Велосипедизам | спорт

Велосипедизмот е еден од најздравите спортови на издржливост досега и е совршен кардиоваскуларен тренинг.

Фирмата во седлото - зошто велосипедизмот нè одржува на место

Ако педалата тешко три или четири пати неделно за околу 30 минути, можете да го продолжите животот во здравје со добри десет години.

Велосипедизам за фитнес
Кога се вози на велосипед, седлото апсорбира околу 75 процент од телесната тежина. Како резултат на тоа, зглобовите не се оптоварени на нозете.
Јавањето велосипед го зголемува фитнесот

Затоа, велосипедизмот е исто така добра алтернатива на џогирање. Особено во борбата против дебелината и непријатните сланини, циклусите имаат корисен ефект.

75 килограм човечко суштество гори 720 килокалории со средна брзина само еден час подоцна. Ова е многу повеќе од само чоколадо.

Велосипедизам во проблеми со остеоартритис и колено?

Многумина стравуваат дека велосипедизмот може да предизвика дополнителен притисок врз погодената зглобна 'рскавица. Но, ортопедистите даваат сета јасна: обратно е случај, бидејќи униформното движење на коленото го подобрува транспортот на хранливи материи во рскавицата. Исто така, капсулата и менискусот имаат корист од тоа.

Дури и оние кои страдаат од проширени вени не мора да прават без велосипедизам. Венската крв се движи низ дури нозете во вените на нозете, слично како пумпа до срцето. Ова често функционира подобро од било кој лек.

Важно за луѓето со проблеми со грбот: секогаш обрнувајте внимание на правиот став и преферирајте го холандскиот велосипед тркачки автомобил.

Кога се случува фитнес-ефектот за време на велосипед?

За забележителен фитнес ефект, треба да циклус најмалку два часа неделно. Обемот на работа треба постојано да се зголемува. За да се зајакне состојбата, доволно е да се педалата во средината на опсег, без издишување од здив.

Доколку темпото во преден план, се препорачува т.н. интервал на обука. Тука тесна и опуштена брзина се менува на секои пет минути. Доколку е потребно, може да се внесат мали паузи.

Кој вози долги растојанија при средна брзина, го зголемува согорувањето на маснотиите. Така, велосипедизмот е идеален спорт на телесната тежина. Тој автоматски обезбедува дневен дел од кислородот и може лесно да се интегрира во секојдневниот живот. Дури и начинот на работа и купување може да се покрие независно од обуката со велосипед.

Патем: Таквата обука за циклус ги уредува половите хормони на кас. Постојат гласини дека велосипедистите се подобри љубовници. Сепак, за ова нема научен доказ. Значи, секој од нив е дознаен.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.