Raclette | Храна и пијалок

Raclette, храната на топла плоча или топол камен со придружните садови беше популарен партиски хит за многу години. Raclette не само што е погодна за забавата, туку и за пријатна семејна вечер, за вечер со пријателите, за новогодишната ноќ или за роденден и многу други прилики, популарниот оброк со врела плоча на средината на табелата е популарен.

Raclette - пријатна и специјална храна

Но, што го прави овој вид подготовка за храна толку популарен? Raclette може да се јаде и за ручек и за вечер. Тоа е многу погодна за ладно време во затворен простор, но исто така и во лето во градината, на тераса или на балкон може да се конзумира ракетлет. Убавината тука е дружељубивост и свесно, многу индивидуално уживање.

Raclette совети
Јадете заедно удобно

Подготовките за raclettes се многу едноставни, бидејќи вистинската компилација се случува од "јаде" само директно на масата. Секој ракетни јадења ја зема сопствената храна, која сака да ја стави на raclette или стави во тави.

Raclette, исто така, за вегетаријанци

Дали веганите, вегетаријанците, месото, рибите или колбаси јадат, тука секој добива омилена храна. Сè е можно за време на подготовката. Или некој ја исекува посакуваната храна веќе однапред, или пак "производителот на палачинки" ја сама посакуваната храна.

Во вклопува во тавата доста на сите вкусови, без разлика дали пченка, сланина, кромид, печурки, ракчиња, аспарагус, зеленчук, мали парчиња месо или колбаси, лук - листата може да продолжи на неодредено време. Нормално, состојките се пржат во палачинка со сирење со раклат, но е можно само греење и не печење.

Raclette комбинира храна и веселост

Голема работа во врска со овој вид подготовка е дружељубивост. Никој едноставно не седи на маса без збор и јаде. Поради директната подготовка на масата има многу можност и време за разговор, што ја прави raclette толку популарна, особено во поголемите компании или во рамките на семејството.

Во подготовката нема строги правила, но има и некои работи што треба да се разгледаат во raclette. Raclette значи подготовка на масата, односно - состојките не треба да имаат премногу долго време за готвење или печење.

Покрај тоа, храната не треба да дава премногу вода или да треба да се подготви маснотии. Во овој случај, се препорачува претходно да се готви или да се пече храната, а потоа само да се загрее на raclette.

Многумина го знаат и го сакаат - ракетчето

Додека сите стотално седат околу масата, само-произведената храна се шири на врвот од плочата или во садот. Оваа храна е забавна за сите возрасти. За да се вклопат различни сосови, салати, сосови или други каснувања.

На raclette не само мириса вкусни, тој исто така шири топлина. Она што многумина не го знаат или сеуште не дошло до идејата - оваа форма на готвење не е погодна само за подготовка на главни оброци, а со овој апарат за домаќинство може да се подготват и сладки десерти.

raclette скари
Седнете заедно и заедно јадете

На пример, смокви со мед и крем сирење може да се подготват, или Нутела може да се загрее со банана. Имагинацијата нема ограничување да јаде на овој начин.

Ако не ви се допаѓа редовното сирење Raclette, можете да ги задоволите своите садови со Гауда, Едамер или Мозарела, па и овде нема ограничување на вашата фантазија.

Нова варијанта на raclette се уреди со интегриран фонд

Во средината на raclette fondue тенџере е вклучена. Варијантите и можностите се тука повторно поголеми. Пронајдокот на raclette веќе е малку постар, но неговата популарност не запира, и не без причина.

Никаде на друго место многу различни вкусови може да бидат толку обединети и хармонично поставени на една маса и да вечераат во пријателска атмосфера и, како што веќе рековме, забавата не е доволна. Тука не само што се јаде, но компанијата навистина уживаше.