Грижа за домашни растенија | рамни

Ако сакате здрави и убави затворени растенија, треба да се информирате за нив и да соберете многу знаење.

Нега на затворен растенија

Како и секое друго растение, на домашните растенија им требаат вода, светлина, воздух, хранливи материи во минерална форма и соодветна температура. Растенијата ги имаат истите основни потреби, но на растенијата во затворен простор им треба уште повеќе.

Во зависност од природното живеалиште од каде доаѓаат, им треба ниска, средна или висока влажност. Но, ви треба и засенчено место, силна светлина, силни сончеви зраци и повеќе или помалку вода. Хранливите материи се исто така многу важни, се прави разлика помеѓу неколку или многу хранливи материи, различни температури и кисела или алкална почва.

Совети за нега на домашни растенија
Совети за нега на домашни растенија - © Африка Студио / Adobe Stock

Многу домашни растенија се многу прилагодливи, но видовите што сакаат сенка нема да напредуваат под директна сончева светлина. Тропските растенија не можат да растат на ладно место. Цветните растенија претпочитаат светло место и најдобро се поставуваат во близина на прозорец свртен кон исток или запад.

Повеќето растенија се пријатни на собна температура. Но, постојат и примероци кои не го сакаат студот одоздола. Во овој случај, треба да ставите подлога од стиропор на ладниот праг на прозорецот. Многу растенија претпочитаат висока влажност. Со шише со прскалка и чиста вода можете да им овозможите на растенијата да го сторат тоа.

Прашината на лисјата треба да се отстрани со влажна крпа, но може да го ставите и растението под туш. Со неколку исклучоци, треба да го наводнувате домашното растение, така што тоа е малку влажно, но не и влажно. Не треба да наполнувате вода во жардиниери или чинии, инаку корените можат да изгниет и мали муви брзо ќе се формираат.

Ако она што избледело е отстрането навремено, секогаш ќе се појавуваат нови цвеќиња. Штом садот за цвеќе стане премногу мал за растението, треба да се преселите во поголема саксија. Во зима, цветните растенија треба да се стават во малку поладна и потемна просторија бидејќи им треба пауза. И покрај зимската пауза, мора редовно да ги наводнувате растенијата, но можете да направите без оплодување во зима.

Снабдување со хранливи материи

Јаглерод диоксидот и водата се многу важни за растението да собере шеќер. Фабриката ја добива водата од своите корени и јаглерод диоксидот што го апсорбира од воздухот со своите лисја. Но, двата елементи не се доволни за синтеза на шеќер. Поради оваа причина, на растението му се потребни и збогатени неоргански материи во почвата. Заедно со водата, таа се апсорбира од корените и се транспортира до лисјата. Овие хранливи материи се изобилуваат во свежа почва во саксии. Кога ќе се потроши, треба да започнете со оплодување на растението.

Со соодветна грижа, домашните растенија ќе цветаат убаво долго време.

Домашни растенија со мала одржување за професионалци

Особено работните луѓе имаат потреба од лесни домашни растенија кои не заземаат многу време.

Како препознавате домашни растенија кои се грижат лесно?

Робусните затворени растенија вклучуваат, на пример, разни растенија за искачување, растенија со дебел лист и многу видови кактуси. Можете да препознаете лесни домашни растенија според добро развиеното зеленило и стеблата. Лисјата се густи и кожни. Фабриката може да складира вода во нив подолг временски период и затоа не мора редовно да се напои.

Коноп од лак

Во 60-тите години на минатиот век се поклонуваше скоро во секој стан. Тој е многу робустен и има лисја во форма на меч. Пустинската убавина сè уште совршено се вклопува во денешните установи. Ова домашно растение не бара многу одржување, ниту ви треба зелен палец. За конопот од лак не е толку важно дали има многу или малку светлина и ако заборавите да ја полеете, не остава лисјата да висат. Долгите суви периоди воопшто не му штетат на растението. Единствено што треба да внимавате е да не биде премногу ладно. Температурите под дванаесет степени го оставаат конопот на лакот да венее.

Нога слон

Ногата на слоновите е една од најлесните домашни растенија за грижа. Тоа е растение како дрво и има долги лисја. Доколку е потребно, стапалото на слонот може дури и без вода со месеци. Водата ја складира во трупот во форма на клуп. Идеално е, сепак, да се напои растението еднаш или двапати неделно. За да спречите врвовите на лисјата да станат кафеави, можете редовно да ги прскате лисјата со вода. Фабриката доаѓа од Мексико. Високите и студените температури не се проблем за растението.

zamioculcas

Замиокулкас е многу лесен за домашно растение. Долгите гранки се насочени нагоре и на нив има густи зелени лисја. Фабриката доаѓа од прилично сув регион, па затоа не му пречи ако нема доволно вода. Може дури и целосно да се исуши пред да се истури повторно.

Хидропоника

Со хидропоника, фабриката не е засадена во почва, туку стои во посебна подлога. Фабриката тука формира долги корени и на тој начин може да се храни со хранлив раствор. Напорот за одржување не е голем. Дневно наводнување не е потребно, сè што треба да направите е да го следите нивото на течност во хидропонскиот сад. Кога индикаторот падна во критичниот опсег, треба да го надополните хранливиот раствор.

Дури и ако патувате многу и немате зелен палец, нема проблем да чувате затворени растенија.

5 совети за цветни домашни растенија

Не само во градината, туку и на терасата или на балконот, можете да се восхитувате на убави, цветаат растенија. Во станот, цветните затворен растенија се исто така многу популарни. Со соодветна грижа, овие можат да преживеат неколку години.

Десна боја

Цветни растенија во затворен простор ја обликуваат просторијата и прозорецот. Самостоен агол изгледа многу поубаво. Тие го подигнуваат расположението на луѓето и станот изгледа многу попријателски и поудобен. Но, при купувањето, треба да бидете сигурни дека бојата на домашното растение одговара на вас и на ентериерот. Дали повеќе сакате да биде шарена и дива или треба да биде класична со само една боја? И која е вашата омилена боја? Исто така, треба да бидете сигурни дека не цветаат сите домашни растенија во текот на целата година.

Мирис на домашно растение

Постојат прекрасни домашни растенија кои многу интензивно мирисаат. Мирисот на цвеќето во различните домашни растенија може да биде многу различен. Треба да бидете сигурни дека мирисот е пријатен и не е премногу наметлив. Во затворени простории, мирисот е обично понаметлив отколку на отворено. Со вистински мирис, можете да создадете пријатен, летен мирис во вашиот дом. Белите цвеќиња на гарденија и јасмин имаат сладок мирис. Мирта, од друга страна, има убав мирис и јамка за венци има интензивна арома.

Право место

Цветовите ги сакаат сончевите зраци, како и цветните домашни растенија. Тоа зависи од тоа колку прозорци има во соодветната просторија и колку се големи. Ако имате стан со мало изложување на сонце, не е соодветно секое растение. Исто така, треба да обрнете внимание на температурата. Ако цветот е на прозорецот непосредно над грејачот, можеби ќе треба повеќе вода отколку ако е во просторијата. Сепак, фабриката не треба да добие премногу сончеви зраци во летото. Можете да ги заштитите цвеќето од силното пладневно сонце со завеси или ролетни.

Напор за одржување

Грижата за цветните домашни растенија е значително поголема од онаа на зелените. Ако ретко сте дома и можете да инвестирате само малку време, тогаш треба да се одлучите за растенија за лесна нега.

Висина и ширина

Друг критериум за избор при купување на цветни домашни растенија е висината и ширината. Колку простор треба да зафати во просторијата? Ако повеќе сакате да имате мала домашна билка, можете да изберете растенија како внатрешна бегонија или пуста роза. Ако просторот е дарежлив, можете да изберете растенија како орхидејата со пеперутка.

Цветни домашни растенија го разубавуваат просторот за живеење и придонесуваат за благосостојба. Можеби ќе им треба повеќе одржување, но ако се грижите за сите важни работи, тие ќе траат неколку години. Со овие растенија не само што внесувате прекрасен привлечник за очи во станот, туку и одличен мирис.

Затворени растенија на кои им треба само малку светлина

Секој што поседува стан со малку сончева светлина, има потреба од затворени растенија на кои не им треба толку многу светлина. И особено на темните агли им треба зелено украсување.

Папучар дланка

Копачката дланка е совршена за потемни агли. Може да напредува добро при слаба светлина. Не сака директна сончева светлина. Друг позитивен ефект е тоа што ретко треба да се истури.

Лист

Ако сакате да ги оживеете темните агли на собата со цвеќиња, единствениот лист е совршен. Има темно зелени лисја и светло-бела кора што е опкружена со цветчиња. Фабриката изгледа многу благородно. Бидејќи сака висока влажност, идеално е за темна бања. Не толерира директни сончеви зраци, инаку лисјата стануваат лесни и венеат многу брзо. Би требало да бидете претпазливи кога наводнувате, бидејќи растението никогаш не треба да биде целосно суво, но ниту да има премногу вода. Особено е добро за неа во зима ако ги испрскате лисјата со вода што содржи малку вар.

Алоказија

Алокаси има цвет сличен на еден лист, но има повеќе карактеристични лисја. Но, исто така, не толерира директна сончева светлина. Најдобро се чувствува во делумна сенка, но успева и во потемни области. Сака голема влажност, па затоа треба редовно да ги прскате лисјата со вода што содржи малку вар.

zamioculcas

Замиокулките се грижат многу лесно. Поминува со малку светлина, како и малку вода. Расте во скоро сите услови. На светло расте побрзо, а лисјата се светли, а во сенка расте побавно и развива силни, темно зелени лисја. Кога е премногу суво, Zamioculcas може да го испушти горниот дел од лисјата како заштита од испарување.

Дланка Кентиа

Дланката Кентиа расте подобро на светло место, но може да напредува и на темно место. Таа претпочита делумна сенка, директната сончева светлина не е погодна за ова растение. Фабриката има густа, рамномерна навика со сочни, зелени листови од pinnate, кои растат на долги стебла. Напорот за одржување е мал. На растението му треба вода само еднаш неделно. Со соодветна грижа, може да остари многу стар и висок до три метри. На темно место слабо расте или воопшто не расте.

Sansevieria

Sansevieria iкуќа со лесна нега која е погодна и за потемни области или простории. Тој е многу популарен поради интересните лисја во форма на меч. Needs треба вода само на секои три недели. Исто така, има позитивно влијание врз климата во затворените простории. Го чисти воздухот и ја зголемува содржината на кислород.

Штетници и болести во затворен растенија

И покрај добрата грижа, штетниците успеваат да ги нападнат затворените растенија. Овој проблем е особено познат во зима.

Откријте штетници

Првите штетници обично се прават удобно на растението незабележано, само кога ќе се размножат енергично, го препознавате проблемот. Штетниците се ситни. Инсектите го цицаат сокот од растенијата и предизвикуваат жолти лисја. Резултатот е дека младите гранки и новите пукања можат само да заостанат. Бидејќи сите домашни растенија можат да бидат зафатени со штетници, треба редовно да ги проверувате растенијата за симптоми на наезда од штетници. Лупа може да ви помогне во ова.

Откријте штета

Постојат инсекти што ги јадат рабовите на листовите, па дури и дупките на лисјата, пукаат врвови и стебла. Добро познат инсект е пробосцис. Штетниците јадат јасно видливи премини во лисјата. Врвовите на ластарите на растенијата можат целосно да изумрат во случај на сериозно наезда на штетници. Лисјата имаат деформации како што се кадрици, мали лисја, осакатувања, плута, згуснување и свиткани и завиткани рабови на лисјата. Кога се заразени, лисјата исто така можат да станат жолти и да се стеснат. Но, корените можат да бидат нападнати и од штетници. Особено може да се најдат ларви и кружни црви. Затоа, при повторно поставување на растението, треба внимателно да ги испитате или измиете корените и долниот дел од растението.

Ослободете се од штетниците

Не треба веднаш да користите хемиски пестициди за да се ослободите од штетниците. Прво, треба да се обидете да ги измиете лиснатите од лисјата со прстите. Фен за коса исто така може да помогне. Држете го растението во наклонета положба над кадата и исушете го растението наоколу. Вошките сега треба да отскокнат. Со мали домашни растенија, исто така можете да се обидете да ги удавите штетниците. Ставете го растението во млака вода два часа. Пред да го направите ова, треба да ги завиткате садот и трупот во пластична кеса, така што земјата да не се навлажни. За да избегнете влегување на лисна вошка на растението пред се, можете да лепите лук во почвата. Исто така, треба да обезбедите здрава клима во затворените простории за да спречите штетници. Пластична кеса помага против пајаци. Вие го ставате растението во пластична кеса и по околу десет дена пајаците треба да бидат мртви. Но, во секој случај не смеете да заборавите на наводнување на растението.

Спречување на болести на растенијата

Треба добро да се грижите за растението за да не се развие болест пред се. Болестите се предизвикани од микроскопски организми како што се вируси, бактерии и габи. Овие продираат во растителните клетки. Со добра грижа, можете да го заштитите растението. Најдобар начин за спречување на болести на корените е преку висококвалитетна, стерилизирана почва од културата.

 

Willе најдете многу бесплатни страници за боење со детски дизајни за момчиња и девојчиња. Придружени со шаблони за ракотворби, загатки за деца, шаблони за аритметички вежби, идеи за игри и портал за родители за родители. Страниците за боење се погодни за деца од градинка до основно училиште. Бидејќи боењето на сликите промовира координација меѓу очите и рацете, груба и ситна моторика, креативност, тип на буква и им остава на децата имагинација на слободата. И нашето мноштво мотиви ја зголемува мотивацијата на секое дете да сака да го помине времето со боење.

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Ein Gedanke zu „Zimmerpflanzen Pflege | Wohnung“

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.