Заштита од изгореници и нејзини последици

Летното време е време за одмор и одлична можност да се направат сите активности на отворено. Младите и старите не треба да заборават да минат со доволно сончање. Но, зошто заштитата од изгореници од изгореници е толку важна, зошто морате да ја заштитите вашата кожа од премногу изложеност на сонце и кој е најдобриот начин да го направите тоа?

Недостаток на заштита од изгореници и последици

УВ зрачењето содржано во сончева светлина ја оштетува кожата секогаш кога е премногу долго изложена. Меѓу другото, ова може да предизвика болни изгореници, во кои кожата станува многу чувствителна на притисок.

Изгореници на одмор
Заштита од изгореници

Исто така можни се и алергиски реакции.

Сончените бањи се особено опасни, но особено поради тоа што можат да предизвикаат долгорочни здравствени оштетувања, како што е рак на кожата.

Вистинските заштитни мерки

На одмор, се разбира, тоа е особено лесно да се добие изгореници, бидејќи тоа е многу често само лесно облечени на патот.

Покрај тоа, честопати се заборава дека е можно да се добие изгореници, дури и во облачно небо или во делумна нијанса. Поради тоа постојаните мерки за заштита се неопходни кога патувате во топли земји. Лесен начин да се заштитите од сонцето е да носите целосно облечена облека.

изгореници
Заштита од сонце е важна

Бидејќи ова не е секогаш пријатно во врели температури, треба да биде што е можно попроблематично за светлината и воздухот. Ова не ве натера да се пот кога се движите малку. Шанели за сонце се исто така дел од гардероба или како алтернатива на чадор.

Носете само костим за капење, костим за капење или бикини, треба да прибегнете кон средство за сончање, кое има висок SPF. Без разлика дали е целосно или лесно облечен, никогаш не треба да ги заборавате очилата за сонце, така што очите се заштитени од прекумерно зрачење. Ако ги следите овие едноставни правила, сега можете да одите на одмор!

Откако ќе стане јастог

Ако кожата е црвена како варен јастог, знаете дека сте премногу долго на сонце. Па што да направите ако ве удри еднаш и кожата гори и чешање? Крем за ладење и лосиони moisturize и помогне на кожата се опорави.

Заштита од изгореници
Изгореници го ограничуваат радоста на празниците

Често се препорачуваат производи кои содржат алое вера или камилица. Кои најдобро помагаат, исто така зависи од типот на кожата, поради што може да биде корисно да има повеќе креми во опсегот. Она што е исто така добро прилагодено за ослободување од болка, се ладни коверти или тушеви. Покрај тоа, треба да пиете многу за да ја олесните стресот на кожата.

За умерени и тешки изгореници, препорачливо е да се добијат анти-воспалителни лекови од лекар. Домашните лекови обично се препорачуваат само ограничени. Често се советува да се мие Кварк во погодените области за време на изгорениците.

Иако ова се лади главно пријатно, но исто така може да доведе до инфекции или алергиски реакции поради постојните бактерии, што ја прави ситуацијата уште полоша.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.