Природно со природна козметика | Велнес за нега на тело

Производите за нега треба првенствено да ја чистат кожата и да ја направат убава. Повеќето производи се штетни по здравјето. Многу од состојките во кремите се поврзани со болести. Поради оваа причина, треба да им дадете предност на природната козметика и да избегнувате хемикалии што е можно почесто.

Природна нега на тело со природна козметика

Гелови за туширањешто се направени од природна козметика се нудат во широк спектар на варијанти, има манго-ванила, калинка, портокал во крвта и многу повеќе. Минералните масла се користат во нормални гелови за туширање. Кокосовото масло се наоѓа во природната козметика. Особено е погоден за сува или чувствителна кожа, бидејќи не ја обезмастува кожата толку многу.

Природна нега на тело
Природна нега на тело со козметика од природата - © Alliance / Adobe Stock

биоСамо-кожар се добро толерирани од чувствителната кожа, бидејќи се особено пријатни за кожата. Но - не постои такво нешто како најдобро самопотемнување затоа што секоја кожа реагира различно. Органските само-кожари имаат само билни и безопасни активни состојки. Треба да се направи разлика помеѓу самопотемнувачите за лицето и оние за телото. Лицето е почесто изложено на сонце отколку телото.

Заштита од сонце бидејќи природната козметика содржи само филтер за заштита од минерална светлина. Овие го рефлектираат сонцето како огледало. Треба да користите природни козметички креми за сонце, особено за многу чувствителна кожа. Останува на кожата и со тоа може да гарантира соодветна заштита.

Гел за коса и лак за коса во природата - квалитетот не е добар само за околината, туку и за луѓето со чувствителни скалпи. Органските лакови не користат погонски погони, метални конзерви, вештачки мириси или силикони и сепак и даваат на косата добро држење и одличен сјај.

Сите ги има сега Бои за коса во природна козметика. Природните бои се обвиткуваат околу косата како палто. Природните билки даваат полнота и сјај на косата. Билната боја на косата нема конзерванси, нема вештачки бои и нема вештачки адитиви. Билните бои на косата исто така не ја нарушуваат структурата на вашата коса.

Маслото од здравец од роза се вели дека е исто толку ефикасно и моќно за тоа Анти-старечка нега биди како чист витамин А. Врзивата за влага хијалуронска киселина се произведува од специјално одгледувани бактерии. Ова ја прави кожата да изгледа помлада и погуста за кратко време.

Прашок, сенка за очи и ко: Постои и голем избор на органски производи за шминка. Благодарение на нивната добра толеранција, тие се особено популарни кај чувствителните типови на кожа. Тие често имаат состојки кои имаат негување и смирување на кожата. Не мора да правите ефекти без сјај и сјај со природна козметика. Се повеќе и повеќе козметика се произведува на органска основа.

Со Природна маскара добивате долги и обемни трепки. Содржи состојки како масло од камилина. Ова е масло за брзо сушење кое брзо се поставува во воздухот, не се размачкува и не се распаѓа.

Покрај безбојните стапчиња за нега, во природната козметика има и заводливо црвено. Органски кармини не содржат минерални масла, конзерванси или вештачки ароми. Тие содржат негување органски масла, навлажнувачки екстракти од цвеќе и органски восоци. Значи, не е важно дали ќе добиете дел од карминот во устата.

Треба да користите природна козметика пред се за чувствителна кожа, но и ако се грижите природно за неа и околината.

Козметички рецепти од градината

Градината нуди многу видови овошје и зеленчук. Вашата органска козметика лесно можете да ја направите дома од овошје и зеленчук.

Пакетот за коса од домати обезбедува волумен и ја зајакнува косата. За ова треба да излупите и изгмечете голем домат. Изматете маслиново масло и мед со една жолчка и по една лажичка. Потоа масирајте ја оваа маса во косата и скалпот, завиткајте крпа и оставете ја да работи четвртина час. Конечно измијте го темелно.

Грижа за рацете од компир: ако ставите сурови парчиња компир на очите, тоа ќе ја ослободи подпухнатоста. Направен како пулпа, компирот може да ја направи грубата кожа повторно мека и еластична. Мешавина од компири е идеална за нега на рацете. Излупете и исчистете два компири, додадете лажичка мед и две лажици млеко и промешајте во пулпа. Раширете ја оваа паста на вашите раце и оставете ја да впие половина час, измијте ја добро. Резултатот ќе го забележите веднаш. Можете исто така да ги масирате рацете и да ставите ракавици на нив. Оставете го тоа преку ноќ, резултатот е импресивен.

Маска од јогурт од круша: крушите и обезбедуваат на кожата влага и, благодарение на нивното антибактериско дејство, ги смируваат нечистотиите. За маската, пире круша и измешајте ја масата со лажица природен јогурт. Раширете го ова великодушно на лицето, оставете го да делува десет минути и измијте го со млака вода.

Маска од праска и мед: праската ја измазнува кожата и и дава свежо чувство. За рецептот, зрејте зрела, мека праска и излупете ја кожата. Пулпата се мати со вилушка и се меша со една лажичка мед и две лажички шлаг. Масирајте ја оваа смеса во лицето, оставете ја да делува 10 минути и потоа измијте ја.

Пилинг од грозје: Грозјето ја затегнува кожата. Пире неколку грозје заедно со семето и мешајте во две лажици мед и малку кварк. Масирајте ја масата на кожата со кружни движења и потоа исплакнете ја добро.

Авокадо маска за сува коса: За рецептот ви требаат: 1 зрело авокадо, 2 лажици сончогледово масло и 4 капки сок од лимон. Прво пулпата е пире. Додадете малку сок од лимон и сончогледово масло и промешајте во кремаста паста. Сега намачкајте ја пастата на одделни влажни влакна на косата и оставете ја да делува 15 минути. Потоа исплакнете темелно, а потоа измијте ја косата со благ шампон.

за нега на кожата

На кожата под стрес на сонце и е потребна посебна нега. Природната козметика тука може да биде од голема помош.

На Масло од коренот на Burdock помага против ронлив и сув скалп, па дури и го олеснува чешањето. За да го направите ова, разделете ја косата и користете ги прстите да нанесете масло на изложената кожа. Во првата недела на употреба, најдобро е да го оставите да делува четири пати во текот на ноќта. Можете да создадете дополнителен ефект со крпа.
сладунец

Корнеа: земете лажичка готов прашок за сладунец или изрендајте малку сладунец. Се меша со половина лажичка вазелин. Сега протријте ја пастата на рожницата и оставете ја да стапи на сила. Значи, кожата повторно станува

чај од ѓумбир ја одржува вашата кожа млада. За да го направите ова, исечете излупено парче ѓумбир од 2,5 инч (5 см) на парчиња. Потопете ги парчињата во 7 мл вода 200 до XNUMX минути. Сега додадете сок од половина лимон и нотка на пиперка. Чајот ја забрзува регенерацијата на клетките и ја стимулира циркулацијата на крвта.

Умре Маска од урда помага против сува кожа. Земете 1 лажица урда, 1 лажичка крем и 1 лажичка мед. Измешајте сè добро и дистрибуирајте рамномерно на лицето. Оставете да делува околу 15 минути и потоа измијте го. Корисни се и краставиците, кои можете да ги изрендате и да ги додадете на масата.

За Тонер за лице користете сок од морков, по можност свежо направен. Користете го ова за да го истриете лицето. Кожата станува помека и порелаксирана.

полномасно млеко може да помогне против сува кожа. Млекото не се нанесува директно на кожата, туку се става во водата за капење. Приближно 1 литар полномасно млеко и 200 мл маслиново масло се ставаат во водата за капење. Косата не треба да се навлажни.

маслиново масло помага кога се користи сам и секако како мешавина. Бришење на маслиново масло директно на кожата и оставете го добро да се апсорбира.

Исто така Бебево масло работи добро против сува кожа. Ова не само што е многу нежно за кожата, туку е и многу ефикасно.

Сокот од алое Вера Растението не само што помага против сува кожа, туку и против изгореници. Оптимално ја снабдува кожата со влага.

Овие совети можете да ги користите за да и помогнете на кожата после сончање.

Интересни факти за природната козметика

Природната козметика е нов тренд. Тој е дизајниран да се грижи за вашата кожа и да ги намалува кожните проблеми. Состојките се добиваат од природни суровини.

Како ја препознавате природната козметика?
Многу производи кажуваат работи како „природа“, „природна“ или „органска“. Меѓутоа, честопати во овие производи нема природни супстанции. Внимателно прочитајте што има на пакувањето. Па, како можете да откриете дали навистина станува збор за природна козметика? Квалитетни пломби за природна козметика можат да помогнат.

Која е разликата помеѓу природната и органската козметика?
Природната козметика честопати погрешно се меша со органската козметика. Природната козметика веќе вклучува производи кои имаат само мал дел од органски состојки. Во природната козметика сè уште се дозволени синтетички и хемиски помошни средства кои воопшто не се потребни. Органската козметика, од друга страна, се состои од високо квалитетни природни суровини, нема хемиски или синтетички адитиви.

Зошто природна козметика?
Природната козметика треба да ја разгали вашата кожа и да ја остави да свети. Тој е ослободен од штетни состојки кои ги менуваат хормоните. Во споредба со конвенционалната козметика, природната козметика не отстранува сè од кожата; тие ја стимулираат за подобра саморегулација. Производителите со природен печат на козметика ја потврдуваат и промовираат посветеноста на фер услови за работа и заштита на животната средина. Покрај тоа, тестирањето врз животни не доаѓа предвид за природна козметика. Само природни мириси и бои се користат во природната козметика. Вештачки мириси можат брзо да ги иритираат чувствителните носеви. Ако користите нормална шминка, се чувствува како кожата под сите слоеви повеќе да не може да дише правилно. Козметиката со природни состојки, пак, го прави изгледот полесен и посвеж.

Како е преминот кон природна козметика?
Природната козметика ја активира сопствената сила на кожата, па може да има почетно влошување. На почетокот, нечистотиите можат да се појавуваат сè повеќе додека кожата не се прилагоди на сопствената регулатива. На пример, за разлика од конвенционалните ноќни креми, не се користат масла или масти навечер, туку воден серум. За сува кожа, ова може да биде невообичаено на почетокот. Од друга страна, кожата не чувствува тежина и може добро да се регенерира ноќе. Мора да и дадете време на кожата, важно е да се држите до една линија на производи. Кожата обично трае околу еден месец да се прилагоди.

Постојат многу добри работи во природната козметика. Вашата кожа ќе се навикне на тоа и ќе свети со добар изглед.

Непослушен плод што ве прави поубави

Многу овошја не само што имаат вкусен вкус, туку и нивните состојки прават поубава кожа.

Ананас се грижи за рацете: ананасот обезбедува негувани и убави раце. Измешате две лажици сок од ананас и една жолчка од јајце. Нежно масирајте го ова во ваши раце, оставете го да делува околу 5 минути и исплакнете го со топла вода. Лекот од ананас ги прави испуканите и груби раце повторно меки. Но, тоа не е сè што може да направи ананасот. Содржи витамин Ц и ензими кои го деацидизираат организмот, го ослободуваат од штетните радикали кои ја стареат кожата и имаат антиинфламаторно дејство. Возрасните дамки исто така може да се отстранат со ставање мала количина сок од ананас на областа.

Овошје и јагоди од киви имаат многу витамин Ц. витамин Ц промовира таложење на колагенски влакна, така што сврзното ткиво е затегнато. Витаминот Ц штити и од пигментни точки. Поради оваа причина, киви и јагоди се добредојдени и изобилство на менито.

Боровинки и малини имаат антиоксиданти кои обезбедуваат убава кожа. Растителните супстанции помагаат да се забави процесот на предвремено стареење на кожата. Покрај тоа, витаминот Ц го зголемува производството на колаген и кожата се истура однатре.

Грозје против брчки: Постојат вредни полифони во кожата на грозјето, овие имаат антиоксидативно дејство и ја поддржуваат заштитата на клетките во организмот. Совршена нега против брчки. Колку е потемно грозјето, толку повеќе антиоксиданси содржи.

Во Банана содржи таканаречен витамин за убавина Б7 (биотин). Ова е особено ласкаво за кожата, го стимулира обновувањето на клетките и обезбедува убав тен.

Умре Папаја има силна функција за одводнување. Сврзното ткиво е затегнато и грозните вдлабнатини на бутовите и задникот исчезнуваат.

Витаминот Е пронајден во авокадото и обезбедува на кожата доволно влага. Така, таа останува млада и еластична. Ако се борите со сува кожа во зима, авокадото можете да го користите и за маска.

Кајсии стимулираат обновување на клетките и формирање на крв. Тие се богати со каротеноиди кои помагаат во зацврстување на кожата и косата.

Овошјето не само што е здраво, туку ве прави и убави. Тие помагаат против сува кожа, ја затегнуваат кожата, ја прават кожата да изгледа помлада, кожата станува еластична и многу повеќе. Така можете да направите нешто навистина добро за вашата кожа.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.