Патување во Европа | одмор

На европскиот континент, најразновидните народи живеат заедно со своите култури во релативно мал простор. Додека мажите и жените се слават во предводеното и дирндл на баварскиот Октоберфест, Шпанците ќе бидат сиеста во жешкото пладнеско сонце. Каде во Европа, најразновидните региони и мултикултурализмот се среќаваат, таму се удира срцето на секој фотограф.

Европа: мешавина од култури

Многу луѓе претпочитаат да ги поминат своите празници во топлината на Карибите или во северноамериканските метрополи. Други откриваат нови култури во Азија или во Африка.

Мапа Европа за боење и дизајнирање себе
Мапа Европа за боење и дизајнирање себе

Сепак, многу патници забораваат дека дури и светот на нашиот праг има разновидност што може да понуди, за разлика од кој било друг континент во светот.

Сончевните сцени во релаксирана атмосфера се нудат од Скандинавија. Особено, патниците кои бараат мир и релаксација за да ги избегнат бурните секојдневни животи се во право на север од Европа.

Дали во Шведска, Норвешка и во Финска се загарантирани фотографии од лос во дивината или слика на зајдисонце, која се рефлектира во едно од многуте езера во Скандинавија.

Но, ако северот е сеуште премал, дури и во лето, тогаш можете да ги откриете јужните европски држави. Шпанија, Италија и Португалија не само што имаат да понудат сонце и плажа, туку и да ја откријат фасцинантна култура и историја. Далеку од туристичките плажи и огромните хотели, патниците во внатрешноста на земјата можат да ја запознаат соодветната земја од сосема нов аспект, што го исклучува сеопфатен одмор. Значи, како за мал изнајмување стан во Пиринеите со некои прошетки и екскурзии? Во секој случај, ќе се појават бројни можности за величествени слики.

Се разбира, европските градови, исто така, имаат многу да понудат. Париз и Лондон се релативно блиску до нас Европејци, а сепак многу малку луѓе веќе ги видеа градовите. Додека Американците или Азијците треба да земат скап интерконтинентален лет, патувањето во наведените градови ни чини само неколку часа и помалку пари.


Мајорка - Помеѓу културата, пејзажот и партискиот остров


Се разбира, фотографиите на Париската Ајфелова кула, Биг Бен во Лондон или други места како Римското Колосеумот исто така се идеални за профилот на социјалните медиуми, класичниот фото албум или почетниот екран.

Дури и наведените можности само одразуваат мал дел од она што всушност може да се открие во Европа. Впрочем, кој знае што навистина е како во Исланд, Литванија или Естонија? Најдобар начин да го најдете во следниот одмор и да ги задржи неговите спомени на фотографии.

Слики од туристички дестинации во Европа

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.