Destinacioni Gjermania Udhëtimi për pushime

Republika Federale e Gjermanisë është bërë gjithnjë e më popullore si destinacion turistik për shumë vite. Kjo është kryesisht për shkak të mundësive të shkëlqyera të transportit në vend dhe shumëllojshmërisë së pamjeve. Nëse pushuesit, kultura apo të dashuruarit e natyrës, gjithkush merr vlerën e parave të tyre në këtë vend.

Destinacioni Gjermania

Nëse jeni duke kërkuar për muze të klasit të lartë, restorante të shkëlqyera dhe mundësi të panumërta për të festuar, vizitoni një nga katër qytetet më të mëdha: Berlin, Hamburg, Mynih dhe Këln. Berlini është pa dyshim metropoli kulturor i vendit dhe surpriza edhe vizitorët e rregullt herë pas here me atmosferën e tyre të gjallë dhe krijuese.

Gjermani - Alte Oper, Frankfurt am Main
Gjermani - Alte Oper, Frankfurt am Main

Hamburgu, me Speicherstadt-in e tij me famë botërore, ofron një stil luksoz, ndërsa Mynih, zemra e Bavarisë, ju fton të bëni një udhëtim në zonën përreth. Kolonia nga ana e saj robërohet me mirëdashjen e Rheinland dhe Katedralen e Këlnit, ndërtesa më e vizituar në vend.

Në Gjermani ju mund të eksploroni mijëvjeçarët e kaluar në bazë të shumë relikeve. Kudo ka gjurmë të romakëve, të tilla si banjot dhe ujësjellësit. Veçanërisht të njohura këtu janë për shembull Trier dhe Xanten.

Për më tepër, vendi ofron jashtëzakonisht shumë kisha të bukura. Veçanërisht Frauenkirche në Dresden dhe Aachener Dom kanë fituar famë ndërkombëtare. Me kupolën e tyre të mahnitshme të gurit ose me ndërtesat e Rilindjes, ato përfaqësojnë dëshmi të veçantë të arkitekturës sakrale.

Mesjeta është gjithashtu e përfaqësuar me bollëk: Gjermania është e njohur për kështjellat dhe pallatet e shumta, restaurimi i të cilave ka qenë dhe po merr shumë vëmendje. Këtu janë veçanërisht kështjella përgjatë Rinit dhe Verës për të thirrur.

Vreshtat dhe shtigjet përreth dy lumenjve janë ndër më romantike në vend, duke kombinuar një qasje relativisht të lehtë për tërheqjet lehtësisht të arritshme. Nga ana tjetër, Kalaja Neuschwanstein, e cila qëndron e bardhë dhe e nderuar në një kodër të pyllëzuar në Bavarinë jugore, duket e freskët si një përrallë.

Natyra dhe peizazhet në Gjermani

Peisazhet në Gjermani
Peisazhet në Gjermani

Por edhe udhëtarët që kërkojnë bukuritë natyrore, nuk shkojnë në Gjermani bosh. Ekzistojnë gjithsej parqet kombëtare 16, të cilat përfshijnë peizazhe dhe ekosisteme shumë të ndryshme.

Tre prej tyre mbulojnë Wattenmehr-in me famë botërore në veri të vendit, ku mund të bëhen ekskursione udhëzuese.

Për tifozët e peizazheve malore, Parku Kombëtar i Eifel, ku reliket e aktivitetit vullkanik mund të shihen, dhe Zvicra Sakson me formacionet ranore të Elbës janë veçanërisht të përshtatshme. E fundit por jo më pak e rëndësishme, shumë parqe kombëtare përfshijnë pyje veçanërisht të bukura dhe të gjera, për shembull në Harz, në pyllin e zi ose Hunsrück.

Toka është e përkryer për fotografët profesionistë dhe amatorë. Kjo nuk është vetëm për shkak të klimës së këndshme, por edhe për shumë motive të ndryshme që mund të gjenden. E fundit por jo më pak e rëndësishme, është e mundur që të blini pjesë këmbimi dhe aksesorë pothuajse kudo, dhe fotot mund të zhvillohen në vend brenda një kohe shumë të shkurtër nëse kërkohet.

Fotografitë e pamjeve në Gjermani

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.