Ekzema në fëmijë

Ajo kruhet, ju vërtitni. Ai kruar përsëri, ju gërvishtni edhe më shumë. Deri në fund çdo gjë është e lënduar dhe e përgjakshme. Ajo që tashmë është e vështirë për të rriturit, është pothuajse e pamundur për fëmijët: ndaloni kruarjen kur ky kruajtje e pabesueshme ndodh në dermatit atopik.

Por çfarë është ekzema atopike?

Rreth 15% e të gjithë fëmijëve janë të prekur nga kjo sëmundje, të rriturit zakonisht janë më pak të zakonshëm. Në dermatit atopik - i quajtur edhe ekzemë atopike - formon një skuqje të lëkurës së bashku me lëkurën e thatë, e cila kruhet tmerrësisht.

ekzemë
Si të mbrosh ekzemën atopike tek fëmijët

Nëse një sëmundje është e pranishme, mund të përcaktohet përmes lëkurës. Nëse plotësohen të paktën kriteret kryesore të 3 dhe kriteret e vogla 3, një sëmundje është mjaft e sigurt. Natyrisht, në çdo rast duhet të merret këshilla e një mjeku profesionist!

Kriteret kryesore:

 • Kruhet fort
 • Shpërndarje tipike (bërryla, gjunjë, qafë, bark)
 • Një sëmundje atopike familjare (astmë, alergji, dermatit atopik)
 • Sëmundje kronike

Kriteret e vogla:

 • Reaksioni i bardhë i lëkurës në vend të një reagimi të kuq të lëkurës pas kruajtjes
 • Cradle kapak
 • Vrazhdësi rreth gojës
 • Kruhet me djersitje
 • Papajtueshmëria e veshjeve të leshit
 • Dermatiti rreth nipples rreth

Shkaku i pezmatimeve atopike

Dikush dëshiron të mendojë në kohën e tashme për të gjitha sëmundjet e kësaj bote, mbi të gjitha sëmundjet e njohura, plotësisht të ndriçuar. Për fat të keq për vuajtjet e shumë njerëzve nuk është kështu. Ndryshe nga, për shembull, një alergji e flokëve të kafshëve në të cilën mund të thuhet "Fëmija juaj është alergjik ndaj kuajve"Shkaku duhet të zbulohet me përpikëri.

Një flet këtu për shkak të faktorëve që ndikojnë dhe ndikojnë, të cilat mund të shkaktojnë një shtytje në pacient. Për të trajtuar sëmundjen, kjo nuk ndihmon për të lehtësuar simptomat, por në radhë të parë, shkaqet duhet të zgjidhen.

Dhe lista e shkaqeve të mundshme është e gjatë dhe komplekse:

 • Stresi ose stresi psikologjik në trup (p.sh. depresioni)
 • Alergjitë e çdo forme (p.sh. flokët e kafshëve, polen, pluhurin e shtëpisë ose alergjitë e ushqimit)
 • klima (p.sh. ftohtësi ekstreme ose thatësira)
 • Ndikimet mjedisore të tilla si gazrat e shkarkimit
 • Larje të gabuar të lëkurës
 • Ndikimet hormonale si shtatzënia
 • Sëmundja e zorrëve

Ju shikoni në bazë të disa shembujve: arsyet e mundshme janë të shumëfishta. Dobishme këtu është një "ditar SëmundjevePër të udhëhequr. Shkruani me përpikëri atë që keni bërë, ngrënë ose ndjerë gjatë ditëve.

Sugjerim i vogël: Një "ditar i sëmundjes" gjithashtu mund të jetë shumë i dobishëm në sëmundje të tjera të tilla si puçrra fytyre. Bazuar në këtë, është e mundur të zbulohet edhe shkaku këtu. Një shembull i asaj që ndodhi me të vërtetë është: Le të thërrasim personin tonë Mario. Mario kurrë nuk pësoi puçrra ose pimples, por papritmas ata ishin atje. Dhe ata nuk u larguan. Pa marrë parasysh se çfarë do të thotë që Mario ka provuar, nëse mjetet juridike në shtëpi të gjysheve, produkte të zakonshme nga farmaci apo fonde të veçanta nga farmaci, asgjë nuk ka ndihmuar.

Në një moment Mario filloi të mbante një ditar, atë që hante kur, çfarë veprimtarish shkoi pas dhe dhe. Në analizën e tij më vonë, ai gjeti se ai kishte marrë sanduiçe nga një bukëpjekës i ri çdo mëngjes për disa muaj. Së fundi Mario shmangi bukëpjekësin në baza prove për javët e 2 ... dhe çfarë rezultati ishte? E drejta, pimples u tërhoqën derisa më në fund u zhdukën plotësisht. Baker duhet të ketë përdorur disa përbërës që trupi i Mario ishte alergjik ndaj, dhe si rezultat, u formua puçrra fytyre.

Masat qetësuese për dermatit atopik

Siç është përshkruar tashmë, hapi i parë është eliminimi i shkakut për të luftuar me sukses sëmundjen. Fëmijët e sëmurë janë gjithmonë shumë keq, sidomos nëse është fëmija i tyre dhe britmat dhe kruajtjet me kruajtje. Për të paktën qetësojmë këtë, ne kemi vënë së bashku këshilla 5 që duhet të lehtësojnë kruajtjen, si dhe skuqjen:

 1. Mos e gërvishtni!

Sa paradoksale siç duket: mos e hiqni! Edhe pse tashmë është e vështirë për të rriturit dhe ndoshta do të jetë pothuajse e pamundur për fëmijët, kruarja lehtëson dhimbjen për një kohë shumë të shkurtër, por pastaj kthehet me një efekt të madh bumerang. Një cikël i vërtetë vicioz!

Sugjerim i vogël: Për të parandaluar kruarje të padëshiruara, për shembull, gjatë natës kur flini, është e dobishme të shkurtoni thonjtë e thonjve dhe të mbani dorashka pambuku.

 1. Mbulesa e çajit të zi

Bëni çajin e zi të papërpunuar dhe vendosni ato në zonat e prekura. Nëpërmjet tannins zhvillon një shtresë mbrojtëse përmes së cilës lëkura humbet më pak lagështi (mos harroni, lëkurën e thatë!) Dhe kruarja shkon prapa në përputhje me rrethanat.

 1. Creaming rregullt

Dhe më së miri me një krem ​​natyral ose një vaj. Për shembull, vaj argan maroken është shumë i përshtatshëm këtu. Vaj Argan është një vaj vegjetal natyral me përmbajtje të lartë të antioksidantëve natyralë dhe vitaminë E, e cila lehtëson kruajtjen dhe i jep lëkurës një lagështi të rëndësishme. Informacione të mëtejshme rreth vajit të arganit ...

 1. ushtrimet e relaksimit

Siç është shkruar më lart stresi mund të jetë një shkak i mundshëm. Në këtë rast, ushtrimet e relaksimit mund të ndihmojnë në rritjen e mirëqenies tuaj dhe si rezultat lehtësojnë kruajtjen.

 1. Dush duhet të jetë e duhur dhe e thatë

Kur të bëni dush, mos e ktheni ujin shumë të nxehtë, pasi kjo e thahen lëkurën. Pastaj thatë lëkurën në vend të kuq, thith me peshqir më tepër, për të shmangur tendosje të panevojshme në lëkurë. Është e rëndësishme këtu pasi lëkura të ri-moisturize dhe krem.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.