Додатоци во исхраната | Исхрана и исхрана

Опсегот на додатоци во исхраната на телесната тежина е одличен. Сите тие ветуваат забележлива губење на тежината без да се чувствуваат гладни за кратко време. Сето ова без елаборирани планови за исхрана, па дури и без вежбање. Но, што е навистина важно за многуте производи за слабеење? Чувајте го ветувањето или докажете се дури и како нездраво?

Ова се најпопуларните производни групи

На Набавка на додатоци во исхраната, кои ветуваат брзо и одржливо губење на тежината, е огромен. - Протеински шејкови, т.н. формула диети, се нискокалорични и збогатени со важни хранливи материи протеини во прав.

Супер храна и додатоци во исхраната
Супер храна и додатоци во исхраната

Detoxifiers ќе дехидрираат телото да се губат телесната тежина verlieren.- масти блокатори, масти горилници, исто така, да се спречи рециклирање на доставени преку храната Fette.- Kohlehydratblocker инхибираат Verdauungsenzym.- потребни за јаглени хидрати разделување

Апетитот супресанти го намалуваат чувството на глад со состојки како што се кофеин, гуарана или екстракт од матици. - Superfood smoothies ветуваат губење на тежината без диета; тие се дефинитивно здрави.

За сите овие производи се вели дека ќе ви помогнат да изгубите тежина и да се чувствувате здрави и да се вклопите во краток временски период.

Диететски додатоци го поддржуваат губењето на тежината

Секој производител на овие диетални продукти вели со најголема увереност дека нивниот производ води до сигурно брзо и постојано намалување на телесната тежина. И сите без Промена на диета или интензивно вежбање.

Дел од практичното искуство е во согласност со овие ветувања. Сепак, намалувањето на телесната тежина со помош на диететски додатоци треба да се смета за критично. Бидејќи списокот на недостатоци е барем онолку долго колку и придобивките.

Предности на различни производи

Меѓу најефикасните додатоци се формулата диети, каде протеини во прав и / или superfood се меша со вода за да формираат шејк. Овие специјални производи се дефинитивно способни да продолжат со исхрана мотивирани од брзиот успех.

Алтернатива за физички здрави луѓе се потиснати апетити кои го потиснуваат чувството на глад. Особено кога се префрлувате од високо калорична исхрана на здрава исхрана, овие таблети ќе бидат корисни за краток временски период. Губењето на тежината во овој случај произлегува од намалениот внес на калории во контекст на свесната исхрана.

Во т.н. масти и Kohlehydratblockern има според Stiftung Warentest Не студии со позитивен доказ исхрана Effekte.Kein значи без NachteileKohlehydratblocker може да биде причина за пролив и надуеност, а земајќи масти блокатори може да предизвика сериозни несакани ефекти како што фекална инконтиненција, грчеви во стомакот или дефицит на витамин.

Во исто време тие влијаат врз ефектите на лековите како што е анти-бебечката пилула.

Но, додатоци во исхраната имаат во прилог на јо-јо ефект понатамошниот Nachteile.- Долготрајната употреба на протеински шејкови: проблеми со циркулацијата, запек, нарушување во Elektrolythaushalt.- detoxifiers: прекумерно урична киселина нивоа, намалување на шеќерот во крвта, Kaliummangel.- апетит: различни ризици за луѓето со срцеви заболувања или висок крвен притисок.

Докажано е дека додатоците во исхраната, како протеински шејкови или супресанти на апетитот, обезбедуваат добри насоки и мотивација во ограничен временски период. Сите други производи се условно препорачливи

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.