Спортско слабеење | Фитнес и здравје

Слабеете со вежбање? Дали е тоа навистина можно? Без разлика кој спорт ќе го одберете, важно е конечно да направите нешто. Секој вид на спорт за издржливост обезбедува согорување на маснотии. Состојбата е зголемена и мускулите се изградени.

5 спортови за слабеење

Пронајдовме 5 најефикасни спортови за слабеење за вас.

Laufen

Трчањето или џогирањето е убиец на маснотии број 1. Кога трчате, мускулите на ногата и колкот се примарно поддржани.

Фитнес преку спорт
Фитнес преку спорт

Со мускулите кои се зајакнати и обучени, постигнувате подобар стил на трчање и имате поголема базална метаболизам. Ако започнете да трчате, треба да бидете внимателни и да започнете полека. Со секој чекор, три пати поголема од вашата телесна тежина делува на колената и глуждовите. Трчањето е најдобриот спорт на отворено и може да се направи во секое време. Навистина е забавно, а фунтите паѓаат патем.

Нордиските Одење

Добро познат фидер со стапови. Воспоставен спорт за издржливост и добра алтернатива за џогирање. Нордиското одење е повеќе нежен метод на трошење калории. Овој спорт е лесен за зглобовите, но стапчињата исто така треба да се користат правилно. Одење со стапови е идеално за сите почетници кои сакаат да ја зголемат својата издржливост. Не се обучени само нозете и дното, туку и мускулите на рамото и горниот дел од телото. Лесен и промовирачки спорт за сите. Целото тело е под стрес и маснотиите се согоруваат.

пливање

Пливањето е идеално за секој што сака или мора да се грижи за зглобовите. Пливањето е одличен спорт за издржливост. Обезбедува добро зајакнување на целата мускулатура. Ако комбинирате различни стилови на пливање, тоа е исто така одлична обука за координација.

возење велосипед

Возењето велосипед е исто така дел од обуката за издржливост. Овој спорт првенствено ги користи мускулите на нозете. Непознатото држење на телото може на почетокот да доведе до болка во грбот. Точната висина на седиштето може да спречи. Треба да бидете во можност скоро да ја продолжите ногата кога педалот е спуштен. Затоа, треба да планирате дополнителна обука за силата на вашите стомачни и мускули на грбот.

Одење

Пешачењето е идеален спорт за секој што сака да започне одново. Со одење лесно можете да се навикнете на ритамот на движење. Овој спорт е идеален за секој што сака да се вклопи и е особено нежен за зглобовите. Исто така, треба да се научи вистинската техника при одење. Покрај вистинската облека за трчање, важни се и чевлите за трчање. Одличен спорт за здраво слабеење.

Ослободете се од маснотиите со тренинзи

Секој што сака да изгуби тежина размислува за вистинското вежбање. Ослободете се од маснотиите со вистински тренинзи, забавно е и работи.
Без оглед дали е во канцеларија на биро или во хотелска соба, јогата, на пример, исто така работи совршено дома. Многу малку луѓе во нивниот професионален живот сè уште имаат време и склоност да завршат обемна програма за фитнес после работа. Стресот на работа и бурното темпо на секојдневие не ни оставаат време да вежбаме.

Вежбањето значи дека завршувате физички тренинг со многу специфични вежби. Прво, размислете за која област на телото сакате да тренирате. Дали сакате да се фатите за проблематичните области, да градите мускули или да ја подобрите вашата состојба? Бидејќи вежбите и интензитетот се засноваат на ова размислување. Од тоа зависи и составот на различните вежби, бројот и повторувањата и употребата на опрема како што се јажиња, тегови или ленти за истегнување.
Вежбањето може да се состои од вежби кои се составени од гимнастика, како што се пилатес и јога. Но, тие исто така можат да се состојат од вежби за грб или вежби за сила за одделни области на телото.

Тренингот е интензивно насобирање и зголемување на фитнесот. Точното извршување е најважно. Погрешните вежби со погрешна техника можат да направат повеќе штета отколку корист. Вежбање значи дека ги навикнувате вашите мускули на новите движења полека и без никаква опрема, а потоа го зголемувате обемот на работа.

За да можат мускулите да растат, им требаат протеини. Со цел правилно да се користи стимулот што го произведува тренингот во мускулите, диетата треба да биде соодветна.

Тренинг на тренингот има потреба од паузи. Ова се разликува од спортовите за издржливост. Треба да паузирате од тренинг барем еден ден. Идеално, треба да тренирате различни делови од телото секој ден.

Потребни се околу шест месеци за да тренирате килограм мускул. Ако обуката се одвива редовно, тогаш тренингот е гаранција за успех за градење на мускулите. Се разбира, диетата исто така треба да биде исправна. Womenените навистина не се осмелуваат да се занимаваат со овој спорт. Тие стравуваат дека ќе изградат мускули, како што е случај со мажите.

На почетокот на тренингот, облеката може да биде навистина растеглива. Но, маснотиите брзо се претвораат во мускули и бројката станува се подобра и подобра. Тренингот не е само ефикасен спорт за мажи, туку и за жени. Пробајте, вреди. Едноставно ќе се чувствувате подобро и поздраво. Спорт кој носи многу успех и кој може да го промени вашиот живот.

Вежбајте за да изгубите тежина дома

Ако сакате да останете здрави на долг рок или сакате да изгубите тежина, тогаш нема да можете без спорт. Спортот е многу важен дел од слабеењето. За ова не мора да се регистрирате во теретана. Можете да спортувате слабеење дома и да бидете навистина успешни.
Ако сакате да спортувате дома, сигурно има неколку предности.

Како прво, заштедувате многу пари што би ги потрошиле на претплата во теретана. Можете да купите добра спортска опрема за ова. Може да тренирате со фитнес ДВД или со сопствена телесна тежина бесплатно. Ако спортувате дома, можете да ги гледате омилените серии на ТВ додека сте на велосипед за вежбање или да ја слушате омилената музика.

Друга предност е што не мора да пешачите. Салата е веднаш до соседството. Не мора да спакувате чанта за вежбање или да купите шик и скапа облека. Исто така, нема потреба да се трошат долги времиња на чекање на опрема за обука, како што е вообичаено во некои студија, особено во раните вечерни часови.

Ако сакате да спортувате дома, очигледно ви е потребна дисциплина, но тоа е она што ви треба ако сакате да одите во теретана.
Тренингот со сопствената телесна тежина е многу ефикасен тренинг. Човечкото тело е чудо и способно за работи што ниту една фитнес машина не може да ги направи. Можете да вежбате повеќе мускули со сопственото тело отколку со кој било друг уред за обука. Ова ја прави обуката многу поефикасна отколку што би била некогаш. Мускулите се обучени, а телото согорува калории. Вака брзо и ефикасно се ослободувате од маснотиите.

Ако го напрегате сопственото тело, длабоките мускули се зајакнуваат. Ова помага да се одржат движењата и рамнотежата. Во вежбите на подот и вежбите со сопственото тело, стомакот и грбот главно се обучуваат. На овој начин можете ефикасно да спречите или дури и да ги ублажите болките во грбот. Исто така, го подобрува држењето на телото. Вежбите дома се полесни и потешки за изведување, така што нивото на сопствената кондиција може добро да се прилагоди.

Секако можете да направите и тренинг со тегови и тегови за слабеење дома. Или редовно одите на тренер за крст, степер или ергометар.
За оние кои имаат малку време, слабеењето дома е добра алтернатива за салата. Можете да заштедите многу пари и да бидете успешни.

Насочено губење на тежината на стомакот

Кога се приближува пролетта, спортските сали и опрема за вежбање од продавници или Интернет се во сезоната. Мотивирани започнувате со стомачни, стиснати и други вежби за стомак. Спортските движења се забавни и исто така се прават вредно со цел да се доближат до зацртаната цел.

Дали е можно специфично да се намали телесната тежина на стомакот? Тешко е да се изгуби тежината само на стомакот. Генетски е определено каде можете полесно да изгубите тежина и каде веднаш да добиете тежина.
Но, тоа не е проблем, бидејќи насоченото слабеење на стомакот е полесно отколку, на пример, на бутовите, рацете, колковите или на дното.

Ако сакате да изгубите тежина специјално на стомак, прво и основно ви е потребна здрава исхрана, правилно вежбање и најдобра мотивација.

Совети за насочено губење на тежината на стомакот

Само вежбање не е доволно за да изгубите килограми. Исхраната исто така треба да се смени. Исечете јаглехидрати, јадете малку маснотии и започнете да вежбате. Комбинацијата на здрав оброк со малку јаглени хидрати и вежбање ќе ви помогнат да ги стопите маснотиите во стомакот. Се разбира, потребно е време да се ослободи од стомакот, бидејќи маснотиите треба да се претворат во мускули.

Стратегија надвор од стомакот

 • Пијте 2-3 литри вода. Прво треба да избегнувате слатки пијалоци и алкохол.
 • Претпочитајте цели зрна, овошје и зеленчук.
 • Избегнувајте брза храна, колачи и слатки за да избегнете желби.
 • Закачете фотографија од вашите потенки години на фрижидерот. Тоа може да мотивира.
 • Можеби барате истомисленици кои би сакале да изгубат тежина со вас. Многу работи се полесни како двојка или во група.
 • Издржливоста е задолжителна. Треба постојано да се потсетувате колку ќе биде одлично да бидете послаби и подобри.
 • Измерете го обемот на струкот со лента и ќе видите како маснотијата се топи.

Ако сакате конечно да се ослободите од стомакот, тогаш треба да интегрирате повеќе вежби во вашето секојдневие покрај промената во исхраната. Спортовите за издржливост согоруваат многу калории. Но, треба да се интегрира во секојдневниот живот три пати неделно. Исто така, треба да работите на градење мускули и да завршите специјални вежби за стомак.

Научно е докажано дека оние кои јадат диети со многу маснотии и влакна не добиваат на тежина толку брзо. Протеините ве исполнуваат и се здрави. Омлет од јајца за појадок е повеќе полн отколку житарки направени со млеко со малку маснотии.

Направете грешка што паднавте во старата шема по успешна диета. Инаку јо-јо ефектот брзо ќе се појави.

Колку вежби треба да бидат за да се намали телесната тежина?

Дали е навистина така? Спортот и слабеењето се неразделни? Не е тајна! Успешно слабеење не значи ништо повеќе од трошење повеќе енергија отколку што трошите.
Не мора да вежбате секој ден за да изгубите тежина. Тоа би било премногу и тешко дека некој би можел да ги вклучи во нивните секојдневни животи.

Постојат едноставни упатства:

 • Секој што се занимава со спорт, дефинитивно треба да се регенерира. На мускулите им треба време да се опорават.
 • Sportsубителите на спортот можат да прават спорт на издржливост секој ден,
 • Од друга страна, почетниците во спортот треба да започнат полека.
 • Вежбањето двапати неделно е навистина ефикасен начин да ви помогне да изгубите тежина.
 • Исто така е важно како изгледа остатокот од секојдневниот живот. Покрај спортот, секое движење е важно. Stayе останете поздрави ако пешачите многу, а возете и велосипед. Колку вежба е потребно за да изгубите тежина, зависи и од вашето секојдневие.

Така функционира со слабеење - спорт комбиниран со правилна диета

Дури и ако одите во теретана секој ден без соодветна исхрана, нема да изгубите тежина. Мускулите се многу важни во слабеењето. На телото му требаат протеини за да изгради мускули. Јадете диета со малку маснотии, избалансирана, но високо протеинска. Колку спорт е потребен за да се намали телесната тежина не е така лесно да се одговори, бидејќи одговорот е различен за секого.

Важно е редовно да спортувате. Обидете се да го вклучите спортот во вашиот секојдневен живот и да гледате на физичката активност како рутина. Колегите кои имаат иста цел можат да бидат многу мотивирачки. Колку често вежбате во текот на неделата не е толку важно; далеку поважно е редовно да вежбате.

Ако сакате да влезете во продавници за маснотии, тогаш вашето тело треба да научи да ги претвора мастите во енергија. За ова, на мускулната клетка му треба кислород и време да генерира енергија. Ова главно се случува при возење велосипед, трчање и одење. Ова е исто така познато како тренинг за метаболизам на маснотии. Ако сакате да изгубите неколку килограми и исто така сакате да ја зголемите вашата издржливост повторно, тогаш треба да вежбате два до три пати неделно. Тренингот за издржливост и насочениот тренинг за силата ја докажаа нивната вредност. Пливање, возење велосипед и пешачење се идеални за ова. Мора да се запази вистинскиот интензитет.

По две минути, метаболизмот на маснотиите почнува да работи. Колку е подолго времетраењето, толку е поголема изгореноста. Зголемете ја вашата издржливост секој пат. Започнете полека, но интензивно. Само оние кои имаат многу малку време можат да тренираат интензивно еднаш неделно за да бидат успешни.

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.