Сауна - релаксација за телото и умот

Редовните сауни сесии не се добри само за вашето физичко здравје, туку и за да се релаксираат. Ниту едно истражување не открива дека има околу 5 милиони луѓе во 2 милиони сауни во Финска. Во Германија, се повеќе и повеќе луѓе се пцујат од разни здравствени ефекти врз телото, кожата и умот.

Зошто вреди да одите во сауна?

Особено за време на студените времиња, има смисла да имате редовна сауна. Преку сауна, целиот организам и имунолошкиот систем се зајакнати, што речиси и да не може да влијае на патогената инфекција.

Жената релаксира и се опушта гол во спа, спа и нега на тело
Посетете сауна

За луѓето кои се повеќе страдаат од болка во грбот или тензија, исто така се препорачува да се оди во сауна. За најдобри резултати, пациентот болка треба да лежи на неговиот стомак поголемиот дел од времето, така што топлината од санитарното ќебе зрачи директно на грбот. Ова не само што ги релаксира мускулите во грбот, туку и душата. Сепак, не е важно да се лежи тука цело време, туку и да седите меѓусебно за да се одржи стабилноста на циркулацијата. Ревматски проблеми, исто така, може да се ублажат со редовната посета на сауна.

За одредени кожни болести, како што се акни, треба да се закаже неделна сауна. Топлината нежно ги проширува порите на кожата кои се затнати со себум. Ова многу го забрзува процесот на заздравување.

Сауната се препорачува не само за нејзиниот ефект врз телото, туку и за менталното закрепнување. Многу луѓе се повеќе страдаат од нервоза и стрес, кои можат успешно да се разберат со одење во сауна. Посета на сауна исто така се препорачува за нарушувања на спиењето, бидејќи потењето ја поттикнува исцрпеноста на доброто, што доведува до забрзано спиење и почнувајќи го денот добро одморен наутро.

Топлината на сауната има многу позитивен ефект врз целото лице. Топлината која се зрачи минува низ кожата низ целото тело и температурата на телото се зголемува до 3 ° Целзиусови степени. Преку овој процес, сите метаболички активности се зголемуваат, циркулацијата се зголемува и одбраната на телото природно се зајакнува.

Совети за првата посета на сауна

• Важно е да се забележи пред секое патување во сауна дека сауната и брзање не се совпаѓаат. За секоја посета на сауни доволно време треба да се планира да се релаксира и да се опорави правилно.

• Само сауни и сандали треба да се земат во сауна. Сите накит треба да се отстранат однапред, бидејќи тие се загреваат и може да предизвикаат повреда. Исто така, подобро е да ги оставите очилата надвор и да се вратите назад на контактните леќи, бидејќи визуелната помош веднаш ќе се замагли.

• Најверојатно, треба да се избегнува да се гладувате во сауна или да јадете пред луцизно, бидејќи тоа не е оптимално за циркулацијата. Исто така, алкохолните пијалаци не треба да се пијат за време на сауна.

• Оние што доаѓаат од топла сауна не треба да скокаат директно во базенот, но прво полека се ладат во водата, а потоа почнуваат да пливаат.

• Во просек, 1 и 2 литри телесна течност се губат кога земате сауна, која потоа треба да се врати во телото што е можно побрзо. Ова најдобро одговара за минерална вода.

Која е идеалната секвенца на сауна?

Пред да влезете во сауна треба темелно да се туширате за да го ослободите телото од секоја пот. Потоа се суши добро, така што потта во сауната не е засегната од преостанатата влага.

Жената релаксира и се релаксира гол во спа, спа, сауна и нега на тело
Истекување на сауна

На самиот почеток пешкир за бања треба да се стави во сауна на средината или највисоката банка, на која сауна портер може или да седне или легне. Сауна посета треба во најдобар случај да се состои од две или три сесии на сауна. Телото му треба помеѓу 8 и 10 минути за да стигне до температура, но ако топлината се чувствува непријатно пред тоа, одењето треба да се стартува порано.

По првата сауна сесија, препорачуваме ладно или ладно туш проследено со воздушна бања и 20 минутен одмор со хидратација. Со цел да се заштити циркулацијата за време на студените тушеви, се препорачува прво да се кандидира вода преку десниот глужд, преку ногата и рацете, а потоа продолжете со левата страна од врвот до дното. Потоа, сауната може повторно да се посети за 12 до 15 минути.

Општо земено, подобро е да седите во сауната отколку да легнете. Како резултат на тоа, циркулацијата не е само стабилна, туку и порите се отвораат подобро. На првата посета на сауната треба да ги користите најниските клупи, бидејќи е помалку топло.

За кого сауната е соодветна или несоодветна?

Во основа, потењето е многу здраво. Сауна делува како чистење треска, кој не само што го активира имунолошкиот систем, но, исто така, го стимулира протокот на крв и ја зајакнува работата на жлездите. Но, постојат некои ризични групи, кои треба да избегнуваат посета на сауна што е можно повеќе.

Кај бремени жени, кои веќе страдаат од силно натрупан тело, сауната треба да се избегнува, бидејќи тоа може брзо да доведе до слабост и вртоглавица. Исто така, кај акутни заболувања на срцето и циркулаторниот систем и воспаление на внатрешните органи и крвни садови не треба да се прави сауна. Истото важи и за дијабетичарите, како премногу висока топлина, нивото на шеќер во крвта може да се намали неизмерно.

Венските болести, особено проширените вени или флебитисот, исто така се критериум за исклучување, како и зголемен притисок на очите или нарушувања на циркулацијата во главата. Деца на возраст под три години не треба да одат во сауна повеќе од постари луѓе кои земаат вазодилататорни лекови или срцеви лекови.

За сите други луѓе, вреди, особено во зимските месеци, да се користи топлината во сауната. Важно е само да се надополни губењето на течноста потоа.

Сауна по спортот?

Релаксација со велнес, спа, сауна и масажа
Заедно во сауна по спортот

Особено професионални спортисти се заколнат од позитивните ефекти од посетата на сауна во спортска единица. Но, сите други спортисти можат да ги користат здравствените ефекти врз телото за себе.

Со потење, таканаречените отпадни материи се отстранети од мускулите, што предизвикува мускулите да се релаксираат и со тоа се намалува или намалува болката во мускулите. Дури и со помали мускулни повреди или тензии, посета на сауна може да биде корисна.

Сепак, важно е да се одморите после вежбање најмалку 30 минути и само тогаш да отидете во сауна, така што пулсот може да се нормализира во фазата на одмор. Сепак, важно е да се балансира загубата на течности предизвикани од спортот однапред.

Меѓутоа, ако страдате од преголем или пренизок крвен притисок, треба да се консултирате со вашиот лекар пред да ја посетите вашата прва сауна.

Колку сауни сесии се здрави?

Сауна посета треба во најдобар случај да се состои од две или три сесии на сауна. Секогаш зависи од тоа колку често сауната е посетена во текот на неделата. Како правило, може да се каже дека со посета на сауна во текот на неделата се завршени три сесии на сауни. За две посета на сауна неделно треба да се направат две сауни и ако е потребно сауна само да се направи сауна.

Важно е секогаш да се обрне внимание на неговото тело и неговата благосостојба. Колку долго ваква сауна сесија треба да трае, обично не може да се каже. Препорачуваме престој помеѓу 10 и 15 минути, во зависност од состојбата на телото. Општо земено, може да се каже дека е подобро да се остане кратко и топло во сауната, отколку долго и млака.

Сауна и голотија

Голи или облечени во сауна? Ова прашање зафаќа многу луѓе. Во Германија тоа е вообичаено да одат голи во сауна, како што многу посетители сауна е непријатна, но особено во мешаните средини сауна, крпа може да се користи за да додадете малку да се покриваат.

Дванаесет во Парао за велнес и релаксација
Голи во сауна

Препорачливо е крпа да биде врзана околу колковите на мажите и жените да го превртат горниот дел од телото во крпа за капење.

Некои Saunagänger се на мислење дека тоа доаѓа од почетокот на бански да се зголеми бактериски формирање. Сепак, ова никогаш не може да се докаже со студии. Со цел да им се овозможи на луѓето кои не сакаат да бидат голи во јавност да ја посетат сауната, постојат т.н. "текстилни сауни" или посебни сауни. Исто така во Финска постои и оваа културна особеност што јавниот гола, но секогаш одделно, а само во најблиското семејство или познаник гола комунално се посетува сауна.

Без разлика дали во мешани или одделни сауни соби, секогаш треба да има долга рака на просторот за да седи до тебе. Несоодветно е и несаканото стегање во јазот. Подобро секогаш прашувај, ако е тоа друго право да седне до него.

Во заклучок, останува да се каже дека сауните сесии имаат многу здравствени промовирачки ефекти врз целото тело и психата. Важно е да бидете сигурни дека сауната не е претерана. Се препорачува да ја посетите сауната еднаш неделно и да земете три саунски сесии. За веќе дијагностицирани болести, сепак, докторот секогаш треба да се консултира пред првата посета на сауна.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.