Raclette | Ushqim dhe pije

Raclette, ushqimi në pjatën e nxehtë apo guri i nxehtë me pansat e shoqëruara ka qenë një hit i njohur popullor për shumë vite. Raclette nuk është vetëm i përshtatshëm për partinë, por edhe për mbrëmjen komode të familjes, për mbrëmjen me miqtë, për festën e Vitit të Ri ose për ditëlindjen dhe shumë raste të tjera, ushqimi me pjatën e nxehtë në mes të tryezës është popullor.

Raclette - ushqimi komod dhe i veçantë

Por çfarë e bën këtë lloj përgatitjesh ushqimore kaq popullore? Raclette mund të hahet si në drekë dhe në mbrëmje. Eshte shume e pershtatshme per ambiente te ftohta brenda, por edhe ne verë në kopsht, në tarracë ose në ballkon mund të konsumohet raclette. Bukuria këtu është shoqëria dhe gëzimi i vetëdijshëm, shumë individual.

Këshilla Raclette
Hani së bashku mirë

Përgatitjet për racletet janë shumë të thjeshta, sepse përpilimi aktual zhvillohet nga "hamës" vetëm drejtpërdrejt në tryezë. Çdo hamës raclette zgjedh ushqimin e tij, të cilin ai dëshiron të vendosë në raclette ose të vendosë në pans.

Raclette gjithashtu për vegjetarianët

Nëse vegan, vegjetarian, mish, peshk apo ngrënësit e sallamit, këtu gjithkush merr ushqimin e tij të preferuar. Çdo gjë është e mundur edhe gjatë përgatitjes. Ose e shkurton ushqimin e dëshiruar tashmë në pans paraprakisht ose "krijuesi i zbritjes" ul vetë ushqimin e dëshiruar.

Në përshtatet pan shumë e shumë të gjitha shijet, nëse misri, proshutë, qepë, kërpudha, karkaleca, asparagus, perime, copa të vogla mishi ose sallam, hudhër - lista mund të vazhdojë pafundësisht. Normal përbërësit në tigan janë të pjekur me një djathë raclette, por vetëm të nxehtë dhe nuk e pjekur është e mundur.

Raclette kombinon ushqimin dhe bashkëjetesën

Gjë e madhe për këtë lloj përgatitjeje është shoqëria. Askush nuk ulet vetëm në tavolinë pa një fjalë dhe ha. Për shkak të përgatitjes së drejtpërdrejtë në tavolinë, ka shumë mundësi dhe kohë për të folur, gjë që e bën racletën kaq popullore sidomos në kompanitë më të mëdha ose brenda familjes.

Nuk ka rregulla të rrepta në përgatitjen, por ka edhe disa gjëra që duhet të merren parasysh në raclette. Raclette nënkupton përgatitjen në tavolinë, dmth. Përbërësit nuk duhet të kenë gatim të gjatë ose kohën e pjekjes.

Përveç kësaj, ushqimi nuk duhet të japë ujë shumë ose të ketë nevojë për yndyrë për t'u përgatitur. Në këtë rast, rekomandohet të përgatitni ose të pjekni ushqimin dhe pastaj të ngrohni vetëm në racletë.

Shumë e njohin dhe e duan atë - raclette

Ndërkohë që të gjithë janë të ulur rreth tavolinës, ushqimi i bërë vetë prodhohet në krye të pllakës ose në tigan. Ky ushqim është argëtues për të gjitha moshat. Për të përshtatur salcat, sallatë, ulje ose kafshime të tjera.

Raclette jo vetëm që erë të shijshme, por edhe përhap ngrohtësi. Ajo që shumë nuk e dinë apo nuk kanë ardhur ende me idenë - kjo formë gatimi jo vetëm që është e përshtatshme për përgatitjen e ushqimeve kryesore dhe desserts ëmbël mund të përgatiten me këtë pajisje shtëpiake.

raclette Grills
Uluni së bashku dhe hani së bashku

Për shembull, mund të përgatiten fiq me mjaltë dhe djathë krem, ose Nutella mund të nxehet me një banane. Imagjinata nuk ka kufi për të ngrënë në këtë mënyrë.

Nëse nuk ju pëlqen djathi i rregullt Raclette, ju gjithashtu mund të gratinate pans saj me Gauda, ​​Edammer ose Mozarella, kështu që këtu, gjithashtu, nuk ka kufi për imagjinatën tuaj.

Një variant i ri i raclette janë pajisjet me fondue të integruar

Në mes të raclette një tenxhere Fondue është inkorporuar. Variantet dhe mundësitë janë këtu përsëri më të mëdha. Shpikja e raclette është tashmë pak më e vjetër, por popullariteti i saj nuk ndalet, dhe jo pa arsye.

Askund tjetër, shumë shije të ndryshme nuk mund të bashkohen dhe të ulen në mënyrë harmonike në një tavolinë dhe të hanin në një atmosferë miqësore dhe, siç u përmend më parë, argëtimi nuk është i mjaftueshëm. Këtu nuk hahet vetëm, por kompania me të vërtetë ka gëzuar.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.