Ëmbëlsirat për fëmijët ushqim

Fëmijët duan ëmbëlsirat. Kjo është aq e sigurt sa ameni në kishë. Dhe ndryshe nga e kaluara, ata gjithashtu duket se kanë qasje në trajtimet e pakta kudo. Kjo fillon në nivelin e syve të fëmijëve në arkë supermarketi dhe vazhdon në partitë e ditëlindjes së fëmijëve me ëmbëlsira me çokollata, çanta me çokollata, çanta me çokollata dhe çanta të zeza.

Munching ëmbël pa pendim

Megjithëse ne të gjithë jemi sqaruar tani se sa sheqer është në trup, mbipeshë është një problem i gjeneratës sonë, e cila vazhdon në fëmijët tanë.

munching ëmbël pa keqardhje
Munching ëmbël pa pendim

Jo më kot në vitet e fundit kanë dëgjuar zëra se brezi i fëmijëve të kopshtit aktual do të vdiste më herët se gjenerata e prindërve të tyre për shkak të ushqyerjes së dobët. Në një kohë kur miliona njerëz janë të uritur dhe vdesin nga kequshqyerja.

Tabelat e sheqerit dhe gishtat e ngritur të indeksit

Tashmë në kopshtin e fëmijëve fëmijët janë të informuar për sheqerin dhe yndyrnat në ushqim. Ejani, pra, i maskuar si ushqim jo vetëm ëmbëlsirat pastër që as nuk bëjnë përpjekje, por edhe për të mbushura, ngjyra, ushqim të mirë për fëmijë të shëndetshëm gjoja si Fruchtzwerge dhe fëmijët sallam.

Pse fëmijët dhe të rriturit bien përsëri në zakonet e vjetra dhe preferojnë të kapin barin e çokollatës sesa kos natyral me fruta të freskëta? Për një, është sigurisht faktori kohor. Bar çokollatë është i gatshëm, frutat që duhet të lani dhe të prerë për të ndezur atë në kos.

Përveç kësaj, fryti i shëndetshëm është gjithashtu më i shtrenjtë se çokollata, e cila shpesh është e mesme dhe shërben vetëm si një pseudo-argument.

Çfarë mund të bëhet për të thyer zakonet e jetës?

Munching ëmbël pa pendim punon me ushqime të shëndetshme. Ai njeri i pëlqente të jetë i ëmbël duket i lindur me të - dhe madje edhe lëngu amniotik shijon ëmbël. Por si mund të mbani një sjellje të shëndetshme të hahet në afat të gjatë?

Këtu është pasoja e prindërve të pyetur. Nuk mjafton për të mësuar fëmijët nga koha në kohë se si mund të funksionojë. Zakonet e shëndetshme të hahet mund të mësohen. Fillon me tryezën e krevatit.

Mblidhni për të shërbyer një meze të lehtë të frutave të vogla pas drekës. Në verë, manaferrat e të gjitha llojeve janë hit. Kështu që ju ngadalësoni dëshirën për ëmbëlsira dhe në të njëjtën kohë sigurohuni për një rritje të vitaminave, edhe nëse duhet të shkoni shpejt në drekë.

Më shumë këshilla për muging ëmbël pa pendim

Adoleshenti ha Santa nga çokollata
Sheqeri - tundimi i përditshëm i ri i ëmbël

Mos e ndryshoni shprehitë e të ngrënit të familjes tuaj brenda natës. Është po aq frustuese sa një piknik në shi. Filloni me një gjë dhe mbani atë derisa të bëhet një zakon. Pas kësaj, bëj një gjë tjetër.

Sigurohuni që ju nuk e teproj, përndryshe ju do të humbni shpejt oreksin tuaj për një dietë të shëndetshme. Nëse eksperimenton pak, fëmijët tuaj do të njihen gjithashtu me fruta, bimë dhe enë ekzotike.

Sa më shumë gjëra që fëmija juaj e di, aq më shumë zgjedhje do të kenë më vonë që të fshijnë vetë dietën e tyre. Mos harroni se ka shumë perime që janë natyrisht pak ëmbël. Kungull, karrota dhe kungull i njomë janë vetëm disa shembuj.

Bukë mund të jetë në krye me fruta në vend të nutella ose bllokim. Këtu banane, dardha, fiku ose mollë në një shtresë të hollë djathi krem ​​janë të përshtatshme.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me * theksuar.