Временска чувствителност | здравје

Чувствителноста на времето е чест феномен, и дома и на одмор. Многу луѓе можат да ви кажат нешто или две за ова: Сонцето и летните температури на отворено обезбедуваат одлично расположение и дух на авантура. Се чувствувате како да можете да искорените дрвја.

Чувствителност на времето: Кога времето ќе ве разболи

Ненадејни временски промени, 7-дневно врнежливо време и студ, од друга страна, обезбедуваат расположение да падне многу брзо на нула. Некој би сакал да се скрие во топол и пријатен дом. Дали сето тоа е само имагинација?

Чувствителност на времето
Чувствителност на времето

Чувствителност на времето може да се најде кај околу една третина од светската популација. Womenените имаат трипати поголема веројатност да бидат погодени од мажите. Луѓето со кардиоваскуларни проблеми, астматичари или постари мажи и жени страдаат од тоа особено. Чувствителноста на времето е способност да се влијае на општата благосостојба, перформанси и расположение.

Експертите открија дека временските појави како што се ненадејни промени во притисокот на воздухот, влажноста или температурите, но и фен, облачност или изложеност на УВ и озон честопати може да им го отежнат животот на луѓето чувствителни на времето.

Исто така, беше заклучено дека таканаречените „соферици“ (импулсивна појава на електромагнетни полиња што предизвикуваат промени во атмосферата) имаат ефекти врз луѓето.

Најчестите симптоми на луѓето чувствителни на временски услови се главоболки, мигрена, внатрешен немир, проблеми со циркулацијата, раздразливост, агресија и слаба концентрација. Дополнителни фактори на ризик се стресот, дебелината или прекумерната потрошувачка на алкохол и никотин. Во секој случај, факт е дека чувствителноста на времето не е само фантазија!

Совети против чувствителноста на времето

Дури и да звучи малку апсурдно: Против чувствителноста на времето, на телото најверојатно ќе му помогне со стврднување. Постојат неколку опции за тоа: Наизменичните тушеви наутро ја зголемуваат циркулацијата. Посета на сауна го стимулира метаболизмот и циркулацијата на крвта (претходно консултирајте се со доктор ако имате проблеми со циркулацијата).

Без оглед колку е мрачно време, подгответе се за дневни прошетки на отворено. Вежбање на свеж воздух е најдобриот начин да се одвива циркулацијата и крвниот притисок!

Вие исто така правите нешто добро за вашиот имунолошки систем. Диетата игра важна улога и за луѓето кои се чувствителни на временските услови. Особено внимание посветете на урамнотежена, лесна диета навечер Течностите во форма на вода или незасладени чаеви, како што е чајот од глог, спречуваат чувствителност на времето. Чаевите направени од лаванда, жалфија или пасијанс имаат смирувачки и балансирачки ефект. Треба да се избегнува алкохол, особено навечер.

Во дер Ruhe личат на Крафт

Бидете сигурни дека имате доволно релаксирачки моменти во вашиот живот. Јогата или автогениот тренинг имаат релаксирачки ефект врз телото и умот и со тоа помагаат да се избегне бурното секојдневие. Целосна бања со адитиви направени од камилица, рузмарин, лаванда или сено цвеќе може да направи чуда. Водењето дневник за чувствителност на времето може исто така да биде од голема помош. Тука е забележано како телото реагира на одредени временски услови и кои противмерки се корисни.

 

Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.