Егзема кај деца

Тоа го потресува, ти си почесто. Се јавува повторно, уште почесто гребете. Додека конечно сè е болно и крваво. Она што е веќе тешко за возрасни, е речиси невозможно кај децата: престанете да гребете кога ќе се појави ова неверојатно чешање кај атопичен дерматит.

Но, што е атопичен егзема?

Околу 15% од сите деца се погодени од оваа болест, возрасните обично се поретки. Кај атопичен дерматитис - исто така наречен атопичен егзема - формира осип, заедно со сува кожа, која многу ужасно се случува.

егзема
Како да се задржи атопична егзема кај децата

Дали болеста е присутна, може да се утврди преку кожата. Ако се исполнети барем 3 главните критериуми и 3 помали критериуми, болеста е прилично сигурна. Се разбира, во секој случај, треба да се добие совет од медицинско лице!

Главни критериуми:

 • Силен чешање
 • Типична дистрибуција (лактите, колената, вратот, стомакот)
 • Атопична фамилијарна болест (астма, алергии, атопичен дерматитис)
 • Хронична болест

Мала критериуми:

 • Бела реакција на кожата наместо црвена реакција на кожата по гребење
 • лулка капа
 • Бледило околу устата
 • Чешање преку потење
 • Некомпатибилност на облека од волна
 • Дерматит околу брадавиците наоколу

Причината за атопичен дерматитис

Некој би сакал да размисли во сегашно време за сите болести на овој свет - над сите такви добро познати болести - целосно да се просветли. За жал за страдањата на многу луѓе не е така. За разлика од, на пример, алергија на животинска коса во која може да се каже "Вашето дете е алергично на коњите"Причината мора да биде прецизно откриена.

Едниот зборува тука за предизвикувачи и фактори кои влијаат, што може да предизвика удар кај пациентот. За да се лекува болеста, тоа не помага да се ублажат симптомите, но прво и основно, причините мора да се решат.

И листата на можни причини е долга и комплексна:

 • Стрес или психолошки стрес на телото (на пр. Депресија)
 • Алергии од било која форма (на пример, животинска коса, полен, домашна прашина или алергија на храна)
 • климата (на пр. екстремно ладна или суша)
 • Еколошки влијанија, како што се издувните гасови
 • Погрешно миење на кожата
 • Хормонални влијанија како што е бременоста
 • Болест на цревата

Гледате врз основа на неколкуте примери: можните причини се многукратни. Корисно тука е "дневник болестДа води. Запишете го прецизно она што сте го направиле, јаделе или почувствувале во текот на деновите.

Малку сугестија: А "болест дневник", исто така, може да биде многу корисна во други болести како што се акни. Врз основа на ова, можно е и тука да се дознае причината. Пример за она што навистина се случило е: Да ја повикаме нашата личност Марио. Марио никогаш не страдаше од акни или мозолчиња, но одеднаш тие беа таму. И тие не заминаа. Без оглед на тоа што значи Марио се обиде, дома бактенови лекови, заеднички производи од аптека или специјални средства од аптеката, ништо не помогна.

Во одреден момент Марио почна да води дневник, што јаде кога, какви активности помина и после и. Во неговата подоцнежна анализа, дознал дека ги примал своите сендвичи од нов пекар секое утро неколку месеци. Конечно Марио избегнуваше пекарот на пробна основа за 2 недели ... и каков резултат беше? Токму, мозолите се повлекоа сè додека конечно не исчезнаа целосно. Пекар мора да се користи некои состојки дека Марио е тело е алергичен на, и како резултат на тоа, формирани акни.

Успокојни мерки за атопичен дерматитис

Како што е веќе опишано, првиот чекор е да се елиминира причината за успешно да се бори против болеста. Болните деца секогаш се многу жал, особено ако тоа е нивно дете и крикнува и гребе со чешање. Да го смириме ова, ги собравме советите од 5 кои треба да го ослободат чешањето, како и осипот:

 1. Не гребете!

Како парадоксално како што звучи: не гребете! Иако веќе е тешко за возрасни и веројатно ќе биде речиси невозможно за децата, гребењето ја олеснува болката за многу кратко време, но потоа се враќа со огромен бумеранг ефект. Вистински маѓепсан круг!

Малку сугестија: За да се спречи несакано гребење, на пример, во текот на ноќта кога спиете, корисно е да ги намалите ноктите кратки и да носите памучни ракавици.

 1. Црн чај заврши

Направи невиден црн чај обвивка и ставете ги во погодените области. Преку танините се развива заштитен слој преку кој кожата губи помалку влага (сетете се, сува кожа!) И чешањето соодветно се одвива.

 1. Редовно кремање

И најдобро со природен крем или масло. На пример, мароканскиот масло од араган е многу добро прилагодено тука. Argan маслото е природно, веганско масло со висока содржина на природни антиоксиданти и витамин Е, кој го олеснува чешањето и му дава на кожата важна влажност. Повеќе информации за аргановото масло ...

 1. вежби за отпуштање

Како што е веќе напишано погоре, стресот може да биде можна причина. Во овој случај, вежбите за релаксација можат да помогнат да се зголеми вашата благосостојба и, како резултат на тоа, да се ослободи од чешање.

 1. Туш правилно и суво

Кога туширате, не вртете ја водата премногу жешка, бидејќи тоа ја суши кожата. Потоа сушете ја кожата наместо руди, наместо со крпа, за да избегнете непотребен износ на кожата. Важно е тука по кожата повторно да се навлажне и крем.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.