Përgatitni mirë risot | Gatim ushqimi

Shumë njerëz duan të provojnë enët e reja pa pushim për të sjellë shumëllojshmëri në zakonet e tyre të përditshme të hahet. Një pjatë shumë popullore në shumë kuzhina private dhe gjithashtu në restorante është Risotto. Pjata e orizit është ndoshta aq popullore vetëm sepse mund ta ndryshoni shumë mirë dhe ta ndjeni atë me të gjithë përbërësit.

Cfare eshte risotto gjithsesi?

Risotto vjen nga Italia veriore dhe një pjatë orizi. Një risotto mirë është shumë e butë, por qëndrueshmëria e orizit është ende "al dente".

Risotto me kërpudha
Risotto tradicionale me kërpudha, bimë të freskëta dhe parmesan

Përgatitja bazë është shumë e thjeshtë: Këtu, orizi i papjekur është thjesht steamed me qepë dhe një gjalpë të vogël ose vaj dhe gatuar në supë derisa gjellë është mjaft e butë.

Natyrisht, kujdes duhet të merret edhe për të parë se cili oriz përdoret. Jo të gjitha llojet e orizit janë të përshtatshme për përgatitjen e shijshme të orizit. Përdoret shpesh orizi mesatar i grurit, pasi lëshon kollë të mjaftueshme, e cila është përgjegjëse për cilësi të butë.

Pudingja e Rajs, në anën tjetër, nuk është e përshtatshme, pasi gaton shumë shpejt butësisht dhe në fund nuk është mjaft e fortë për këtë gjellë. Risotto mund të shërbehet ose si një kurs kryesor ose si një shoqërim me shumë enët e mishit.

Çfarë mund të kombinohen në përgatitjen e risotës?

Risotto mund të përgatitet në shumë mënyra të ndryshme. Përbërësit themelorë për pjatën e orizit janë sigurisht edhe orizin e rrumbullakët, qepët, yndyrën dhe kushdo që dëshiron të marrë një verë të vogël përveç ujit. Pjesa tjetër është sigurisht një çështje e shijes, sepse mund të jepni pothuajse të gjithë përbërësit në riso.


Zjarr kampi dhe recetat bukë rrinë


Veçanërisht e famshme është risotti i parmigjenës. Për këtë qëllim, gjellë përgatitet siç përshkruhet më sipër. Sapo orizi të jetë gatuar dhe çdo gjë është e butë, shtoni disa gjalpë dhe parmesan në oriz. Ju keni sjellë tashmë një risotë të shijshme Parmesan.

Edhe një rizë kërpudha shpesh zgjidhet si lënda kryesore ose gjellë. Këtu ju gjithashtu përgatitni çdo gjë sipas planit dhe djersni kërpudhat me qepë në një tigan shtesë. Pastaj ju jepni gjithçka nën masën. Parmesan dhe kërpudha gjithashtu mund të kombinohen, e cila sigurisht varet nga shijen tuaj.

Gabimet për të shmangur kur përgatitni risot

Një nga gabimet më të mëdha fillestare në përgatitje është se orizi thjesht është gatuar për shumë kohë. Kjo thjesht e bën masën shumë të butë. Megjithatë, orizi duhet të jetë "al dente" në mënyrë që të shpalos aromën e saj të plotë dhe shijen e përbërësve të tjerë.

Oriz i risikëzuar gjithashtu nuk duhet të lahet paraprakisht, përndryshe do të humbasë forcën dhe gjija e tërë nuk do të funksionojë. Përveç kësaj, ju kurrë nuk duhet të qëndroni larg nga sobë për kohë të gjatë, sepse orizi mund të digjen shumë shpejt dhe ju duhet të ndez midis në mënyrë të domosdoshme.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.