дека битките со водени бомби може да се одвиваат само на температури над 25 степени Целзиусови.

Но, како може да се претворат игрите и слатките околу Божиќ? Мандарини и ореви наместо чоколадо и торта? Не, не треба да го држите толку строго на роденденот на детето. Како и да е, печените јаболка и куќите од джинджифилово би биле вкусна промена. А, атмосферската божиќна занаетчиска понуда е одлична идеја повторно да ги смирите возбудените деца.

Што е со сенката на свеќа направена од цврста фолија за занаети? Или венец од лисја на есен? Во пролет можете да насликате саксија со децата и да посипете семе од цвеќе - подарокот домаќин е подготвен за сите деца гости. Можете да најдете идеи и избори за индивидуални роденденски забави лесно и јасно од добро познати интернет провајдери.

Боење страница за криење и барање за боење за деца
Идеи за пролетни игри

Игри со дожд
Игри со дожд

Боење страница оди на одмор со автомобил
Идеи за игри за долги патувања со автомобил

Боење страници за деца бесплатно - coloringpagesXNUMX.com
Играње во куќата

Повеќе одлични активности со деца

Во продолжение, ќе ви покажеме уште неколку идеи, по кој било редослед, за забавни активности заедно со вашите деца, кои, со малку планирање, сигурно ќе бидат закотвени во сеќавањата на вашите деца:

Игри со движење
Игри со движење со крпи

камперски оган
Камперски оган со леб на стап

летај змеј
Летајте змејови со децата

Спроведување експерименти со деца
Експерименти со деца

Качувачка градина и парк со високи јажиња
Качувачка градина и парк со високи јажиња

Занаетчиски идеи со деца

Ракотворбите не се забавни само за децата, туку и за родителите. Но, потребна е разумна идеја. Ракотворбите според годишните времиња обезбедуваат и дека вашиот дом е секогаш убаво украсен со домашни работи.  Со кликнување на врската се отвора страницата со занаетчиската идеја:

Направете своја кесичка со мирис
Кесички со мирис

Истурете свеќи сами
Истурете свеќи

Дизајнирајте глава гајба со деца
Cress главата

Тенкер фенери сами
Светилници

Самиот календар за доаѓање на Тинкер
Доаѓањето Календар

Создадете самата песок во градината
Песок

Направете свој фидер за птици
Внесувач на птици

Направете свој училишен конус
Schultüte

Градина за билки за деца
Билка градина

Креативни идеи за деца
Креативно сликарство со деца

Креативни ракотворби со природни материјали
Ракотворби со материјали од природата

Чувство на игла
Чувство на игла

Знак за врата од тинкер за расадник
Знак за врата

Дизајнирајте солено тесто со деца
солено тесто

Промовирајте ја детската креативност
Поттикнете ја креативноста

Шиење за почетници Шиење со деца
Шиење со деца

Серија летни денови
Серија летни денови

Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.