Цитати Крштевање - Изреки за крштевање

Децата се благослов. Прелистајте малку во нашиот преглед на најразновидните желби за крстената личност и пронајдете ја вистинската изрека и вистинскиот цитат за крштевањето на детето.

Прекрасни изреки за крштевање - изреки за крштевање

Es finden sich Weisheiten berühmter Poeten, aber auch selbst-verfasste Sprüche in diesem Beitrag. Die Zitate stammen von den bekanntesten Dichtern unserer Epoche.

Пословици за крштевање - Изреки за крштевање
Изреки за крштевање - Изреки за крштевање - © angel_nt / Adobe Stock

Но, библиските цитати честопати се ставаат на картичка. Затоа се погодни како добри спомени за детето и наоѓаат прекрасно место на честитката за роднините и пријателите, како и за кумовите. Донесување желби за иднината на лицето што треба да се крсти е добра опција. Со помош на избрана мудрост можете да ги искажете овие желби.

Einige schöne Zitate zur Taufe, die sich hervorragend als Taufsprüche eignen:

 • Децата се благослов - не само за родителите, туку и за човештвото. Авторот е непознат
 • Сакајте го светот како што ве прима и ќе градите големи работи. Авторот е непознат
 • Децата се најубавиот залог за брак, тие ја врзуваат и ја одржуваат врската на убовта. Мартин Лутер
 • Децата треба да добијат две работи од своите родители: корени и крилја. Јохан Волфганг фон Гете
 • Ниту хризмата, ниту крштевањето не им помагаат на будалите. Авторот е непознат
 • Секогаш треба да размислувате подалеку отколку што доаѓате. Старогерманска изрека.
 • Детето треба да биде слободно, бидејќи слободата ја промовира креативноста. А креативноста е живот - расте, смеј се и сакај. Непознато
 • Минатото не е важно - важна е иднината. Нека те воодушеви таа, во Божји благослов. Авторот е непознат
 • Ви посакувам животна енергија, сила и храброст. Затоа што поминувањето низ животот на овој начин верувајќи во подобра и поубава иднина ќе ве направи одлични. Авторот е непознат
 • Благослови го детето и благослови ги родителите. Loveубовта е обврзувачка алка во сите времиња. Авторот е непознат
 • Вие ме направивте прекрасно. Псалм 139,14: XNUMX
 • Господ е моја светлина и спасение, од кого да се плашам? Господ е силата на мојот живот, од кого треба да се плашам? Цитат од Библијата Псалм 27
 • Дозволете им на децата да дојдат кај мене и не ги спречувајте. Зашто тие го поседуваат Божјото царство. Цитат од Библијата
 • Liveивеј и живееј. Пред сè во loveубов и од срце. Непознато
 • Господи земи го ова дете во тебе, заштити го и загреј го со твојата убов. Вашата заштитна рака може да биде постојан придружник во животот на ова дете. Со светото крштевање не само што започнува животот, туку и loveубовта. Авторот е непознат
 • Се на се, само посакуваме сè да мине добро. Непознато
 • Пазете се од оние кои сакаат лоши работи и одете кај оние што ве сакаат. Авторот е непознат
 • Оној што форсира loveубов таму каде што ја нема, останува будала се додека е тој. Народна мудрост
 • Децата се гости во нашиот свет. Ја прифативме на денот кога се роди. Денот на крштевањето е поздрав од Бога - топло добредојде. Авторот е непознат
 • Единствените луѓе кои никогаш нема да прифатат дека детето е возрасно лице, ќе бидат родители.
 • Среќата и добродушноста ве придружуваат од денес. Секогаш чувани од Божја страна, треба да одите по својот пат. Одете со внимание, но бидете храбри. Осмелете се да го истражувате светот затоа што е прекрасен. Авторот е непознат
 • Нека крстената личност секогаш поминува добро! Некој сака да му честита на него и на неговите родители. Нека биде под добра starвезда, целиот живот на семејството! Авторот е непознат
 • Денес носиме дете на крштевање. Господ погрижи се да оди како што треба. Растете, смејте се и напредувајте без многу викање. Авторот е непознат

Haben Sie einen Wunsch oder eine Idee, welche Taufsprüche wir hier noch mit aufnehmen sollten?

Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!


рекламирање

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.