Зумба дома

Погоден за повторливи добри резолуции за новата година и погоден за заклучување - Зумба дома. Поминаа неколку години откако мешавината на танцови чекори од Латинска Америка и аеробик го најде својот пат во Германија.

Зумба ја претвора дневната соба во подиум за танцување

Сепак, бум продолжува со несмалено темно и денес тешко може да најдете спортски сали кои не нудат часови по Зумба.

Зумба дома
Зумба дома - Слика од Пиксабај

Но, не секој сака или може да оди во студио. Решението е едноставно, бидејќи Зумба е достапна и за домот. Без разлика дали ДВД-а со завршени програми и кореографии, ЦД-а со соодветна музика или разни додатоци за специјални тренинзи или страници со соодветна понуда за стриминг.

Предностите се очигледни: Тренирајте кога сакате и движете се слободно и невозможно. Ова е дефинитивно предност на почетокот, кога лулашката на колкот не е скоро иста со онаа на тренерот.

Исто така, нема периодични трошоци за придонес во салата. Повеќето пакети се со ДВД во кое се објаснети основите и танцувањето. Или само го проследувате.

Така, прво можете да ја поставите основата по сопствено темпо. На индивидуалниот танчер не му треба многу простор, така што тренингот на Зумба е возможен и во мали простории.

Кратки, компактни тренинзи и долги сесии

Друг плус за Зумба дома се различните должини на различните единици. Оние кои имаат малку време, но сакаат да направат нешто за својата кондиција и тело пред работа, можат да користат една од „експресните програми“.

Калориите се согоруваат, а мускулите се тренираат за 20 до максимум 30 минути. Некои кореографии кои нудат специјален тренинг за стомачни мускули се слично кратки. За разлика од многу други програми за стомакот, нозете и задникот, овие не се случуваат на подот.

На пример, постојат вежби што се практикуваат на и со обичен стол. Сето ова, се разбира, со вистинска музика и секогаш со помош на танц и забава.

Од друга страна, пообемни се различните кардио-програми, забави во живо или тренинзи со посебни додатоци како што е „Ризер“ (тркалезна масичка) или стапчиња за тонирање (мали тегови кои исто така штракаат и обезбедуваат вистински звук за време на вежбите). Времето потребно тука е околу еден час.

На многу ДВД-а, Алберто (наречен Бето) лично го води Перез. Колумбискиот тренер за фитнес е пронаоѓач и го регистрираше името на брендот Зумба во 2001 година. Секој што во одреден момент се чувствува повикан да танцува сопствена кореографија дома, ќе ги добие вистинските звуци за нив со соодветните ЦД-а.

Патем, песните со „добро расположение“ се одлични и за расположение за годишен одмор или летна забава.

Значи, постојат многу причини за Зумба во вашата сопствена дневна соба. Најважните, сепак, се забавни и добро расположение. И веќе нема изговори кога теретаните се затворени или сме во заклучување ...


Дали имате какви било прашања, предлози, критики или пронајдовте грешка? Дали ви недостасува тема за која треба да известуваме или слика за сликање што треба да ја создадеме? Ве молиме, не двоумете се да контактирате со нас!

Оставете коментар

Вашата e-mail адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со * истакнат.