Рецепт за салата од тестенини Храна и пијалок

Ништо не е толку често на германските плочи како тестенини. Тие се достапни во сите можни форми. Понекогаш тие се речиси гуштер, а потоа речиси бескрајно долго, или тие завршуваат завиткан во саксија со топла вода. Само познавачите на сцената на тестенини сé уште имаат преглед на кој глупак е најдобро за кое јадење. Во прилог на предлози за егзотични состојки, ние нудиме класичен рецепт за салати од тестенини.

Рецепт и подготовка на салата од тестенини - Како да се наследи салата од тестенини

Можеби талјателле или фарафал - или би требало да биде само класична верзија на шпагети? И одново и одново, се поставува истото прашање: Колку е здраво лажиче? Кој се занимава со одговорите, доаѓа до заклучок: Кој зема тестенини во умерени количини, живее прилично здрав, бидејќи тестенините се шампанско извор на енергија.

Рецепт салата од тестенини класичен стил
Рецепт за салата од тестенини за класична салата од тестенини

Сепак, препорачливо е да се разгледа содржината на калориите во сосовите. И токму тука доаѓа популарната салата од тестенини, бидејќи тоа се три работи: вкусна, сварлива и здрава.

Постојат огромен број на рецепти за салата од тестенини што се грижи за многу јадења како гарнир.

Се разбира, исто така, на скара во градината или како популарен главен курс на детски роденден. Понекогаш супстанцијата на глупак е егзотична со типични азиски зачини, понекогаш салатата е класична - на пример со домати од цреша, ленти од пилешко, лосос или аспарагус. Имагинацијата не познава граници, бидејќи дури и школките, печурките, ракетите или авокадото се погодни како помошни јадења.

Сепак, треба да обрнете многу внимание пред да се служи салата од тестенини

Финиот вкус се дава само кога салатата е свежо подготвена. Ако ова не е можно, на пример поради временските ограничувања, салатата треба да ја прекине својата "хибернација" во фрижидер најмалку еден час пред сервирањето.

Ако тестенините се готват, тие мора да бидат ал денте, затоа што оние кои ги "прецртале" нема да имаат среќни гости на неговата маса. И за да бидете сигурни дека не ги преиспитувате количините на неварени тестенини, треба да го имате ова правило: сто грама тестенини во сурова состојба соодветствуваат на 200 до 280 грама на варени тестенини.

Lukewarm рецепт за билни тестенини салата

Не само што изгледа добро, тој навистина ги задоволува сите. За да направите две лица среќни, готвачот или готвачот треба да ги следите

состојки

 • половина црвена и половина жолта пиперка
 • две мали моркови
 • 160 грамови брокула
 • 80 грамови на фини талголини
 • пет лажици масло
 • малку сол
 • два зрели домати
 • половина куп обичен магдонос
 • пет гранки на мајчина душичка
 • три стебла на бадем од лимон
 • стил на мента
 • четири мали мудрец лисја
 • три стебла на листопадни босилек
 • лажица сок од лимон и
 • допир на црн пипер од мелницата.

Подготовка на салата од тестенини:

 • Пиперките се печат осум минути по гипс, потоа се излупени од кожата и се сечат на ленти.
 • Морка се излупени и се сече на тенки парчиња, брокулата е мелено.
 • Тестенините се готват до совршенство во солена вода, моркови и брокули ги чуваат во друштво четири минути.
 • Потоа, ладените тестенини се збогатени со исечени домати.
 • Сите овие билки се извадени или ситно сецкани.
 • Конечно, пиперките и доматите се загреваат во тенок слој на масло и се мешаат под тестенините.

Многу важно: салата од тестенини доаѓа веднаш потоа свежа и млака на масата.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.