Правилна исхрана за деца и адолесценти

Здравиот микс за правилна исхрана во основа се состои од избалансиран состав на животинска и растителна храна. Оптималното производство на енергија во голема мера се состои од јаглени хидрати (50-55 проценти), како што се зрна, зеленчук, компир и овошје.

Правилна исхрана како донатор на моќ за деца и адолесценти

Само мал процент на масти (до 30 проценти) од растителни масти или масла или само мал дел на животинските и растителните протеини (-10 15 проценти) е потребно.

Мајка и ќерка се забавуваат шопинг
Правилна исхрана како донатор на моќ за деца и адолесценти

Ако се постигне природна рамнотежа тука, детето е добро згрижено и не им е потребна додаток.

Како да препознаеме неухранетост?
Храни детето, од една страна, како што се чисто вегетаријанска без млеко, премногу месо, со свежи и колачи или претежно бонбони, тогаш недостатокот на масни киселини, елементи во трагови и витамини може да се прилагоди.
Ако се претпочита претежно еден вкус, на пример солено, слатко, кисело, ова го намалува чувството на природен вкус. Затоа, важно е децата да се користат за јадење барем закуска од која било храна.

Колку често јадете и колку за правилна исхрана?

А здрава и оптимална исхрана обезбедува 3-5 оброци во текот на денот. Треба да се вклучи најмалку еден топол оброк. Па, стомакот се чувствува кога глад не се појавува.

Како закуска, можете да уживате во овошје и зеленчук, некои леб или колачи. За топлите оброци се препорачуваат компири, кафеав ориз, тестенини, зеленчук или салата. Алтернативно нудат мали садови од риба и месо. Како пијалок, мирна вода, овошје и билен чај е евтино. Шеќерот за пиење треба да се избегнува, бидејќи овошните сокови веќе содржат содржина на шеќер во 10 проценти.

Млекото има различни важни состојки како. Како калциум, фосфор, протеини, цинк, јод и витамин B2 и B1, кои се особено важни во фазата на раст. Ако има алергија на млеко, консултирајте се со нутриционист.

Правилната исхрана за децата мора да биде избалансирана
Витамини за деца

Јадењето е прашање на природата

Често, возрасните ги мерат внесувањето на храна на детето според сопствените навики во исхраната. Затоа треба да се внимава да не се даваат деца за возрасни делови.

Телото обично го добива она што му е потребно. Нормално е децата да не јадат исто секој ден. Во зависност од возраста, видот на телото, физичката активност и физичката активност, исхраната треба да се прилагоди индивидуално.

Мирни и милени деца би биле преоптоварени со големи количини на месо и маснотии, но наместо тоа им требаат лесна храна, бидејќи нивниот метаболизам може подобро да се справи со тоа. Претходно варен зеленчук и топли оброци најдобро се дистрибуираат во мали количини во текот на денот.

Правилата можат да го поттикнат уживањето

Неколку едноставни ритуали за храна се важни за да го направите вашиот стомак добро. Бидејќи здравиот варење започнува при првиот залак. За јадење ни треба над сите времиња и одмор. Затоа, кратка пауза пред и по оброкот е важна. Треба да се избегнува одвраќање, како што се радио, ТВ, читање или возбуден разговор. И како и со големите: "Окото јаде со тебе".

Слатката екстра е дозволена

Предноста на слаткиот вкус е веројатно вродена, бидејќи дури и мајчиното млеко има вкус на слатко.

Правилната исхрана, исто така, овозможува малку слатка
Слатка џвакање без каење

Целосна забрана на слатки ќе биде тешка за спроведување. Дури и Пирамидата за храна им даде на третира местото под наслов "Бенефиции", група толерирани јадења.

Слатки не се забранети во принцип. Сепак, Институт за истражување на деца Исхрана (FKE) препорачува на "Tools" не повеќе од 10 отсто од дневна доза на енергија во форма на. Тоа се, на пример, 7 9-годишниот деца за 180 kcal или еквивалент од околу 45 20 грама шеќер или масти грама.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.