Расказ за деца - фудбал

Во ерата на телевизијата, компјутерите, стриминг услугите и паметните телефони, важните работи понекогаш се занемаруваат. Тоа вклучува читање добра книга. Сепак, една студија на Фондацијата за читање покажува колку е важно читањето. И, студијата доаѓа до јасен заклучок: Читањето на глас ја промовира желбата и подготвеноста за читање.

Детски расказ - Изгубената фудбалска игра

Колку порано се читаат децата, толку подобро. И само оние кои можат да читаат исто така можат да учествуваат во општеството и медиумите и да ги разберат работите. Забавувајте се читајќи го нашиот расказ на тема „Страв од грмотевици“:


Остануваме на топката

Целиот тим се срамеше и седеше разочаран во соблекувалната. По поразот од 10: 0 во фудбалската игра што штотуку заврши, секој играч во тимот беше многу депресивен. Тие не беа најдобриот фудбалски тим. Тие беа свесни за тоа. Но, тие никогаш порано не беа изгубени двоцифрени. Имаше нешто друго што беше поразително за играчите отколку 10 примени голови. Тие немаа постигнато ниту еден гол и работеа толку напорно.

Фудбалски дуел претходно насликан бесплатно
Расказ за деца - фудбал

По слабиот учинок на полувремето, сите играчи повторно го дадоа својот максимум и играа добар фудбал, но противникот беше едноставно подобар тој ден. „Момци, денес одигравме навистина лошо. Не можете да зборувате така убаво. Да бидам искрен, изненаден сум што не загубивме уште повисоко “, рече играчот за врска Александар.

„Не можете да кажете ништо против тоа“, одговори Макс, кој исто така играше во средниот ред. „Ништо не работеше денес. И двајцата игравме лошо “, објасни Макс на својот пријател Александар. „Да, за жал, морам да се согласам со тебе. Играм фудбал толку многу години и никогаш порано немам направено толку лоши додавања како денес. Тоа е скоро срамно. Дали можеби тренираме погрешно? “

„Добро, се согласувам со тебе. Денес бевме лоши. Дури и многу лошо “, рече напаѓачот Доминик, кој важеше за најдобриот играч во тимот, бидејќи ретко имаше натпревари во кои тој не постигна гол. Денес имаше таква игра без голови, во која Доминик едноставно немаше среќа. Кога и да ја добиеше топката пред неговите нозе, тој се сопнуваше или шутираше неколку метри покрај голот. Противничкиот голман не мораше ниту да се потруди, бидејќи едвај имаше удар кон неговиот гол. Тој имаше можност да се релаксира 90 минути.

Доминик стана така што сите соиграчи можеа да го видат. „Денес изгубивме многу, но тоа не е важно сè додека не се случи повторно. Секој има лоши денови. Денес очигледно имавме толку лош ден. Нема друг начин да го кажам тоа, момци. Сите денес направивме грешки и затоа загубивме со 10-0. Денес беше нашиот противник кој славеше и беше среќен по крајот на 90-те минути. Но, не смееме да се обесхрабруваме.

Наместо тоа, мора да поработиме на нашите грешки и да ги избегнеме на следниот натпревар. Повторно ќе победиме на следниот натпревар! “Овој говор ги инспирираше останатите играчи. Станаа, задоволни и изгледаа како повторно да нашле храброст. Говорот на Доминик имаше влијание.

Поминаа две недели од големиот пораз. Во меѓувреме, тимот тренираше многу. Играчите во меѓувреме разговараа за грешките што ги направија при поразот од 10: 0. Денес се одигра уште еден натпревар и никој не сакаше повторно да ги направи истите грешки. Пред натпреварот, тимот се собра на кратка дискусија.

„Денес нема да дозволам противникот да постигне гол“, рече голманот Јоханес, кој мораше да гледа десет пати на последниот натпревар додека топката прелета покрај него и преку линијата на голот. „Денес ќе ја држам секоја топка што ќе ми се најде.“ „Ние веќе разговаравме за тоа, Јоханес. Десетте голови што ги примивте не беа ваши. Но, ако денес покажете добар перформанс, тоа секако би било многу добро “, рече Макс.„ Doе направам добар перформанс денес. Seeе видиш. ”„ Добро. Но, фудбалот е тимски спорт.

Сите денес треба да играме подобро од минатиот пат. “Макс погледна наоколу и сите негови соиграчи кимнаа со главата како потврда. "Добро тогаш. Потоа ќе излеземе таму и ќе им покажеме на навивачите дека сме добри фудбалери. “Играчите излегоа на теренот со мотивација.

Вратата на соблекувалната се отвори. Од доброто расположение на играчите, кое сè уште беше присутно пред почетокот на играта, се чини дека ништо не остана. Играчите седнаа на клупите. Некои играчи разочарано погледнаа на подот и ги затворија рацете. Другите испија голтка вода и ги кренаа нозете за да се одморат. Се собраа Александар, Макс, Доминик и Јоханис. „Кој би помислил на тоа. Ние всушност можеме да играме полошо. На полувремето веќе заостануваме со 4-0. Ако не внимаваме, повторно губиме двоцифрена. Мислев дека ќе ја одржиш секоја топка што ќе дојде кон твојата цел денес “, му рече Макс на Јоханис.

„Јас ... Не знам што да кажам.“ „Никој не можеше да ги задржи овие снимки“, се обиде Александар да го утеши Јоханис. „Сега не е важно. Сега заостануваме. Но, ако противничкиот тим успее да постигне четири гола за едно полувреме, тогаш и ние треба да можеме да го сториме тоа, нели? “, Ја праша Доминик групата. „Па, јас сум голман. Не треба да очекувате голови од мене. “„ Сè додека не започнете да шутирате кон вашиот гол, сè е во ред “, рече Макс и четворицата играчи почнаа гласно да се смеат.

Останатите играчи во соблекувалната ја забележаа смеата. „Што се случува?“, Праша еден од играчите. „Немам идеја“, рече друг. "Зошто се смееш? Само кажете дека сте сеуште добро расположени. “„ Противникот е пред четири гола. Но, што е тоа важно? Guysе останеме на топката, момци! ”Уште еднаш зборовите на Доминик имаа ефект. Останатите играчи дозволија да бидат заразени од доброто расположение на Доминик. „Сега ќе одиме таму и ќе ги искористиме преостанатите 45 минути за да постигнеме четири погодоци. Ако се обидеме напорно, можеме дури и да дадеме пет гола. Тогаш сè уште можевме да ја добиеме играта. Можеме да го сториме тоа, нели? “„ Да! “, Извикаа соиграчите на Доминик.

Смеејќи се, играчите се вратија во соблекувалната по завршувањето на натпреварот. Тимот беше добро расположен. „Не можам да верувам дека навистина си ја шутирал топката во автогол“, му рече Александар на Јоханис. „Не беше намерно. Се лизнав на тревата, ја шутнав топката, а потоа кога ногата замавна, ја удрив топката наназад.

Тоа може да се случи “, одговори Јоханес, но тој мораше да се смее самиот. Ништо порано не му се случило. „Како што мислите, Јоханес. Оваа акција беше надмината само со заглавие на Доминик, или треба да кажам обид за глава. “„ Еј! Немав намера да ја мешам фризурата. Добро? “Повторно сите почнаа гласно да се смеат. „Колку навистина изгубивме?“, Конечно праша еден од играчите. „Нема идеја. Не е важно. Претпоставувам дека дури и навивачите престанаа да ги бројат головите на противничката екипа. Имав дури и впечаток дека навивачите се забавуваат. “„ Исто како нас. “„ Така е. “„ Тоа беше забавен ден. “„ Сепак, не сакам да го доживеам повторно “.

Коментарите на играчите пробија низ соблекувалната. Тие беа само хоби-тим што уживаше во фудбалот, но тој ден играчите искусија нешто што никогаш нема да го заборават во животот. И покрај тоа што загубија сериозно повторно, тие беа во можност да уживаат во второто полувреме на натпреварот во целост. Имаше многу непријатни ситуации на теренот. Сепак, играчите го сфатија ова со хумор.

„Едно е сигурно“, рече Доминик. „Сè уште сме далеку од постигнувањето на нашите максимални перформанси. Но, дали ќе се предадеме? “„ Не “„ Никогаш “.„ Не. “„ Не се предаваме. “Повторно, некои играчи ги дадоа своите коментари. „Дефинитивно не се предаваме. Но, што ќе правиме наместо тоа, пријатели мои? “, Праша Доминик. „Stayе останеме на топката!“, Извикаа сите играчи и се смешкаа задоволни.

Преземете го расказот фудбал како pdf документ

 


Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.