Kozmetikë Natyrore Kozmetikë dhe Wellness

Bukuria nga natyra është bërë me përbërës të natyrshëm në formën e kozmetikës natyrore. Këto jo vetëm që sigurojnë një ndjenjë të mirëqenies, por ato janë gjithashtu të padëmshme nga përbërësit e përdorur. Dëshira për një mënyrë jetese ekologjike, të qëndrueshme dhe të shëndetshme po rritet, kështu që kozmetika natyrale po bëhet gjithnjë e më aktuale dhe më popullore.

Si e njihni kozmetike natyrale?

Kozmetikë natyrore nuk janë përcaktuar me ligj dhe prandaj nuk ka vulë uniforme cilësore. Ka shumë etiketa imagjinare organike nga industria që janë çorientuese kur i bleni ato. Megjithatë, disa vula të besueshme u krijuan me kalimin e kohës. Këto produkte janë më pas nga kultivimi i lëndëve të para për përpunimin e produkteve organike. Prandaj, ju mund të njihni kozmetikën natyrale një herë në vulë.

Gruaja relakson dhe zbutet lakuriq në spa, spa dhe kujdesin e trupitPor për fat të keq, nuk ka vetëm një vulë. Kjo e bën atë pak më të vështirë. Megjithatë, mund të supozoni se të gjitha substancat e përdorura rrjedhin nga produktet me vulë nga natyra. Yndyrnat, vajrat, vajrat, ngjyrat dhe aromat mund të prodhohen vetëm nga mineralet, perimet dhe me pak përjashtime nga lëndët e para të kafshëve. Tabu janë parafina, silikone, eksperimente të kafshëve dhe rrezatim radioaktiv. Vulat e cilësisë përfshijnë "NaTrue", "Controlled Natural Cosmetics" dhe "EcoCert".

Bukuria nga natyra është më e shëndetshme

Në kozmetikë normale janë substanca hormonale aktive që mund të shkaktojnë efekte anësore dhe madje edhe sëmundje. Në dozën e miratuar, këto substanca janë të padëmshme. Por kritikët thonë se nuk dihet se si reagojnë substancat me produkte të tjera të përdorura. Në kozmetikë natyrore, këto substanca kontroverse janë të ndaluara. Por edhe kozmetikës natyrale kanë vajra pjesërisht esenciale që mund të shkaktojnë alergji. Prandaj, askush nuk mund të provojë se kozmetika natyrale ose kozmetika normale janë më të mira.

Produkte të ndryshme të kozmetikës natyrore

Në kozmetikë natyrore, ka të gjitha produktet që i njeh dhe ka nevojë. Këto përfshijnë kujdesin e fytyrës dhe të syve, kujdesin e flokëve, make-up dhe kuq buzësh, spastrimin e trupit, sapunin, kremin e dorës, kujdesin e diellit dhe shumë më tepër.

Kujdes i butë

Sidomos lëkura jonë ka nevojë për një trajtim të kujdesshëm dhe një kujdes të butë. Ajo ekspozohet çdo ditë për ndikimet e dëmshme mjedisore. Lëkura absorbon të gjitha substancat dhe i transporton ato në brendësi të trupit. Kozmetikë përmbajnë kimikate që mund të dëmtojnë lëkurën. Kozmetikë natyrore, nga ana tjetër, mbështesin dhe ringjallin lëkurën tonë dhe e bëjnë atë të bukur dhe të butë.
Përkëni veten me bukurinë e natyrës. Shumë popullore janë kozmetike natyrale si një dhuratë dhe diçka shumë e veçantë.

Disavantazhet e kozmetikës natyrore

Në gamën e kozmetikës natyrore nuk do të gjeni pothuajse asnjë bojë për vetulla të qëndrueshme ose të papërshkueshme nga uji. Edhe sunscreens me një faktor mbrojtës të diellit mbi 20 ose buzëkuq të ndritshme ju do të kërkoni me kot. Gels e dushit dhe shamponet që vështirë se shkumë dhe spërkatjet e flokëve nuk mund të shpërndahen në mënyrë të imët. Silikonet dhe pluhurat ndonjëherë edhe më keq. Edhe ngjyrat natyrore të flokëve kanë disavantazhe, flokët gri nuk zhduken plotësisht dhe flokët janë më të lehta me ngjyrë, vështirë se është e mundur.

Kujdes natyror nga koka deri te këmbët

Gjithnjë e më shumë konsumatorë duan një kujdes natyror dhe përdorin produkte kozmetike organike. Lëkura jonë do të kujdeset për butësisht dhe preferohet nga burimet natyrore. Ndërkohë, shumë kompani ofrojnë kozmetikë natyrore dhe trendi vazhdon.

Kujdes natyror me vaj kokosit

Kujdesi i lëkurës me fruta
Kozmetikë natyrale për një lëkurë të bukur

Vaj kokosit është i pasur dhe i jep shumë lagështi. Kjo është shumë e përshtatshme për kujdesin e flokëve. Si një gjendje natyrale e flokëve, ajo mund të zbatohet për flokët kur shkrihet. Për ta shkrirë atë, ju mund të fshijeni kundër njëri-tjetrit me duart tuaja. Është mirë të leni vajin e kokosit në qime për disa orë. Sa më gjatë të jetë koha e ekspozimit, aq më mirë është efekti i kujdesit pas.

Pas ekspozimit, flokët duhet të pastrohen tërësisht në mënyrë që të mos ndjehen më vaj. Flokë natyrale me shkëlqim dhe të lirshme do të jenë rezultat. Pronat hidratuese nuk mund të përdoren vetëm për flokët, por gjithashtu përfitojnë lëkurën. Për pronat e kujdesit antibakterial njihen dhe vlerësohen. Vaj kokosit mund të përdoret për të gjithë trupin. Fytyra, buzët, duart, këmbët, i gjithë trupi do të ndjehet i këndshëm i butë pas kujdesit dhe aromës shumë të mirë. Pjesët e trupit që janë veçanërisht të thata shpejt bëhen të buta dhe të tenderit përsëri. Ekonomik duhet të jetë me aplikimin e vajit në lëkurë të yndyrshme.

Vaju i kokosit është një kujdes natyral nga koka deri te këmbët. Ajo mund të përdoret për të gjithë trupin, kështu që është gjithashtu shumë popullor.

Bli vajin e duhur të kokosit

Ju mund të bleni naftën e kokosit në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm dhe farmacitë. Kur blejnë, ju duhet të siguroheni që ai të jetë i lirë nga aditivët.

locion trupi

Kujdesi ditor natyral i lëkurës zakonisht fillon me një locion trupi. Locion Trupi në kozmetikë natyrore ka përbërës të tillë si vaj sojë, gjalpë shea dhe vaj bajame. Lëkura është e lagur nga faktori i lagështisë së bimës për një periudhë të gjatë kohore. Kujdesi intensiv dhe mbrojtja optimale e lëkurës sigurohen nga vitaminat C dhe E.

krem trupi

Nëse lëkura është shumë e thatë duhet të përdorni më mirë një locion të trupit.
Për lëkurën e thatë dhe gjalpin e trupit është provuar. Ai përmban vaj Macadamianus, i cili ushqen lëkurën dhe furnizon zonat e thata me lipide të mjaftueshme. Duke përdorur substancat e luleve të pasionit, stimulohet bilanci i lagështisë së lëkurës dhe lëkura është e mbrojtur.

Lëkurë

Çehra e parregullt ka nevojë për lulëzim të rregullt. Për kujdesin natyror përdor produkte me alga të ndryshme, komplekse të mineraleve të ujit të detit dhe glicerinë perimesh për rregullimin e lagështisë.

Kujdesi natyror po bëhet gjithnjë e më popullor. Është një burim i të rinjve për trupin dhe për lëkurën.

Receta: Kozmetikë natyrale për shtëpinë

Kozmetikë natyrore nuk mund të blihet vetëm gati. Çdokush mund të bëjë edhe kozmetikë të tyre natyrore në shtëpi. Me kozmetikë natyrale në shtëpi, mund të jeni plotësisht të sigurt se përbërësit e përdorur janë me të vërtetë të natyrshëm dhe se nuk përfshihen kimikate.

i fytyrës
Kujdesi i fytyrës - prodhoni vetë kozmetikë natyrore

Receta për kozmetikë natyrale Kujdesi për fytyrën

Një maskë fytyre mund të bëhet lehtë dhe shpejt nga kuarku dhe disa mjaltë. Gjithashtu ideale për një lëkurë të fytyrës së theksuar është toka shëruese. Këto janë bërë nga një tokë shumë e veçantë. Kjo tokë është pastruar, e thatë dhe e holluar me vaj dhe ujë.
Në shtëpi, ju thjesht mund të përzierni 1 me 2 lugë gjelle të shërimit të balta me ujë derisa të prodhohet një tul i përhapur. Toka shpërndahet në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe kështu eliminon papastërtitë dhe papastërtitë nga lëkura.

Pas një trajtimi, ju mund të pastroni maskën e fytyrës dhe të keni një efekt intensiv të lëkurës. Nëse keni një lëkurë më të ndjeshme, ju mund të lani maskën e fytyrës me ujë të ngrohtë. Për kujdesin pas maskës së fytyrës, mund të përdorni një jojoba të pasur ose vaj bajame. Lëkura juaj do të ndjehet mrekullisht e butë.

Pastrimi i trupit bëhet shpejt

Për një pastrim të trupit ju nuk keni nevojë për shumë përbërës. Merrni tri lugë kafe të ftohur, tre lugë vaj bajame, vaj liri ose vaj ulliri, dhe përzieni këtë masë në një qull. Tani ju i fshini pjesët e dëshiruara të trupit në lëvizje rrethor, të butë. Së fundi, lani me shumë ujë të vakët.

Kujdesi për duart

Veçanërisht duart janë shumë të theksuara dhe për fat të keq kryesisht neglizhohen. Me ujë mjalti ju mund të përkëdhelni duart tuaja të thyera dhe të thata. Të gjithë ju duhet të bëni është të shtoni 1 në 2 lugë mjaltë në një tas me pak ujë të ngrohtë dhe llokoçis. Batjeni duart në 10 për disa minuta, pastaj pije me ujë të pastër. Mjalti është një produkt natyral dhe mban përbërës të vlefshëm ndërsa ende është duke dezinfektuar.

Recetë për kozmetikë natyrore Dush Wellness

Një banjë nuk është vetëm shumë relaksuese, por është gjithashtu shumë e shëndetshme. Me vetëm disa përbërës ju mund të përgatisni një banjë Wellness në shtëpi. Për dush spa, shtoni një filxhan dhallë në bathwater, një vaj ulliri pak dhe 1 në 2 lugë gjelle mjaltë. Për një aromë të madhe ju mund të shtoni disa pika ujë u rrit. Lëkura juaj do t'ju falenderoj.

footbath

Këmbët tuaja ose thjesht kanë nevojë për kujdes të duhur.

Merrni një tas me disa degë rozmarinë dhe derdhni ujë të valë mbi ta. Le të zgjatet derisa temperatura është optimale për këmbët. Pas footbath ju duhet masazh këmbët tuaja me një krem ​​të pasur.

Recetat për kozmetikë natyrore janë të lehta dhe të shpejta për t'u kopjuar. Ju duhet vetëm disa përbërës që keni më shumë në shtëpi. Tentimi është me të vërtetë ia vlen.

Bëni vetë kozmetikë të shëndetshme

Marrja e kozmetikës së shëndetshme vetë është popullor dhe vlerësohet gjithnjë e më shumë. Shumë prej tyre kanë probleme me produktet e kujdesit industrial, sepse ato mund të shkaktojnë lëkurë të nxehtë dhe të thatë.

Përfitimet e kozmetikës së shëndetshme

Kozmetikë të shëndetshëm nga natyra
Ju mund të bëni vetë kozmetikë të shëndetshme

Nëse doni të bëni vetë kozmetikë, atëherë vendosni për veten tuaj cilat pëlhura përdorni.

Marrja e kozmetikës së shëndetshme vetë është më e lirë sesa produktet e blera. Kozmetikë shtëpi janë gjithashtu miqësore me mjedisin. Përbërësit e shumicës së recetave janë rritur në mënyrë organike, të tilla si herbs, fruta dhe vajra. Produkte të kujdesit ditor si krem, soaps ose shampo janë të shpejtë dhe të lehtë për t'u prekur. Sigurisht që nuk mund të prodhoni produkte të veçanta si një krem ​​anti-rrudhë në shtëpi, por me vetëm disa hapa të thjeshtë një krem ​​fytyre. Kjo siguron shumë lagështi dhe yndyrë dhe ka një efekt ushqyes si një maskë fytyre.

Pse duhet të përdorni kozmetikë të shëndetshme?

Çdo nënë që dëshiron që familja e saj të jetojë mirë, të kërkojë përbërës të natyrshëm dhe të shëndetshëm kur pazar. Edhe me kozmetikë, tendenca është gjithnjë e më shumë për ta bërë vetë. Por është po aq e rëndësishme atje. Lëkura thith substancat dhe i furnizon ato me organizmin tonë, pavarësisht nëse ata janë të kujdesshëm ose përbërës të dëmshëm. Kozmetikë normale janë veçanërisht problematike për njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Gjetja e kujdesit të duhur është e shtrenjtë. Shumica e produkteve shpesh e përkeqësojnë problemin në vend që ta bëjnë atë më mirë.

Për të gjetur produktin ideal për veten tuaj, është më mirë ta bëni vetë. Për të bërë vetë kozmetikë të shëndetshme, ju duhet vetëm disa përbërës. Disa përbërës mund të gjenden edhe në shtëpi.

Kozmetikë ju mund të bëni vetë

Ka shumë produkte që mund të bëni vetë. Për shembull, ju mund të bëni kozmetikë të tillë si kremra e lëkurës, locion, gjalpë trupi, vaj, kujdes fytyrash, sunscreen, balsam buzësh, kujdes lëkurash, kujdes fëmijësh dhe shumë më tepër. Edhe fshin me lagështi për të vegjëlit ose heqjen e make-up mund të bëhet nga vetë. Të vetë-bërë janë plot me përbërës ushqyes, është e shëndetshme, organike dhe madje edhe më e lirë.

Marrja e kozmetikës së shëndetshme do të thotë të kesh shumë përfitime. Një avantazh është se ju e dini saktësisht se çfarë përbërësish janë në produkt. Gjithashtu, është shumë më lirë se produktet e blera.

Pse kozmetika natyrale mbron kundër moshës

Kozmetikë natyrale janë të mira për lëkurën tonë dhe janë plot me përbërës të mirë, por pse kozmetika natyrale mbron nga plakja?

Kozmetika natyrale mbron nga helmimi

Shumica e produkteve kozmetike përmbajnë shumë kimikate toksike. Me ujë, ushqim dhe veshje, ne thithim mjaft ndotës. Prandaj, duhet të përpiqet të shmangë toksinat nga kozmetika. Për të zvogëluar ngarkesën e toksinës së trupit, kalimi në kozmetikë natyrore mund të ndihmojë. Kimikatet e dëmshme përdoren në produktet kryesisht për emulsifikim, ruajtje, aromë dhe sapun për të rritur efektin e dezinfektimit.

Ka kimikate që kanë efekte hormonike në trup dhe për këtë arsye mund të irritojnë baraspeshën e hormoneve dhe të çojnë në probleme shëndetësore. Kimikatet mund të hyjnë në trup përmes lëkurës, të cilat në rastin më të keq mund të nxisin problemet neurologjike të sjelljes, obezitetin, kancerin dhe diabetin.

Qëndro i ri me kozmetikë natyrale

Substancat kimike në kozmetikë mund të dëmtojnë shëndetin tuaj. Kozmetikë natyrore mbështesin efektet ushqyese dhe shëruese. Vitaminat mund të ndihmojnë në parandalimin dhe vonimin e procesit të plakjes.

Me kozmetikë natyrore jo vetëm që të gjithë do të ndihen më të rinj, por gjithashtu duken më të rinj.

Kur lëkura zbutet

Portret i vajzës adorable qeshur me limon, mbi të bardhë
Kujdesi natyror i fytyrës

Kur lëkura relakson, mund të jetë një shenjë e plakjes së lëkurës. Kundër zvarritjes së lëkurës ekziston një ilaç i thjeshtë natyral. Për këtë duhet të shkrihet stearina me nxehtësi të vogël në të mesme, shtoni trietanolamin dhe ziej për dhjetë minuta. Kur përzierja është ulur pak, shtoni disa pika ujë uji, glicerinë, lëng domate dhe lëng limoni dhe përziejeni gjithçka derisa të formohet një krem.

Rrudhat bëhen të dukshme

Natyrisht, kur rrudhat e para bëhen të dukshme, dikush dëshiron të bëjë diçka për këtë. Për të parandaluar që procesi i plakjes të përdoret kaq seriozisht, mjetet natyrore mund të ndihmojnë. Në temperaturë të ulët deri në mes, shkrihet bleta, vaji i mëlçisë, vaji i bajames dhe lanolin. Përzierje u rrit vaj dhe lëng kastravec me disa pika. Llokoçis gjithçka derisa të ftohet. Tani vjen për rreth 48 orë në frigorifer. Krem duhet të zbatohet në mbrëmje para se të shkoni në shtrat dhe të vënë brenda natës. Ju do të shihni ndryshimin pas vetëm dy deri tre javëve.

Çështja se pse kozmetikës natyrore mbron kundër moshës do të sqarohet. Ajo mbron lëkurën dhe trupin nga substanca kimike dhe ndihmon kur lëkura fillon të zbehet dhe rrudhat bëhen të dukshme.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.