Расказ за деца - изненадување

Во ерата на телевизијата, компјутерите, стриминг услугите и паметните телефони, важните работи понекогаш се занемаруваат. Тоа вклучува читање добра книга. Сепак, една студија на Фондацијата за читање покажува колку е важно читањето. И, студијата доаѓа до јасен заклучок: Читањето на глас ја промовира желбата и подготвеноста за читање.

Детски расказ - Новото милениче

Колку порано се читаат децата, толку подобро. И само оние кои можат да читаат исто така можат да учествуваат во општеството и медиумите и да ги разберат работите. Забавувајте се читајќи ја нашата кратка приказна:


Изненадување за Ерик

Поминаа три дена откако родителите на Ерик имаа добри вести за него. „Имаме големо изненадување за тебе, Ерик. Но, мора да бидете трпеливи уште неколку дена “, му рече неговата мајка. Ерик едвај чекаше конечно да го добие своето изненадување. Чекаше три долги дена и стануваше сè понестрплив.

Ерик, само 12 години, беше многу лесно дете. Тој секогаш беше пријателски расположен и корисен. Ерик имаше многу пријатели кои секогаш го ценеа неговото добро расположение. Ерик беше многу популарен кај неговите пријатели и во училиште. Тој исто така беше добар студент кој секогаш добиваше добри оценки. Се разбира, ова ги радувало неговите родители. Бидејќи Ерик беше толку добро момче, неговите родители решија да му дадат нешто многу посебно што го сакаше долго време.

Mandивотни мандала бесплатно за боење
Расказ за деца - Новото милениче

Ерик немаше идеја за што се грижат неговите родители. Многу размислуваше за какво изненадување може да биде. Неговите родители го направија тоа многу возбудливо, бидејќи само четири дена по објавувањето на изненадувањето му објаснија на своето момче на масата за појадок дека наскоро ќе дојде време Ерик да го изненади.

„Кога ќе се вратите од училиште попладнево, изненадувањето ќе ве чека во вашата соба. Така, можете да го очекувате со нетрпение “, рече таткото на Ерик. Се разбира, очекувањата на Ерик рапидно се зголемија. „Навистина сум возбуден“, рече Ерик, обидувајќи се да не ја покаже својата возбуда, но неговите родители почувствуваа дека тој навистина се радуваше на изненадувањето што ќе го чекаше подоцна тој ден. „Но, сега одите прво на училиште“, рече таткото на Ерик. „Doе го сторам тоа“, одговори Ерик. Тој го зеде ранецот во училиште и отиде на училиште.

За време на часот, Ерик се обиде да го потисне очекувањето на неговото изненадување за да може целосно да се концентрира на часот. Се разбира, му беше тешко да се концентрира бидејќи не можеше да не размислува за изненадувањето одвреме-навреме.

Поминаа неколку часови, но Ерик мораше да чека часови по ПЕ пред да може да си оди дома. За среќа, вежбата беше една од омилените теми на Ерик. Се радуваше на двете лекции за спорт секоја недела, бидејќи Ерик беше спортско момче. По различните вежби, наставникот по ЈП најави дека часот треба да се подели во две групи за да играат фудбалска рунда. Ерик беше среќен поради тоа, бидејќи фудбалот беше далеку неговиот омилен спорт.

Тој отсекогаш бил добар фудбалер, но воден од очекувањето на изненадувањето, тој се претстави особено добро на час по физичко образование за време на фудбалската игра, што го забележа и неговиот учител. Наставникот го пофали Ерик за неговиот перформанс по часот. Тоа беше одлично одобрување за Ерик.

Кога заврши часот за физичко образование, Ерик отиде во соблекувалната, каде што му пријде неговиот најдобар пријател. „Дали сакате да дојдете кај мене денес? Можевме да излеземе малку и да играме уште малку фудбал. “Нормално, Ерик би сакал да оди во куќата на неговиот дечко да игра фудбал со него, но изненадувањето што го чекаше Ерик дома беше попримамливо за него.

„За жал, не можам. Моите родители имаат изненадување за мене и денес треба да добијам “, објасни Ерик на својот пријател. „Ох, и какво изненадување е тоа?“, Праша пријателот на Ерик. „За жал, не го знам тоа. Но, јас навистина се радувам на тоа. Веднаш штом ќе се сменам, веднаш ќе одам дома. Едвај чекам да дојдам дома. "" Би сакал да бидам таму кога ќе го добиете изненадувањето од вашите родители. "

„Па, само дојди со мене“, рече Ерик. "Неможам. Прво треба да одам дома. Во спротивно, моите родители ќе бидат загрижени “, објасни пријателот на Ерик. "Разбирам. Па, ќе ве известам штом знам што е изненадувањето. Добро? “Пријателот на Ерик кимна со главата. Не требаше долго за Ерик да се смени. Кога заврши, го зеде ранецот во училиштето и веднаш се упати дома. Неговите родители веќе го чекаа затоа што сакаа малку да се забавуваат со нивниот син.

„Тој треба да дојде секоја минута. Дали сте подготвиле сè? “, Ја праша мајката на Ерик. „Да, се погрижив за сè. Ерик ќе се зачуди кога ќе влезе во неговата соба. Возбуден сум кога ќе видам како тој ќе реагира на изненадувањето. Тој сигурно не го очекува тоа. Дали веќе можеш да го видиш? “, Праша таткото на Ерик. „Да, тој доаѓа. Ајде, ајде да седнеме на троседот. ”„ Тоа е добра идеја. Се преправаме дека сме го заборавиле изненадувањето. 'Llе биде смешно “.

Кога Ерик влегол од влезната врата, неговите родители седеле на софата. Ерик застана пред неговите родители и скептично ги погледна. „Toе ме измамиш?“, Се насмевнаа неговите родители. "Нас ни е жал. Не сакавме да ја пропуштиме забавата. “„ Да, во ред е. Каде е моето изненадување? Со нетрпение го чекав тоа цел ден. ”„ Сакаш твое изненадување? ”, Прашал таткото на Ерик, забавен. „Да, те молам“, одговори Ерик. Сега стана многу нетрпелив. „Ако сакате вашето изненадување, треба да ја погледнете вашата соба. Мислам дека има нешто за тебе. ”Ерик побрза кон својата соба и ја отвори вратата. Во средината на собата беше изненадувањето што беше наменето за Ерик.

Ерик застана во неговата соба без емоции. Не можеше да поверува. Во неговата соба имаше кафез со глодари и во него имаше две мали заморчиња. Родителите на Ерик се појавија зад него. „Па, што е работата? Не сакате да се приближите? На крајот на краиштата, ова се вашите две заморчиња “, рече мајката на Ерик.

Ерик се свртел и паднал во прегратките на неговите родители, затоа што бил среќен што сега има две сопствени заморчиња. Тој толку долго сонуваше да има свои заморчиња, бидејќи тоа беа неговите омилени животни на сите времиња. Често посетувал соученик затоа што имал три заморчиња, а Ерик го користел времето да ги гледа животните и да ги гали. „Овие се навистина мои заморчиња?“, Запрашан Ерик, малку неверојатен. „Да, ова се твоите заморчиња сега. Постојат две жени.

Дали веќе имате идеја како да ја наречете? “, Го прашал таткото на Ерик. „Не, сè уште треба да размислувам за тоа“, рече Ерик. „Па, тоа не е важно. Не мора веднаш да им дадете име. Има уште време. “„ Точно “, потврди мајката на Ерик. „Ви благодарам за ова големо изненадување.“ „Добредојдовте“, рекоа истовремено мајката и таткото на Ерик.

„Но запомнете дека милениците доаѓаат со голема одговорност. На двете заморчиња им треба свежа вода секој ден и секако исто така и храна. Вие исто така сте одговорни за чистење на нивниот кафез. На крајот на краиштата, тие не се играчки, тие се домашни миленици. ”„ Знам ”, одговори Ерик. Bothе се грижам добро за двајцата. “„ Ние го знаеме тоа. Сега засега ќе ве оставиме сами со вашите две заморчиња. Тогаш ќе имате можност да се запознаете малку подобро “.

Со овие зборови, родителите на Ерик ја напуштија просторијата. Ерик седна на подот покрај кафезот. Двете мали заморчиња погледнаа curубопитно низ решетките. „Здраво, вие двајца. Моето име е ерик Вие двајца сте многу симпатични. Сè уште немам имиња за вас, но сигурен сум дека ќе излезам со нив “.

Кога беше време за вечера, Ерик излезе од својата соба и влезе во трпезаријата, каде што неговите родители веќе беа на масата. Храната веќе беше на масата. Мирисаше примамливо и Ерик беше многу гладен. „Сè уште стекнале пријатели?“, Праша таткото на Ерик.

„Не, заморчињата се здодевни. Повеќе не ме интересираат животните. “Родителите на Ерик беа шокирани, но тогаш Ерик одеднаш почна да се смее на глас. „Тоа беше само шега.“ Неговите родители изгледаа олеснето. „Не плаши не така!“ „Би сакал повторно да ти се заблагодарам. Тоа беше навистина големо изненадување “.

 

Преземете го расказот „Ново милениче“ како PDF документ

 


Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.