Sëmundje zbaticë urth | Parandalimi i shëndetit

Shumë e kanë parë fotografinë më parë: një person që duket se hedh zjarr, dhe pranë tij titulli "Urthi". Kjo është sigurisht një fotografi e shtrembëruar, sepse urthi, pavarësisht nga emri i saj, nuk ka të bëjë me zjarrin apo flakët. Përkundrazi, ka një acarim të mukozave në ezofag pas saj - një ndjenjë tepër e pakëndshme.

Urth - Rrezik në gjoks (sëmundje e refluksit)

Pothuajse çdo person përjeton këtë herë pas here. Përderisa simptomat zhduken më vete pas orëve ose më së shumti një ose dy ditësh, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Sidoqoftë, rreth 10 deri në 15 për qind e atyre që preken ndalet djegia në fyt.

Probleme të urthit ose stomakut
Sëmundje urth - refluks

Në to, mukoza është kaq e fuqishme sa që ndez. E ashtuquajtura sëmundje e refluksit, e cila rezulton prej tij, duhet të trajtohet në secilin rast. Megjithëse urthi i butë është pothuajse gjithmonë i parrezikshëm: në faza të avancuara të sëmundjes, pa terapi të përshtatshme, rrezikojnë serioze probleme shëndetësore, duke përfshirë edhe kancerin.

Përgjigjet e mëposhtme për pyetjet më të rëndësishme për urth ndihmojnë për të shmangur më të keqen.

Si krijohet vuajtja?

Rrënja e së keqes është lëngu stomak. Ajo shërben për të para-tretet ushqim dhe "tretet atë" duke ndarë bardhë veze. Ai e realizon këtë detyrë me ndihmën e enzimeve (pepsin) dhe - që tingëllon e çuditshme në fillim - një pjesë e acidit hidroklorik.

Acidi klorhidrik në trupin tonë? A nuk është kjo e rrezikshme? Jo aq kohë sa lëngu stomak mbetet aty ku i përket - në stomak. Pavarësisht pH shumë acid të 1 në 3 - e cila është njëqind herë më shumë acid se uthull - lëngu ndihmon tretjen e ushqimit nuk ka dëm atje. Për shkak të strukturës së tyre të veçantë, muret e brendshme të stomakut mund ta tolerojnë lehtësisht këtë mjedis gërryes.

Normalisht, një sfinkter mban kalimin midis ezofagut dhe stomakut të ngushtë, në mënyrë që asnjë acid të mos arrij nëpër hapjen e sipërme të stomakut. Por funksioni i këtij muskujve mund të shqetësohet për arsye të ndryshme (shih pyetjen tjetër). Si rezultat, përmbajtja e stomakut rrjedh në ezofag dhe irriton mukozën. Kjo është e dukshme si urth.

Pse nuk e mbyll më stomakun?

Sphincter, i quajtur edhe "sfinkter", i cili vulos hyrjen e stomakut, mund të lëkundet për arsye të ndryshme. Së pari, kjo është një fenomen jo i zakonshëm plakjeje, prandaj urthi duke filluar nga 50. Mosha shfaqet dukshëm më shpesh. Kjo zakonisht ndodh gjatë natës, sepse sfinkteri ndërmjet esofagut dhe stomakut fle më shumë gjatë gjumit. Përveç kësaj, refluksin e përmbajtjes së stomakut favorizohet ndërsa shtrihet.

Në raste të tjera, një frakturë diafragmatike rezulton në zhvendosjen e stomakut në bark. Ezofag pastaj e humb tensionin dhe sfinkteri nuk funksionon siç duhet. Në një thyerje të madhe diafragmatike, përmbajtja nga stomaku ndonjëherë rrjedh edhe në faring.

Cilat janë simptomat tipike?

Simptoma klasike e urthit është një kruarje dhe djegie e dhimbshme në pjesën e sipërme të barkut. Dhimbja nganjëherë rrezaton në prapmë të gjoksit. Gëlltitja ose pirja nuk përmirëson ndjenjën. Por kjo ndjenjë nuk është një domosdoshmëri. Në disa raste, refluksin e acidit stomak në fillim nuk shkakton asnjë simptomë - kjo është veçanërisht e pabesë. Nëse simptomat shfaqen më vonë, sëmundja mund të jetë në një fazë të avancuar, gjë që e bën terapi të vështirë.

Cilat janë simptomat atipike?

Acid gastrik në ezofag nganjëherë shkakton simptoma që as një pacient dhe as një mjek nuk bashkëpunojnë me urth. Sidomos të rinjtë shpesh ankohen për dhimbjen gjoksi të përhapur. Nëse mjekët kanë përjashtuar një sulm në zemër, problemi shpesh rezulton të jetë urth.

Acidi në fyt gjithashtu mund të çojë në kollitje kronike ose zhurmë, të cilat mjekët shpesh herë e interpretojnë si pasojë e simptomave të ftohta ose të astmës. Nganjëherë sufferers raportojnë një ndjesi të huaj të trupit në laring.

Kur duhet të shkoj te mjeku?

Gërvishtjet e rastit dhe djegia në fyt nuk janë shkak për shqetësim. Me ankesa të rralla askush nuk duhet të shkojë tek mjeku. Ndoshta ka pasur shumë kafe, ose një vakt i rëndë, me yndyrë të lartë, ishte shkaku. Në ushqime të tilla, stomaku prodhon më shumë acid. Ndjenja e pakëndshme në fyt zakonisht shkon në vetvete. Megjithatë, nëse simptomat ndodhin më shpesh - disa herë në javë - sufferers duhet të konsultoheni me një mjek. Dikush që ka urth disa herë në ditë për dy deri tre javë do të rekomandojë një refleks për të kontrolluar gjendjen e ezofagut.

Çfarë duket një terapi?

Në radhë të parë, ekziston një rishikim i zakoneve. A është e saktë pesha e trupit? A po lëviz mjaftueshëm? Mbipesha dhe ngadalësia mund të nxisin urth. Gjithashtu kini kujdes kur pini verë të bardhë, ëmbëlsira dhe yndyra. Në rast dyshimi është më mirë të bëhet pa të. E njëjta vlen edhe për kafe, çaj të zi dhe pije të gazuara. Pirja e duhanit është e dëmshme për shkak se nikotina redukton zverkun që neutralizon acidin e stomakut. Megjithëse zakonet rregulluese mund të ndihmojnë, shpesh nuk është e mjaftueshme. Për raste të tilla, tani ka një numër të drogave me veprim të shpejtë.

Për sëmundjet e lehta, janë në dispozicion barna të lidhura me acid (përbërës aktivë: hydrotalcite, Algeldrat, magaldrate, karbonat natriumi alumini), si dhe kalcium dhe karbonat magnez. Përgatitjet që përmbajnë ranitidine ose famotidine pengojnë formimin e acidit stomak. Nëse një çrregullim i lëvizjes së stomakut është shkaku, mjetet juridike bimore me ekstrakte të karamele, karamele, gentian dhe ndihmë të hidhur candida lule. Në raste të rënda mjekët përshkruajnë drogë nga klasa e inhibitorëve të pompës së protonit. Ata e shtypin formimin e acidit më efektivisht, por nuk punojnë menjëherë.

Ilaçet si një shkaktar?

Disa agjentë shkaktojnë që muskujt e sphincter të relaksohen në hyrjen e stomakut, duke lehtësuar zbrazjen e përmbajtjes së stomakut në ezofag. Këto përfshijnë ilaçe të veçanta të astmës, zemrës dhe presionit të gjakut. Gjithashtu, disa bllokues të kanalit të kalciumit dhe antidepresantë mund të kenë një efekt negativ. Megjithatë, pacientët nuk duhet të bëjnë pa barnat e tyre - kjo do të ishte kërcënuese për jetën. Prandaj njerëzit që vuajnë nga urth duhet së pari të bisedoni me mjekun e tyre.

Është i dobishëm një operacion?

Nëse një person i goditur nga urth nuk dëshiron të marrë medikamente, nëse nuk i toleron ato ose nëse nuk kanë ndonjë efekt mbi to, shpesh mjekët mund të ndihmojnë me kirurgji. Një operacion i tillë quhet "fundpakim". Kirurgët nga indet në hyrje të stomakut formojnë një pranga, të cilën ata vënë rreth kalimit nga ezofag në stomak. Ngushtimi rezulton që sfinkteri i rrjedhur të funksionojë si duhet përsëri. Shumica e pacientëve jetojnë pa komplikime pas operacionit. Përveç komplikimeve të zakonshme që mund të ndjekin ndonjë operacion (infeksion, shërim të dobët të plagëve), procedura është e sigurt (nëse kryhet nga një mjek me përvojë).

Sa i madh është rreziku i kancerit?

Në rreth 10 për qind të njerëzve me sëmundje të refluksit, ka ndryshime mukozale në ezofag. Këta janë prekursorë të kancerit, mjekë që flasin për "sindromën e Barrett". Shumica e këtyre pacientëve janë prekur, në të cilët sëmundja e refluksit ka bërë shumë vonë ose më parë nuk është e dukshme. Edhe në këtë fazë, mjekët mund të trajtojnë mirë - me kusht që pacienti të raportojë në kohë me ankesat e tij.

Kjo nuk është gjithmonë rasti, kështu që ndonjëherë një kancer i vërtetë zhvillohet nga prekancer. Zakonisht një përhapje e tillë fillimisht mbetet e kufizuar në nivel lokal. Kur zbulohen herët, kirurgët shpesh arrijnë të heqin qelizat e kancerit duke përdorur procedurat endoskopike. Është e rëndësishme që të monitorohet gjendja e ezofagut të këtyre pacientëve pas ndërhyrjes. Nëse janë të suksesshme, komplikime të rënda janë të rralla.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.