Чевли за жени | мода

Повеќето жени имаат многу повеќе чевли отколку мажи, но зошто се оставени во плакарот долго време, без да се носат? На пример, онлајн анкетата покажа дека жените во просек имаат двојно повеќе пара чевли како мажи.

Жените и чевли - Една од големите загатки на универзумот

Во женските кабинети за чевли се, според анкетата на патеката 17 на чевли, мажите се само околу пар 8. Но, зошто е тоа? Дали е тоа зошто жените претпочитаат да пазаруваат? Сигурно ова е една од причините за огромната разлика, но според психолозите постои скриена многу различна причина.

Жена Купување чевли
Жените и чевлите

Зошто многу жени носат чевли?

Не само износот на женските чевли е забележлив во истражувањето, туку и фактот што многу чевли не се носат воопшто. Жените сакаат да одат на шопинг, и кога сакаат да се сменат или имаат проблеми, првата опрема е често во трговскиот центар.

Фактот што тие често купуваат чевли, но не ги носат, тешко е човекот да го разбере. Затоа што овие срамежливи, а шопинг и ги оставаат нивните чувства и емоции во други прилики, на пример, за време на спортот или шише пиво додека гледаат фудбал со пријателите.

Со купување нови чевли, тие можат да ги изразат своите соништа и чувства. Ова е слично со промената на фризурата, која честопати ја прават и жени, ако сакаат да се променат.

Зошто честопати не се носат купени чевли?

Но, зошто многу жени не носат чевли? Според психолог, целта на чевлите не е да ги носат, туку да ги поседуваат и да ги лизгаат кога имаат тага. Едноставно чувството на чувство на нова чевли е многу важно за жените.

Покрај тоа, причина да се купат нови чевли, да го следат тековниот тренд. Значи може да биде дека славна личност на телевизија носи чевли од новата колекција на добро познат дизајнер и жена сака да го има токму тоа. Тука, исто така, мажите и жените се разликуваат, бидејќи мажите обично не се грижат кој го носи она што на ТВ и дали нова колекција дојде на пазарот.

Друга причина за жената на женските чевли е да се наградат. На пример, ако е надминато важна пречка, како што е успешно полагање на испит или постигнување на промоција.

Чевли одговара - дури и со зголемување

Може да се запрашаме зошто токму само чевлите што ги купуваат жените кога сакаат промена. Ова е всушност сосема лесно да се објасни, бидејќи обувките секогаш се вклопуваат, дури и ако тежината е зголемена.

Високи потпетици со пени
високи потпетици

Облеката, фармерките или блузи, од друга страна, може да бидат премногу тесни, што пак може да доведе до фрустрација. Покрај тоа, не постојат навистина страшната проблематични области на нозете. И ако место не е толку убаво, затворени чевли можат да се купат.

Зошто пумпите и високите потпетици толку популарни?

Во прилог на разни други чевли, пумпите и високите потпетици се особено популарни кај жените. Тие ги прават нозете да изгледаат подолго и потенок, факт што е многу важен за жените. Така доаѓа малку чувство за гламур, слично на тоа како ѕвездите на црвениот тепих ќе се повлечат, дури и ако тоа во овој случај е повеќе од сопствениот ходник.

Италијанските чевли имаат долга традиција

Италија е една од нациите со долга историја во производството на чевли. Со големо внимание, италијанските чевли се произведуваат рачно. На почетокот, тоа беше само еден пар произведен од едноставни италијански чевли.

Убава девојка зборува мобилен телефон во дневна соба
Италијанските чевли се карактеризираат со елеганција

Денес, тие се произведени од машина поради трошоци, но дури и овие палети сè уште се прават со типична италијанска љубов и грижа за обувките. Клиентелата доаѓа од сите страни на светот. Ако не сакате да купувате чевли директно во Италија, исто така можете да нарачате онлајн или да пробате висококвалитетни италијански чизми, сандали, папучи итн. Во локалната специјализирана продавница низ аголот.

Италијанските чевли секогаш биле одличен квалитет. Тие се обработуваат совршено. Избраните кожи исто така обезбедуваат долг рок на траење. Безвременски убави модели се совршени за бизнис или вечер облека. Во прилог на чевли, исто така, е особено шик облека од Италија, која се смета за земја на потекло на модата. Затоа, особено на облека и чевли на познати брендови, како што се Гучи или Прада многу баран. Но, исто така, двојките на Салваторе Ферагамо и Бруно Магли ги прават срцата да ги победат особено дамите.

Што ги прави италијанските чевли поинакви од другите?

Италијанската модна чевли може да се опише со неколку зборови: со висок квалитет, елегантен, благороден. Клиентите од целиот свет се потпираат на обувките "Made in Italy". Во минатото, оваа обувка беше вистински статус симбол, денес клиентите се радува на извонреден изработка. Откако беше благородна господа кои го покажаа своето богатство и репутација со италијански чевли. Дури и тогаш, моделите се направени од најдобрите теле или коза од кожа, која се смета за многу еластична, нечувствителна и дише.

Мажите, како и жените се дружат со Италија, но исто така и страст, сензуалност и привлечност. Дали клиентите избираат спортски патики, рамни балерини, високи потпетици или секси високи потпетици, сите тие го одразуваат типичниот италијански карактер. Земјата не престана да се развива долго време. Најсовремените производни процеси обезбедуваат чевлите да можат да се направат прилагодени на нозете на купувачот. Како одмор и како бизнис чевли, моделите од Италија се добри како и за атмосферските партии.

Женски чевли на прв поглед

Ова слајдшоу бара JavaScript.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.