Природна козметика | Козметика

Убавината од природата е направена со природни состојки во форма на природна козметика. Овие не само што обезбедуваат чувство на благосостојба, туку исто така се безопасни од употребените состојки. Желбата за еколошки, одржлив и здрав начин на живот е во пораст, па природната козметика станува се повеќе актуелна и популарна.

Како ја препознавате природната козметика?

Природната козметика не е дефинирана со закон и затоа не постои единствен квалитет на печатот. Има многу измислени органски етикети од индустријата кои се заблуда кога ги купувате. Сепак, со текот на времето биле создадени некои сигурносни фоки. Овие производи потоа се одгледуваат суровини за преработка на органски производи. Затоа, можете да препознаете природна козметика еднаш на печатот.

Жената релаксира и се опушта гол во спа, спа и нега на телоНо, за жал, не постои само печат. Тоа го прави малку потешко. Сепак, може да се претпостави дека сите супстанции што се користат се добиени од производи со пломби од природата. Масти, восоци, масла, бои и мириси може да се произведуваат само од минерални, зеленчукови и со неколку исклучоци од животински суровини. Табу се парафини, силикони, експерименти со животни и радиоактивно зрачење. Квалитетни пломби вклучуваат "NaTrue", "Контролирана природна козметика" и "EcoCert".

Убавината од природата е поздрава

Во нормална козметика се хормонски активни супстанции кои можат да предизвикаат несакани ефекти, па дури и болести. Во одобрената доза, овие супстанции се безопасни. Но, критичарите велат дека не се знае како супстанциите реагираат со другите употребени производи. Во природна козметика, овие контроверзни супстанции се забранети. Но, дури и природната козметика има делумно етерични масла кои можат да предизвикаат алергии. Затоа, никој не може да докаже дека природната козметика или нормалната козметика се подобри.

Разни производи од природна козметика

Во природна козметика, постојат сите производи кои ги знае и потребите. Тие вклучуваат на лицето и око нега, нега на коса, шминка и кармин, тело чистење, сапун, рака крем, сончање и многу повеќе.

Нежна нега

Особено на нашата кожа треба внимателно ракување и нежна грижа. Секојдневно е изложен на штетни влијанија од околината. Кожата ги апсорбира сите супстанции и ги транспортира во внатрешноста на телото. Козметиката содржи хемикалии кои може да им наштетат на кожата. Природна козметика, од друга страна, ја поддржува и ревитализира нашата кожа и го прави убава и мазна.
Побарајте се со убавината на природата. Многу популарни се природната козметика како подарок и нешто посебно.

Недостатоци на природна козметика

Во опсегот на природни козметички производи нема да најдете речиси долготрајни или водоотпорни маскари. Дури и за сончање со фактор за заштита од сонце над 20 или светли кармини ќе пребарувате залудно. Гел за туширање и шампони едвај пена и спрејови за коса не можат да бидат толку ситно распоредени. Силиконите и прашоците исто така понекогаш се влошуваат. Дури и природните бои за коса имаат недостатоци, сивата коса не исчезнува целосно и косата е посветла во боја е тешко можна.

Природна нега од глава до пети

Се повеќе и повеќе потрошувачи сакаат природна грижа и да се впуштат во органски козметички производи. Нашата кожа сака да биде згрижена нежно и по можност од природни ресурси. Во меѓувреме, многу компании нудат природна козметика и трендот продолжува.

Природна нега со кокосово масло

За нега на кожата со овошје
Природна козметика за убава кожа

Кокосовото масло е богато и дава многу влага. Ова е многу погодно за нега на коса. Како природна состојба на коса, може да се нанесе на косата кога се стопи. За да се стопи тоа може да се нанесуваат со едни со други со вашите раце. Најдобро е да го оставите кокосовото масло во косата неколку часа. Колку подолго времето на изложување, толку е подобро ефектот после нега.

По изложувањето, косата мора темелно да се исплакне, така што повеќе не се чувствува мрсно. Природно, сјајна и лабава коса ќе биде резултат. Навлажнувачки својства не само што може да се користат за коса, туку и корист на кожата. За нега антибактериски својства се познати и ценети. Кокосовото масло може да се користи за целото тело. Лицето, усните, рацете, нозете, целото тело ќе се чувствува пријатно меко по грижа и мирис многу добро. Делови од телото кои се особено суви брзо стануваат меки и нежни повторно. Економичен треба да биде со примена на маслото на мрсна кожа.

Кокосовото масло е природна заштита од глава до пети. Може да се користи за целото тело, па затоа е исто така многу популарно.

Купете го вистинското кокосово масло

Можете да купите кокосово масло во продавници за здрава храна и аптеки. Кога купувате, треба да бидете сигурни дека немаат адитиви.

лосион за тело

Дневната природна нега на кожата обично започнува со лосион за тело. Лосион за тело во природна козметика има состојки како соја, шеа путер и масло од бадем. Кожата е moisturized од факторот на влага на растението за подолг временски период. Интензивната нега и оптималната заштита на кожата се обезбедени од страна на витамини C и E.

креми за тело

Ако кожата е многу сува, треба подобро да користите лосион за тело.
За сувата кожа и путер од телото е докажано. Содржи макадамски масло, кое ја храни кожата и обезбедува суви области со доволни липиди. Со користење на супстанциите од страсниот цвет, балансот на влагата на кожата се стимулира и кожата е заштитена.

Пилинг

На неправилен тен потребна е редовна ексфолијација. За природна нега користиме производи со различни алги, комплекси на минерали од морска вода и растителен глицерин за регулирање на влагата.

Природната здравствена заштита станува сè попопуларна. Тоа е извор на младост за телото и за кожата.

Рецепти: Природна козметика за дома

Природната козметика не само што може да се купи подготвена. Секој може да ја направи својата природна козметика дома. Со домашна природна козметика, можете да бидете сигурни дека состојките што се користат се навистина природни и дека не се вклучени хемикалии.

на лицето
Грижа за лице - самите себе произведувате природна козметика

Рецепти за природна козметика Нега на лице

Маска за лице може да се направи лесно и брзо од кварк и некој мед. Исто така идеален за напречена кожа на лицето е лековитата земја. Овие се направени од многу посебна земја. Оваа почва се чисти, суши и разредува со масло и вода.
Дома, можете едноставно да го измешате 1 со лажичка 2 на лековитата глина со вода додека не се произведе пулпа за размножување. Земјата е рамномерно распоредена на лицето и така ги елиминира нечистотиите и нечистотијата од кожата.

По третман, можете да го измиете маската на лицето и да имате интензивен пилинг ефект. Ако имате посензитивна кожа, може да ја измиете маската на лицето со топла вода. За нега по лице маска, можете да го користите богат јојоба или бадемово масло. Вашата кожа ќе се чувствува прекрасно мека.

Тело за чистење брзо

За чистење на телото не ви требаат многу состојки. Земете три лажици ладено кафе, три лажици бадемово масло, ленено масло или маслиново масло и промешајте ја оваа маса во каша. Сега ги протривате посакуваните делови на телото во кружни, нежни движења. Конечно, измијте со многу млака вода.

Грижа за раце

Особено рацете се многу нагласени и за жал претежно занемарени. Со мед вода можете да ги поглезите вашите расфрлани и суви раце. Се што треба да направите е да додадете 1 на 2 лажици мед во чинија со малку топла вода и промешајте. Капете ги рацете во 10 за неколку минути, а потоа исплакнете со чиста вода. Медот е природен производ и одржува вредни состојки додека сеуште се дезинфицира.

Рецепт за природна козметика Велнес бања

Спа не е само многу релаксирачки, исто така е многу негување. Со само неколку состојки можете да подготвите велнес бања дома. За спа бања, додадете чаша матеница на bathwater, малку маслиново масло и 1 да 2 лажица мед. За одличен мирис можете да додадете неколку капки розова вода. Вашата кожа ќе ви се заблагодари.

footbath

Вашите нозе, исто така, или само треба соодветна грижа.

Земете сад на некои рузмарин sprigs и истурете вода што врие над нив. Нека се водат додека температурата не е оптимална за нозете. По стапалото треба да ги масажите со богата крема.

Рецептите за природна козметика се лесни и брзо копирани. Ви требаат само неколку состојки што ги имате најмногу дома. Обидот е навистина достоен за тоа.

Сами здрава козметика

Изработката на здрава козметика е многу популарна и почитувана повеќе и повеќе. Многумина имаат проблеми со производите за индустриска нега, бидејќи можат да предизвикаат осип и сува кожа.

Предности на здрава козметика

Здрава козметика од природата
Можете сами да направите здрава козметика

Ако сакате сами да направите козметика, тогаш одлучете сами за кои материјали ќе ги користите.

Правењето здрава козметика сама по себе е поевтино од купените производи. Домашна козметика исто така е еколошки. Состојките на повеќето рецепти се органски одгледувани, како што се билки, овошје и масла. Дневните производи за нега, како што се кремови, сапуни или шампони, се брза и лесна за допир. Се разбира дека не можете да произведувате какви било специјални производи како крем против брчки дома, но со само неколку едноставни чекори крем за лице. Ова обезбедува многу влага и маснотии и има негување ефект како маска за лице.

Зошто треба да користите здрава козметика?

Секоја мајка која сака нејзиното семејство да живее добро, бара природни и здрави состојки при купувањето. Дури и со козметиката, овој тренд е сè повеќе и повеќе за да го направите тоа сами. Но, тоа е исто толку важно и таму. Кожата ги апсорбира супстанциите и ги снабдува со организмот, без разлика дали се грижни или штетни состојки. Нормалната козметика е особено проблематична за луѓето со чувствителна кожа. Наоѓањето на вистинската грижа е скапо. Повеќето производи често го влошуваат проблемот наместо да го направат подобро.

За да го најдете идеалниот производ за себе, најдобро е да го направите тоа сами. За да направите здрава козметика, потребна ви е само неколку состојки. Некои состојки може да се најдат и дома.

Козметика можете да направите сами

Постојат многу производи што можете да ги направите сами. На пример, можете да направите козметика како крем за кожа, лосион, путер за тело, маст, нега на лицето, очила за сончање, балсам за усни, нега на кожата, грижа за бебиња и многу повеќе. Дури и влажни бришења за мали деца или отстранување шминка може да се направат сами. Самопроизведените се полни со негувачки состојки, здрави, органски, па дури и поевтини.

Изработката на здрава козметика значи да имате многу предности. Предност е тоа што точно знаете кои состојки се во производот. Исто така, тоа е многу поевтино од купените производи.

Зошто природна козметика штити од возраста

Природната козметика е добра за нашата кожа и е полна со добри состојки, но зошто природната козметика штити од стареење?

Природна козметика заштитува од труење

Повеќето козметички производи содржат многу токсични хемикалии. Со вода, храна и облека апсорбираме доволно загадувачки материи. Затоа, треба да се обидеме да ги избегнеме токсините од козметиката. Со цел да се намали токсинското оптоварување на телото, може да помогне да се префрлиш на природна козметика. Штетните хемикалии се користат во производите главно за емулзија, зачувување, арома и сапун за да се зголеми ефектот на дезинфекција.

Постојат хемикалии кои имаат хормонски ефекти во телото и поради таа причина можат да го иритираат хормонскиот баланс и да доведат до здравствени проблеми. Хемикалиите можат да влезат во телото преку кожата, која во најлош случај може да промовира невролошки проблеми во однесувањето, дебелината, ракот и дијабетисот.

Останете млади со природна козметика

Хемиските супстанции во козметиката можат да му наштетат на вашето здравје. Природната козметика ги поддржува негувањето и лековитите ефекти. Витамините можат да помогнат во спречување и одложување на процесот на стареење.

Со природна козметика не само што сите ќе се чувствуваат помлади, туку и ќе изгледаат помлади.

Кога кожата се релаксира

Портрет на симпатична девојка се смешка со лимон, над бело
Природна нега на лицето

Кога кожата се релаксира, тоа може да биде знак за стареење на кожата. Против гасењето на кожата постои едноставен природен лек. За ова треба да се стопи стеарин со мала до средна топлина, да се додаде триетаноламин и да се врие десетина минути. Кога мешавината се олади малку, додадете неколку капки ружа вода, глицерин, сок од домати и сок од лимон и се меша сè додека не се формира крем.

Брчките стануваат видливи

Се разбира, кога првите брчки стануваат видливи, би сакале да направите нешто во врска со тоа. Со цел да се спречи користењето на процесот на стареење толку сериозно, природните лекови може да помогнат. Во ниска до средна топлина, се растопува пчелин восок, масло од треска од треска, бадемово масло и ланолин. Измешајте масло од роза и сок од краставици со неколку капки. Промешајте сè додека не е студено. Сега станува збор за околу 48 часови во фрижидерот. Кремот треба да се примени навечер пред спиење и да се стави во текот на ноќта. Ќе ја забележите разликата по само две до три недели.

Прашањето зошто природната козметика штити од возраста ќе биде разјаснето. Ја заштитува кожата и телото од хемиски супстанции и помага кога кожата почнува да бледне и брчките стануваат видливи.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.