Расказ за деца - сценски страв

Во ерата на телевизијата, компјутерите, стриминг услугите и паметните телефони, важните работи понекогаш се занемаруваат. Тоа вклучува читање добра книга. Сепак, една студија на Фондацијата за читање покажува колку е важно читањето. И, студијата доаѓа до јасен заклучок: Читањето на глас ја промовира желбата и подготвеноста за читање.

Детски расказ - сценски страв

Колку порано се читаат децата, толку подобро. И само оние кои можат да читаат исто така можат да учествуваат во општеството и медиумите и да ги разберат работите. Забавувајте се читајќи го нашиот расказ на „Сцена страв“:


Големиот влез

„Уште пет минути, тогаш ти е редот, Ник. Дали сте подготвени? “, Праша шефот на театарската група. Ник го запре здивот. Отпрвин не одговори на прашањето. „Ник, добро си?“ Ник одмавна со главата.

Повеќејазични градинки - © Роберт Кнешке / Adobe Stock
Страшен сцена од краток расказ - © Роберт Кнешке / Adobe Stock

„Не можам!“ „Што сакаш да кажеш?“ „Не можам да излезам таму. Едноставно сум премногу возбуден “, рече Ник со разнишан глас. „Не мора да се плашите воопшто. Можам да замислам дека си возбуден, но нема потреба да бидеш. Ова дело го вежбавме повеќе од една година. Знам дека добро ќе си ја завршиш работата “.

„Не знам“, рече Ник. Можеше да се види неговата несигурност. Ник секогаш уживаше да биде на сцената затоа што многу го сакаше театарот. Од оваа причина, тој одлучи да се приклучи на театарската група, но сега, малку пред изведбата, нервозата беше јасно забележлива. „Има уште три минути. Можете да го направите тоа, Ник “.

Шефот на театарската група се обиде да му го одземе стравот на Ник, бидејќи Ник секогаш ја совладал неговата изведба на пробите и таа била сигурна дека и на оваа претстава Ник ќе стори се што е во ред. "Ајде. Длабоко вдишете и тогаш ќе биде добро. “„ Добро, ќе одам таму. Но, што ако ветам? “„ Не е важно. Публиката нема да ви се смее. Но, дефинитивно нема да погрешите, затоа што секогаш бевте многу добри на сите проби. Сигурен сум дека ќе го прочитате вашиот текст без грешки. Ние вежбавме многу и ти го знаеш твојот текст напамет. 'Llе биде добро “.

Ник ги затвори очите и длабоко здивна. „Уште две минути. Добро? “, Праша шефот на театарската група. „Да, добро.“ „Одлично. Giveе ти дадам знак кога ќе ти дојде редот. ”„ Добро ”, потврди Ник.

„Времето ќе дојде наскоро. Биди подготвен, Ник. ”Ник го потврди ова со кимна со главата. „Сега, ти е на ред.“ Ник мина покрај завесата и излезе на сцената. Светлината од фаровите го заслепи, така што Ник на почетокот не можеше да види ништо, но по неколку секунди очите на Ник се навикнаа на сјајот на фаровите.

Сепак, тој можеше да го види само првиот ред. Имаше луѓе што Ник ги немаше видено порано. Овој факт го ослободи, бидејќи ако ги видеше неговите родители како седат во првиот ред, неговата возбуда ќе беше уште поголема. Сега Ник можеше целосно да се концентрира на својот изглед. Тој застана на работ на сцената затоа што за време на пробите беше одлучено тој да застане таму.

Ник повторно здивна. Во неговиот ум тој веќе ја зборуваше својата прва реченица. Ник сметаше дека е пријатно чувството да се биде на сцената. Возбудата му отстапи место на одредено исчекување. Ник во тој момент знаеше дека ќе направи добро.

Десет минути откако Ник излезе на сцената, тој повторно ја напушташе. Ник имаше само мала, но важна улога во претставата. Стоеше на сцената десет минути. За тоа време беа вперени многу пара очи, но на Ник не му пречеше. Тој можеше да ужива во неговиот перформанс во целост.

Шефот на театарската компанија ја стави раката на рамото на Ник. „Ти направи добро, Ник. Не беше толку лошо, нели? “, Праша таа. "Не воопшто. Се грижев за ништо. Многу се забавував таму. Би сакал повторно да заминам на сцената “, рече Ник со насмевка. Шефот на театарската група почна тивко да се смее. На крајот на краиштата, претставата сè уште не беше завршена. Силно смеење може да ги вознемири актерите на сцената. „Сега можете да се одморите. Кога ќе заврши претставата, сите актери повторно излегуваат на сцената. Letе ве известам. “„ Добро “, рече Ник.

Тој беше многу задоволен од неговиот настап. Всушност, тој со нетрпение очекуваше повторно да излезе на сцената. Тој седеше на столче во еден агол и ги слушаше актерите кои во моментот беа на сцената. Ник не можеше да ги види затоа што седеше зад завесата, но точно знаеше какви движења прават актерите на сцената, бидејќи секако ја знаеше секоја сцена од претставата од бројните проби.

Во некои случаи тој дури можеше да каже и во текстовите на другите актери. За време на пробите, тој ги слушаше стиховите на неговите соиграчи доволно често за да може по одредено време автоматски да ги меморира. Кога слушна одредена реченица, знаеше дека претставата е при крај. Парчето ќе траеше најмногу петнаесет минути.

Времето на чекање засекогаш траеше за Ник. Тој сакаше да се врати на сцената. Конечно, шефот на театарската група му се врати. Останатите играчи исто така дојдоа. „Тоа помина навистина добро, луѓе. Беше одличен перформанс. Сега сите повторно излегувате на сцената затоа што публиката сака да ве расположи. Забавувајте се “, рече шефот на театарската група и ја тргна завесата настрана.

Децата се вратија на сцената и беа пречекани со аплауз од публиката. Знак дека делото на публиката и се допаднало. Децата, вклучувајќи го и Ник, уживаа во силниот аплауз. Тие се поклонија среќно, а потоа повторно ја напуштија сцената. Изведбата на парчето беше навистина успешна.

„Па, дали ти се допадна парчето?“, Праша Ник додека одеше кај неговите родители. „Беше одлично“, рече мајката на Ник. „Убаво си поминавме“, додаде таткото на Ник. „Ние сме горди на вас.“ „Благодарам“, одговори засрамен Ник. „Ајде, ајде да си одиме дома.

За време на возењето дома, Ник размислуваше за изведбата на претставата. Сите актери успеаја да го претстават својот текст без никакви грешки. Публиката се забавуваше. Секако, ова важеше и за актерите кои беа на сцената. По ова одлично искуство, Ник реши да остане во театарската компанија. Тој сакаше да се врати на сцената и повторно да настапи пред публика.

Помина една година. Ник го спроведе својот план. Тој сè уште беше активен во театарската група. Сега толку многу уживаше во глумата, што беше подготвен да преземе поголема улога во претставата. Шефот на театарската група забележа дека Ник многу се забавува глуми. Покажа многу посветеност и талент.

Поради оваа причина, директорот на театарската група Ник понуди да преземе една од главните улоги во претставата. Ник благодарно и среќно ја прифати оваа понуда. Повеќе не му беше тешко да се качи на сцената, бидејќи се чувствуваше добро подготвен за неговата изведба. Непосредно пред да излезе на сцената, тој се сврте кон другите актери и им рече: „Ајде, ајде да се забавуваме“.

Преземете го расказот „Сцена од страв“ како PDF документ


Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.